ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Kamerun otevře les chráněných šimpanzů těžařům, nejvíce dřeva odebírá Čína

  • 154
Kamerunská vláda v červenci otevřela těžařům polovinu pralesa Ebo, jenž je domovem některých z nejvíce ohrožených druhů lidoopů a ptáků na světě. Ačkoli řada organizací i odborníků toto rozhodnutí označila za rozsudek smrti pro mnohá zvířata, Kamerun si za ním stojí a obhajuje ho současnou socioekonomickou situací. Největším odběratelem kamerunského dřeva je v současnosti Čína.

Kamerunská vláda těžařům otevřela téměř polovinu z 350 tisíc hektarů lesa na jihozápadě země, přestože je útočištěm nejméně 160 druhů zvířat. Mnohá z nich jsou nyní vážně ohrožená. Ebo se měl v roce 2006 stát národním parkem, vláda však dekret dodnes nepodepsala.

Těžba dřeva je v Kamerunu zásadním průmyslovým odvětvím. Země patří mezi největší vývozce tropického dřeva na světě. Zatímco dříve směřovala většina místního dřeva do evropských států, nyní je největším odběratelem Čína, která masivně investuje do místních projektů včetně lesních oblastí.

Prales Ebo je přitom domovem jedinečných druhů zvířat i rostlin. Mezi ta nejohroženější patří populace místních šimpanzů, kteří používají nástroje. S pomocí kamenů například dobývají jádra ořechů z tvrdých skořápek a prostřednictvím klacíků si pochutnávají na termitech lezoucích ve dřevu.

Ačkoli vědci takové chování pozorovali také u jiných populací šimpanzů na světě, Ebo je jediným místem, kde šimpanzi umí obojí. Les je také domovem ohroženého kočkodana Preussova, slonů či papoušků šedých. Světová nadace pro ochranu přírody a další organizace v Ebu dlouhodobě provádějí řadu bádání. Místní populaci goril vědci objevili například až v roce 2002.

Ačkoli se všichni šimpanzi na světě řadí k ohroženým, ti nigerijsko-kamerunští jsou považováni za vůbec nejohroženější. V divočině jich zbývá pouze tři až devět tisíc, přímo v Ebu momentálně žije asi sedm set jedinců tohoto poddruhu.

Chráněných oblastí máme dost, zní z Kamerunu

Plán kabinetu otevřít dveře těžařům značně rozhněval místní, kteří se odvolávají na vlastnictví svých předků a zásah označují za krádež. Podle kamerunského ministra životního prostředí Julese Doreta Ndonga ale vláda spor, jestli má být Ebo chráněn či ne, nadále už řešit nehodlá.

Kamerun má podle Ndonga dost chráněných oblastí a vyhláška neznamená, že dojde k porážení všech stromů. „OSN ukládá zemím povinnost ponechat alespoň dvanáct procent svého území jako chráněné oblasti. Kamerun je už na třiceti procentech,“ argumentoval Ndongo pro agenturu Bloomberg.

Vláda dala přednost zisku elit

„Kamerunská vláda bezohledně ignoruje požadavky místních komunit a mezinárodních organizací,“ prohlásila Sylvie Djacbouvá z Greenpeace. „Získali jsme informace, že z lesní koncese bude mít prospěch společnost ovládaná lidmi, kteří v jiném regionu podnikají s palmovým olejem,“ uvedla.

Ekvádor bije na poplach, moře u Galapág drancuje čínská rybářská flotila

„Kamerunská vláda opět dala přednost krátkodobým finančním ziskům pro vybranou elitu před dlouhodobými zájmy místních komunit a ochranou životního prostředí,“ dodala Djacbouvá. 

„Těžba bude provedena selektivně a je udržitelnější než těžba uhlí. Otevření Eba k těžbě jsme učinili kvůli bezkonkurenčním výzvám, kterým výrobní odvětví v důsledku současné socioekonomické situace čelí,“ uzavřel Ndongo.

Lidé od chvíle rozhodnutí sdílejí na sociálních sítích pod hashtagem #SaveEboForrest (zachraňme les Ebo) upozornění, že těžba bude mít zásadní dopad na život místních zvířat, zejména právě šimpanzů a goril. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video