Zapírání a pak porucha. Moskva vysvětlila narušení jihokorejského nebe

  7:25aktualizováno  11:43
Rusko oznámilo Jižní Koreji, že jeho armádní letoun se v jihokorejském vzdušném prostoru v úterý ocitl kvůli poruše, uvedla prezidentská kancelář v Soulu. Ruské ministerstvo obrany tuto verzi nepotvrdilo, předtím ovšem narušení vzdušného prostoru popíralo. V reakci na zprávy jihokorejských médií ruské velvyslanectví zdůraznilo, že se za incident oficiálně neomluvilo.

Ruský průzkumný a řídící stroj A-50 | foto: Ilmavoimat

Informaci o „poruše zařízení“ ruského vojenského letadla přinesla jihokorejská agentura Jonhap s odvoláním na informaci prezidentské kanceláře v Soulu. Zprávu o poruše údajně dostalo jihokorejského ministerstvo obrany od ruského vojenského přidělence v Soulu.

Přislíbil, že ruské ministerstvo obrany incident prošetří a podnikne nezbytné kroky. Požádal zároveň jihokorejskou stranu o údaje k letu ruského stroje.

Fotogalerie

Podle Jihokorejců nejprve vletěly tři stroje (dva bombardéry Tu-95 a jeden letoun včasné výstrahy A-50) do takzvaného identifikačního pásma protivzdušné obrany východně od Korejského poloostrova. Následně jedno letadlo proniklo i do vzdušného prostoru Jižní Koreje.

Armáda okamžitě vyslala do vzduchu stíhačky F-15 a F-16. Ty pak vypálily 80 varovných výstřelů a deset takzvaných flér, tedy klamných cílů ke zmatení infračervených čidel pro navádění protiletadlových raket.

Ruský letoun A-50 po výstřelech odletěl, podle Soulu se ale později vrátil. Jihokorejské stíhačky vypálily 280 varovných výstřelů a desítku flér. Ani v jednom případě ruské letadlo palbu neopětovalo. Incident se odehrál nad malými ostrůvky východně od Korejského poloostrova, o které vede Soul dlouhodobý spor s Tokiem. Jihokorejci nazývají tato neobydlená skaliska Tokdo, Japonci jim říkají Takešima.

Ruské úřední zdroje zatím tuto jihokorejskou informaci nepotvrdily „Zaznamenali jsme zprávy v jihokorejských médiích, která citují údajné výroky vojenského přidělence. Hodně z toho neodpovídá skutečnosti. Ruská strana nevyjádřila oficiální omluvu,“ uvedl mluvčí ruského velvyslanectví v Soulu podle ruskojazyčného webu stanice BBC. 

V úterý ruské ministerstvo obrany ujistilo, že dva ruské strategické bombardéry Tu-95MS při letu nad neutrálními vodami Japonského moře nenarušily hranice jiných států, let probíhal více než 25 kilometrů od ostrovů Tokdo (Takešima) a nenarušil hranice Jižní Koreje.

„Kdyby po nich stříleli, přišla by náležitá odpověď“

Vrchní velitel ruského dálkového letectva popřel i informaci o tom, že jihokorejské letouny proti ruským strojům vypálily varovné výstřely. „Kdyby ruští piloti zaznamenali takové ohrožení, následovala by okamžitá a náležitá odpověď,“ řekl v Moskvě generálporučík Sergej Kobylaš.

Ruské armádní letadlo několikrát narušilo jihokorejský vzdušný prostor

Podle ruského ministerstva obrany jihokorejské stíhačky podnikly „řadu neprofesionálních manévrů“ a „ohrozily bezpečnost“ ruských bombardérů. Podle ruského ministerstva to nebylo poprvé, co se jihokorejští letci neúspěšně pokoušeli zabránit ruským letům nad neutrálními vodami Japonského moře v oblasti, kterou Jižní Korea sama prohlásila za jakési identifikační pásmo protivzdušné obrany.

Později Moskva v prohlášení sdělila, že šlo o společný hlídkový let ruských a čínských letounů v oblasti Asie a Tichomoří. Jeho účelem bylo „prohloubení rusko-čínských vztahů v rámci všestranného partnerství a další upevnění spolupráce našich ozbrojených sil a zdokonalení jejich schopnosti provádět společné akce“; cílem také bylo „posílení globální strategické bezpečnosti“.

Spolu s ruskými stroji se podle agentury Reuters uvedeného hlídkového letu zúčastnily dva čínské bombardéry H-6 a čínská verze letounu včasné výstrahy KJ-2000.

Čínský letoun včasné výstrahy KJ-2000

Čínský letoun včasné výstrahy KJ-2000

Čínský bombardér H-6

Čínský bombardér H-6

Čína oznámila, že lety byly součástí plánu strategické spolupráce obou zemí. Stroje jihokorejský vzdušný prostor nenarušily. 

Jihokorejské ministerstvo obrany uvedlo, že si hodlá předvolat zástupce ruského a čínského velvyslanectví v Soulu, aby oficiálně protestovalo. 

Jihokorejští analytici se domnívají, že se ruská a čínská letadla pokoušela narušením identifikačního pásma protivzdušné obrany a vzdušného prostoru Jižní Koreje získat údaje o komunikaci mezi Soulem, Washingtonem a Tokiem a zjistit, jak na incident tyto země zareagují. Je podle nich možné, že tyto lety souvisely i s tím, že v Soulu byl právě na návštěvě poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost John Bolton, uvedla agentura Interfax.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Čech chtěl do Hongkongu s pěti kilogramy kokainu, zadržela ho policie

Ilustrační snímek

Na letišti uruguayské metropole Montevideo byl v pátek zadržen český občan, který měl v kufru více než pět kilogramů...

Války na Wikipedii. Rakušané retušují text o populistech, Němci o bulváru

ilustrační snímek

Z politických i komerčních důvodů manipulují obsah Wikipedie i u našich sousedů. V rakouské verzi internetové...

Trump spřádá další plány ohledně Grónska. Chce tam otevřít konzulát

Americký prezident Donald Trump na setkání s voliči ve státě New Hampshire....

Vláda Donalda Trumpa má v plánu otevřít příští rok v Grónsku nový konzulát. Informovala o tom v sobotu agentura AP s...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz