Vraždy podle předlohy. Joker by nebyl prvním filmem inspirujícím zločince

  • 18
V České republice měl ve středu premiéru film Joker. Snímek o vraždícím klaunovi vyvolal ještě před premiérou obsáhlou diskusi, jestli nebude inspirací pro ty jedince, z nichž se čas od času stávají takzvaní šílení střelci. Pokud by se tak stalo, nešlo by o první případ, kdy film inspiroval ke spáchání vražedných činů.

Joaquin Phoenix ve filmu Joker

Hlavní postava nového amerického trháku, Joker, zobrazuje bílého, neúspěšného muže, který se vydá na dráhu zločinu. Mnozí kulturní komentátoři vyjádřili obavy, že se může stát inspirací pro hnutí takzvaných incelů, tedy frustrovaných mužů, z nichž někteří se za svůj nedostatek sexu pomstili teroristickými činy. 

Incel byl název skupiny na sociální síti Reddit, kde muži diskutovali o své frustraci z nedostatku pohlavního styku a o tom, že je ženy nepovažují za atraktivní; mnohdy přitom ženy ze svých problémů vinili. 

Název Incel byl odvozen od spojení „involuntary celibate“ neboli nedobrovolný celibát. Síť skupinu nakonec zablokovala, k hnutí se například hlásil i Alek Minassian, který minulý rok zabil deset lidí v Torontu, když do skupiny náhodných chodců najel dodávkou.

Ryze misogynistický byl rovněž útok Američana Elliota Rodgera, který v roce 2014 zabil šest žen, než svou zbraň namířil proti sobě. Není bez zajímavosti, že vrah byl synem režiséra Petera Rodgera, jemuž hollywoodská studia svěřila pomocnou režii scifi thrilleru Hunger Games.

Krátce poté, co měl v USA premiéru nejnovější Joker s hercem Joaquinem Phoenixem v hlavní roli, snesla se na něj vlna kritiky právě kvůli násilí, jímž může inspirovat. V blockbusteru nemá nikdo nadpřirozenou sílu, ani v něm nebojuje dobro se zlem. Hlavní hrdina prochází hrůznou transformací, jejímž sdělením je podle kritiků pouze demonstrované násilí.

Přestože kritici po premiéře filmu na festivalu v Benátkách věštili Jokerovi úspěch, nejnovější recenze hovoří o vyprázdněnosti jeho obsahu nebo rovnou o naprosté prázdnotě.   

Sám představitel hlavní role na otázku redaktora britského online deníku The Telegraph, zda jeho film může inspirovat k násilí, nedokázal reagovat a z interview raději rovnou odešel. Herec později přiznal, že ho tato myšlenka vůbec nenapadla a že nemá ponětí, jak by na ní mohl inteligentně odpovědět.

Hercova reakce ukazuje, jak obtížně lze zjistit, zda existuje vztah mezi násilnými filmy a skutečným násilím. V řadě případů mohli být pachatelé násilností inspirováni scénami ve filmech. Jak však upozorňuje web Forbes, nelze filmy činit odpovědnými za skutky pachatelů, kteří by je učinili tak jako tak.

Temný rytíř - Heath Ledger v roli Jokera - snímek z filmu

Temný rytíř

Během promítání snímku Temný rytíř povstal v červenci roku 2012 zastřelil v Auroře v Coloradu maskovaný střelec jménem James Holmes 12 diváků a desítky dalších zranil. V roce 2015 byl za svůj čin odsouzen za doživotí. Motiv zůstává nejasný, podle jedné teorie se stylizoval do hlavní záporné postavy filmu Temný rytíř, démonického Jokera.

Nejnovější film, kde figuruje zabijácký klaun, vyvolal u rodin obětí střelce zděšení. Napsali filmovému studiu Warner Bros, které film produkuje, otevřený dopis, v němž varují před podporou násilí a vyzývají společnost, aby využila svého vlivu a pomohla bojovat za omezení držení zbraní v USA. 

Warner Bros uvedl, že v žádném případě neschvaluje jakékoliv násilí a že není záměrem filmu vytvořit z hlavní postavy vzor pro ostatní.

Robert De Niro ve filmu Taxikář

Taxikář

Nový Joker bývá v recenzích často přirovnáván právě k filmu Taxikář. V temném dramatu slavného režiséra Martina Scorceseho se titulní postava taxikáře ztvárněného Robertem De Nirem pokusí uskutečnit atentát na prezidenta s cílem získat si přízeň mladé prostitutky ztvárněné Jodie Fosterovou.

Film udělal velký dojem na Johna Hinkleyho mladšího, který po Fosterové také zatoužil a rozhodl se, že jí ohromí stejným způsobem jako De Niro. 30. března  1981 uskutečnil atentát na amerického prezidenta Ronalda Reagana. Ačkoliv jej zranil, Reagan přežil. Jeho tiskový mluvčí James Brady však skončil po střelbě na vozíčku. Hinkley byl shledán duševně nemocným a nebyl proto z ničeho obviněn.

Takoví normální zabijáci

Takoví normální zabijáci

Film režiséra Quentina Tarantina (1994) je zřejmě nejslavnější případ, kdy film byl přímo citován vrahy jako jejich inspirace. Po zhlédnutí příběhu mileneckého vražedného páru se Sarah Edmondsonová spolu se svým přítelem Benjaminem Darrusem vydala na zabijáckou pouť, která vedla k zmrzačení jedné ženy a smrti jednoho muže. Zraněná žena poté žalovala s pomocí spisovatele Johna Grishama filmaře z toho, že jsou za násilnosti odpovědní. Soudy však žalobu zamítly.

Takoví normální zabijáci byli uváděni jako zdroj inspirace v řadě dalších případů. Neznámějším byl masakr na střední škole v Columbine, při kterém zemřelo 13 lidí. Pachatelé, náctiletí studenti Eric Harris a Dylan Klebold, byli fanoušky snímku a užívali iniciály „NKB“ (zkratka anglického názvu snímku, Natural Born Killers) jako svůj kód.

Záběr z Kubrickova filmu Mechanický pomeranč

Mechanický pomeranč

Kontroverzemi opředený film Stanleyho Kubricka podle dystopické knihy Anthonyho Burgesse byl ihned po uvedení spojován s řadou násilných činů, např. s ubitím bezdomovce k smrti šestnáctiletým chlapcem v roce 1973. Ve filmu gang mladých násilníků ubije k smrti opilého muže. Mladík uvedl, že o scéně slyšel od svých kamarádů.

Snímek rezonoval i v pozdější době. V roce 2005 deník The Independent informoval o skupině mladých lidí, kteří ve stylu gangu z Mechanického pomeranče umlátili k smrti třicetiosmiletého muže. Čin si zaznamenali na svůj telefon.

Reborn panenka a la hororový Chucky.

Dětská hra

Sérii filmů bude český fanoušek hororu znát spíše podle její hlavní postavy, hrůzostrašné dětské panenky Chucky. Její zlovolně rozšklebený obličej nejenže děsil diváky, ale v mysli některých jedinců vzbudil i vražedné choutky.

V roce 1993 dvě desetileté děti brutálně zavraždili dvouleté miminko, přičemž způsob mučení připomínal to, kterého se dopustila Chucky v třetím díle Dětské hry. Ve stejném roce byla šestnáctiletá dívka umučena ve jménu Chucky. Zřejmě nejhrozivějším případem byla série vražd spáchaná australským masovým vrahem Martinem Bryantem, který zabil 35 lidí a dalších 23 zranil. Chucky byla jeho nejoblíbenější filmová postava.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video