Ruská stíhačka před námi nebezpečně prolétla, tvrdí američtí letci

  13:17aktualizováno  13:17
Americké námořnictvo řeší incident, ke kterému došlo v úterý nad Středozemním mořem. K průzkumnému stroji P-8A Poseidon amerického námořnictva se celkem třikrát v rozmezí necelých tří hodin přiblížila ruská stíhačka. Při druhém "setkání" měl ruský stroj nebezpečně proletět vysokou rychlostí těsně před letounem.

Hlídkový P8 Poseidon je vyvinut z civilního stroje Boeing 737. | foto: Boeing

K incidentu mělo dojít v úterý 4. června. Americký námořní průzkumný a protiponorkový stroj P-8A Poseidon se pohyboval v mezinárodním vzdušném prostoru nad Středozemním mořem poblíž Sýrie. K letounu se podle amerického námořnictva celkem třikrát v průběhu 175 minut přiblížila ruská stíhačka Su-35.

„První a třetí interakce byly shledány jako bezpečné. Druhá interakce byla označena jako nebezpečná kvůli tomu, že stroj Su-35 provedl vysokorychlostní průlet přímo před letadlem, což ohrozilo naše piloty a posádku,“ uvedlo v oficiálním prohlášení velitelství americké 6. flotily.

Fotogalerie

Těsný průlet podle posádky způsobil silnou turbulenci. O incidentu pak posádka podala hlášení s tím, že ruský stroj celkově během tří přiblížení strávil v blízkosti amerického stroje zhruba 28 minut.

Rusko incident odmítlo s tím, že vše proběhlo v souladu s mezinárodními předpisy.

Americké velitelství událost označilo za nezodpovědné chování ruských pilotů. „Očekáváme, že se budou chovat v rámci mezinárodních standardů stanovených kvůli zajištění bezpečnosti a předcházení incidentům, včetně dohody z roku 1972 o předcházení incidentů na volném moři a mimo ně. Nebezpečné akce zvyšují riziko potenciálních kolizí,“ konstatuje se v prohlášení.

Podobných případů je více

Nejde přitom o ojedinělý případ. Loni v listopadu ruská přepadová stíhačka Su-27 neobvyklým manévrem nad Černým mořem podobně ohrozila posádku amerického námořního průzkumného letounu EP-3E Aries, když Vysokou rychlostí a s přídavným spalováním prolétla v těsné blízkosti stroje. (O incidentu jsme psali v článku zde)

K velmi podobné události došlo i na podzim roku 2017. Ruský bojový letoun Su-30 tehdy nebezpečným manévrem ohrozil jiný americký námořní hlídkový letoun P-8A Poseidon (podrobnosti v článku: Ohrozila nás ruská stíhačka, tvrdí posádka amerického hlídkového stroje).

Ruský stroj rovněž přelétl před americkým a zapnul přídavné spalování. Posádka amerického letounu se pak dostala do silných turbulencí a musela reagovat prudkým klesáním.

Americké námořní průzkumné letouny startují nad Středozemní a Černé moře v rámci posílených hlídek z italské základny Sigonella z obav před aktivitami ruských bojových lodí a ponorek v oblasti.

Nepříjemné zkušenosti s nebezpečnými manévry mají také piloti v Norsku nebo ve Švédsku, kteří zažili situace, kdy ruští piloti v jejich bezprostřední blízkosti odpalovali i klamné cíle proti tepelně naváděným střelám (podrobnosti v tomto článku).

Dramaticky působil například incident z listopadu 2014, kdy se nečekaně u letounu F-16 norských vzdušných sil objevil ruský stroj MiG-31. Videozáběry z pohledu norského pilota zveřejnily norské ozbrojené síly. Norové se zveřejněním snažili doložit zvýšenou aktivitu ruského letectva i to, že se ruští piloti dopouštějí nebezpečných manévrů (video najdete v tomto článku).

K ničemu nedošlo, blížili se k přístavu, tvrdí Moskva

Ruské ministerstvo obrany v reakci potvrdilo, že stíhací stroj Su-35 skutečně „zachytil“ americký letoun P-8A Poseidon nad Středozemním mořem, ale v souladu s mezinárodními předpisy.

Americký stroj měly zachytit radary protivzdušné obrany u letecké základny Hmímím v Sýrii s tím, že se blížil k základně ruských bojových plavidel v syrském přístavu Tartús. Stíhačka tak vystartovala k identifikaci objektu.

„Během letu nebyly zaznamenány žádné letecké incidenty. Po přiblížení se na bezpečnou vzdálenost posádka ruského stíhacího letounu vizuálně identifikovala vzdušný objekt jako průzkumné letadlo P-8A Poseidon. Poté, co americké letadlo změnilo směr, se ruský stíhač vrátil na leteckou základnu,“ citovala ruské ministerstvo obrany agentura RIA Novosti.

Podle ministerstva se o několik hodin později americký letoun opět přiblížil k syrským hranicím a přístavu Tartús a „tentokrát byl ruský stíhač nucen doprovázet americké špionážní letadlo, dokud nezměnilo směr letu a neopustilo oblast“.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Paříž chce chránit vojenské satelity, vytvoří velení vesmírných sil

nosná raketa Ariane 5 se dvěma satelity, jejichž úkolem bude zkoumat planetu...

Francie během několika týdnů vytvoří nové velitelství vesmírných sil, které má posílit ambice Paříže v kosmu a...

Od atentátu na české vojáky uplynulo pět let. Armáda přišla o pět hrdinů

Čeští vojáci na patrole v okolí základny v afghánském Bagrámu

Je to na den přesně pět let od nejtragičtější události v zahraničních misích české armády. Čtyři čeští vojáci David...

Ruské rakety rozmístí Turci do roka. Trump se sankcemi zatím váhá

Odpalovací zařízení systému protivzdušné obrany S-400 Triumf.

Turecko podle prezidenta Erdogana příští rok v dubnu plně nasadí ruský protivzdušný raketový systém S-400. A to...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz