Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Izrael nás jednou uzná za židy, doufají věřící na východě Ugandy

  9:20
Tohoto mladíka by rasistické příručky nacistů na rozpoznání "podlidí" určitě zařadily do jiné skupiny než židy. Motorkový taxikář ve východougandském městě Mbale, který je kvůli rovníkovým sprškám nabalený do péřové bundy, má spláclý nos, širokánský úsměv a sytě černou pleť. Jako všichni okolo. Jenže on říká: "Jsem žid. Jmenuji se Šalamoun – jako náš král z Bible."

Ugandský rabín Moses Sebagabo promlouvá uvnitř strohé synagogy s věřícími | foto: Tomáš NídrMF DNES

Šalamoun (nebo lépe v anglické verzi Solomon) není frajírek, který chce originálně zapůsobit na bělošského návštěvníka, jenž se v tomto ugandském hnízdě ocitne jen vzácně.

Patří k necelé tisícovce lidí ze skupiny Abayudaya, kteří se pevně drží židovských zvyků a kteří si kvůli tomu ve východoafrické zemi mnohé vytrpěli. Hlavně v sedmdesátých letech, kdy zemi svojí brutalitou sužoval diktátor Idi Amin.

Protižidovské vášně na rovníku

Jedním z těch, kdo si to ze svých teenagerských let pamatuje, je ředitel základní školy v Nabugoye Hill Aaron Kintu Moses. "Ve škole jsem musel být zapsán jako pohan, abych se nemusel modlit. Co je mně jako židovi do panenky Marie?" rozvášňuje se ještě dnes.

Zvláště když vzpomíná na rodinné příslušníky, kteří v době Aminovy krutovlády zahynuli násilnou smrtí. "Nesměli jsme je ani pohřbít podle našich rituálů. Jen tak jsme je dali do země, abychom na sebe nepřitahovali pozornost."

Muslim Idi Amin, který sám sebe stylizoval do obránce islámu, proti židům poštvával jak většinové křesťany pod klasickou záminkou, že právě oni zabili Krista a pili jeho krev, tak muslimy, kterým stačilo připomenout izraelské válečné úspěchy na úkor islámských sousedů.

Synagoga na východě Ugandy. V této africké zemi žije asi tisícovka židů

Synagoga na východě Ugandy. V této africké zemi žije asi tisícovka židů

V té době se třítisícová skupina scvrkla na několik desítek osob, které si potajmu předčítaly Tóru. Ostatní většinou přeběhli k jednomu z konkurenčních monoteistických náboženství. Po třiceti letech od vyhnání Amina je všechno jinak.

Na stěnách základní školy, kam chodí děti a vyučují učitelé všech tří religiózních skupin, mají namalovaný sedmiramenný svícen a blízký obchůdek se prezentuje Davidovou šesticípou hvězdou a světáckým nápisem Shalom Shopping Centre.

Děti, které potkáte, jak se potloukají mezi zděnými domky, hliněnými chýšemi s kruhovým půdorysem nebo poli s kukuřicí a cukrovou třtinou, nepokřikují na bílého "vetřelce" anglicky, jak je jinde v Ugandě zvykem, ale na pozdrav volají Šalom.

Je to proto, že většina bělochů, na které v těchto zapadlých končinách kdy narazili, jsou židovští dobrovolníci, kteří tu po pár týdnů vyučují hebrejštinu či angličtinu. Od neziskových organizací z USA občas přijde zásilka náboženských knih. Judaismus je tady opět in.

Židé volbou, ne původem

Skeptika napadne, zda to není ze zištných důvodů. V roce 1975 totiž Izrael rozhodl, že černošští židé v blízké Etiopii jsou opravdovými židy, a tudíž mají právo usídlit se v Izraeli.

A vyhlídka bezproblémového přestěhování ze zaostalého ugandského venkova do bohatého Izraele podle etiopského vzoru je jistě lákavá i pro zdejší lidi. Není to důvod, že se k židovství kolem Mbale nyní zase hlásí necelá tisícovka lidí?

Pokud podobně argumentujete u některého z ugandských židů, div je neurazíte. Na rozdíl od jiných afrických výhonků judaismu (viz box) se Abayudayové nepovažují za potomky v biblických časech ztracených židovských kmenů.

"Nejsme židy krví, ale volbou," říká v prosté synagoze, která připomíná spíše stodolu, rabín Moses Sebagabo. Připomíná, že zakladatel místní komunity Semei Kakangulu se k židovské víře dostal až v roce 1919 přes misionáře z Velké Británie, koloniálního pána Ugandy.

Tehdy si osvojili všechna základní pravidla o košer stravování, obřízkách a svátcích, dokonce se někteří z nich naučili hebrejštinu. Pak se na dlouhá desetiletí ocitli v izolaci od ostatních židovských skupin, ale tradice si udrželi.

"Bylo by to dobré, kdyby nás Izrael uznal za židy," připouští Sebagabo s tím, že jistě by se mnoho zájemců o vystěhování našlo. "Jednou to udělá," tvrdí, ale hned dodává: "Pokud se tak nestane, nic se neděje. V Božích očích jsme si s Izraelci i tak rovni."

Šalom, Afriko

Kde jsou na černém kontinentě židovské menšiny

Etiopie -Skupina Falašů se považuje za ztracený kmen židů z dob krále Šalamouna. Izrael po dlouhém váhání jejich židovství uznal a povolil většině z nich migraci na Blízký východ. Dnes etiopští židé (130 tisíc) patří k nejnižším vrstvám izraelské společnosti, dalších nejméně dvacet tisíc žije v Etiopii.

Jihoafrická republika - Více než sedmdesátitisícové etnikum Lemba v Jihoafrické republice je přesvědčeno, že jejich předci přišli před staletími na jih černého kontinentu z Izraele. Nesvědčí o tom jen dodržované zvyky, ale i testy DNA, které potvrdily podobnost se semitskými kmeny.

Zimbabwe - Za ztracené židy se považuje také čtyřtisícová komunita kolem města Rusape ve středním Zimbabwe. Pravděpodobnější je varianta, že se židovství do této země dostalo až s misionáři na konci 19. století.

Ghana - Ještě menší skupina (kolem osmi set osob) žije v Ghaně a stejně jako etnika v jihoafrických státech není Izraelem považována za židy. Je možné, že judaismus sem došel před staletími ze severní Afriky. O komunitě se více ví teprve 30 let, od doby, kdy etnikum Sewfi, dodržující židovské zvyky, navázalo kontakt s židovskými organizacemi.

Maroko a Tunisko - V těchto státech židé po staletí tradičně žili ve velkém počtu. Po vytvoření Izraele se většina z nich (dohromady kolem 300 tisíc) přestěhovala do nového státu, kde jsou vedle imigrantů z Evropy hlavní složkou populace. V Maroku jich dnes žije pouze sedm tisíc a v Tunisku kolem patnácti set.

Mapa Afriky
Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Eurovize ukázala, že Izrael má v Evropě i nadále podporu, říká Fingerland

  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Přes Česko přecházejí bouřky. Zaměstnaly hasiče, v Brně čerpají lagunu

24. května 2024  9:32,  aktualizováno  10:54

V pátek se na většině našeho území objevují přeháňky, místy i bouřky. Bouřky mohou celou ČR...

Poslanci kývli na novelu, která uloží povinnou zkoušku vedoucím úředníkům

24. května 2024  5:45,  aktualizováno  10:52

Přímý přenos Poslanci schválili novelu zákona o úřednících územních samosprávných celků, podle níž vedoucí úřadů...

Pavel byl propuštěn z nemocnice do domácí péče. Spadl v malé rychlosti, řekl Hrad

24. května 2024  10:51

Prezident Petr Pavel byl po jednodenní hospitalizaci v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) propuštěn...

KOMENTÁŘ: Jak ministr Stanjura zanevřel na svůj rodný kraj

24. května 2024  10:44

Vede-li se dobře kraji, daří se i jeho obyvatelům. S prosperitou regionu roste cena nemovitostí a s...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...