Jelcin odvolán nebude

- Státní duma, dolní komora ruského parlamentu hlasovala v dějinách Ruské federace poprvé o sesazení hlavy státu, ovšem neúspěšně.
Hlasování, které se o každém obvinění uskutečnilo samostatně prostřednictvím podepsaných hlasovacích lístků. V jedniném bodu, rozpoutání čečenské války, scházelo opozice k schválení obžaloby pouze 17 hlasů. V době, kdy oficiální výsledky ještě nebyly vyhlášeny, Jelcinovi již blahopřál Vladimír Žirinovský.


Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, bude dnes, v sobotu 15.5., poprvé v dějinách Ruské federace hlasovat o sesazení hlavy státu. Zúčastní se ho pouze poslanci, kteří jsou osobně přítomni na zasedání Státní dumy. Státní duma také s konečnou platností rozhodla, že hlasování bude neanonymní.

Poslanci obdrží hlasovací lístky ke každému z pěti bodů obvinění vznesenému proti prezidentovi zvláštní komisí ustavenou dolní komorou parlamentu zhruba před rokem. Každý hlasovací lístek musí být podepsán poslancem, který jim bude hlasovat.

Duma se tak chce vyhnout zfalšování výsledků. Hlasovat se bude celkem o pěti bodech obvinění: rozpuštění SSSR v roce 1991, střelba na budovu parlamentu, tzv. Bílý dům v roce 1993, rozpoutání války v Čečensku v letech 1994 až 1996,oslabení armády a obranyschopnosti země a nakonec zbídačení a"genocida" ruského národa. Komise již ve čtvrtek uvedla, že v Jelcinově činnosti shledala příznaky "vlastizrady a dalších těžkých trestných činů".

Pokud její návrhy budou odhlasovány dvěma třetinami poslanců, měl by se k nim vyjádřit Nejvyšší soud.Celý proces pak má zhodnotit Ústavní soud a konečné rozhodnutí bude na horní komoře parlamentu, Radě federace. Na dnešním zasedání bylo podle posledních zpráv zaregistrováno 440 poslanců, z toho dva jsou v nemocnici a sčítací komise je tam údajně navštíví. Celkem má Státní duma 450 poslanců. K tomu, aby byla zahájena procedura sesazení prezidenta, je třeba, aby se pro návrh usnesení vyslovilo nejméně300 poslanců, tedy dvě třetiny. Postačí přitom, když dvoutřetinová většina podpoří alespoň jeden z pěti bodů obvinění.

Frakce Náš dům-Rusko, která má v dumě 66 poslanců, již oznámila, že bude hlasovat proti všem obviněním. Také frakce liberálních demokratů Vladimira Žirinovského (49 poslanců) se prý vysloví proti sesazení prezidenta. Frakce Jabloko Grigorije Javlinského bude hlasovat jen o obvinění Jelcina z rozpoutání války v Čečensku. Na dnešním zasedání dumy měl promluvit předseda Nejvyššího soudu Ruské federace Vjačeslav Lebeděv, který měl vysvětlit,jakým způsobem bude jeho orgán projednávat usnesení dumy, pokud dokument týkající se sesazení prezidenta bude schválen. Lebeděv však zaslal dopis, v němž se omluvil a sdělil, že na zasedání nemůže přijet.

V současné době neexistuje zákon, který by stanovil, jakým způsobem má Nejvyšší soud Ruské federace přijmout usnesení dumy k projednání. Někteří poslanci vyslovili obavy, že by mohly vzniknout potíže s procedurou sesazení prezidenta a požadovali,aby Lebeděv vysvětlil postoj vrcholné justiční instituce.Rozhodnutí Nejvyššího soudu je přitom nezbytné k tomu, aby návrh mohla posoudit horní komora parlamentu, která má konečné slovo při sesazení prezidenta. Předseda dumy Gannadij Selezňov dnes vyjádřil naději, že prezident Boris Jelcin bude "klidně reagovat", pokud duma odhlasuje obvinění proti němu. "Činnost poslanců se nevymyká ústavě a domnívám se, že by měl reagovat klidně," řekl Selezňov. Vyjádřil přitom přesvědčení, že alespoň jeden bod, válka v Čečensku, bude odhlasován více než 300 poslanci.

Nynějšímu jednání v dumě, které začalo ve čtvrtek,předcházelo rozpuštění vlády a sesazení Jevgenije Primakova z funkce premiéra. Prezident tak údajně chtěl varovat poslance, aby o jeho odvolání nehlasovali. Kreml nicméně v minulých dnech tvrdil, že Jelcin je proti rozpuštění dumy, které by mohlo následovat v případě ústavní krize. Nyní se počítá s variantou,že poslanci schválí kandidaturu Sergeje Stěpašina na funkci nového premiéra, pokud odhlasují sesazení prezidenta. Ten by pak formálně neměl důvod k rozpuštění dolní komory parlamentu. Není ale prý vyloučeno, že Jelcin odvolá Stěpašinovu kandidaturu a nabídne poslancům kandidáta, kterého za žádných okolností neschválí. Pak vznikne ústavní krize.

Zasedání dumy dnes provází protesty komunistických stoupenců. Před budovou dolní komory se shromáždilo zhruba tisíc demonstrantů s rudými vlajkami a transparenty, kteří volají po Jelcinově sesazení a zpívají sovětskou hymnu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video