Lidé s rouškami na autobusové zastávce v Římě (9. března 2020)

Lidé s rouškami na autobusové zastávce v Římě (9. března 2020) | foto: AP

V italských nemocnicích přibývají mladší lidé. Případy jsou komplikovanější

  • 357
Podle italských lékařů přichází do místních nemocnic čím dál více mladších lidí nakažených koronavirem. Podle odborníků za to může skutečnost, že mají více sociálního kontaktu a stoprocentně nedodržují karanténu. Lékaři současnou situaci v Itálii přirovnávají k opakujícímu se zemětřesení. „Dlouho už to nevydržíme,“ shodují se.

„Typ pacientů se mění. Jsou o něco mladší, je jim mezi čtyřiceti a pětačtyřiceti lety a případy jsou komplikovanější,“ popisuje aktuální situaci Luca Lorini, vedoucí anestezie a intenzivní péče v nemocnici v severoitalském Bergamu.

Lorini podle listu The Independent uvedl, že do nemocnice přicházejí lidé, kteří onemocněli před šesti nebo sedmi dny a doposud se léčili doma. Jejich stav se ale zhoršoval, až museli akutně k lékaři.

V Itálii na nemoc COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, zemřelo do nedělního podvečera 1 809 lidí. Ve srovnání se sobotou je to o 368 více.

Celkový počet potvrzených případů nakažení vzrostl na 24 747. Z nemoci COVID-19 se již 2 335 lidí zotavilo, a aktivních případů tak v Itálii zůstává přes 20 000.

Itálie tak zůstává nejvíce zasaženou zemí koronavirem v Evropě. Vyšší počet nemocných a obětí má jen pevninská Čína, kde se koronavirem nakazilo
80 000 lidí a 3 189 lidí mu podlehlo. 

Podle oficiálních údajů italských úřadů je momentálně dvanácti procentům pacientů s koronavirem na jednotkách intenzivní péče (JIP) mezi devatenácti a padesáti lety. Přibližně 52 procentům je potom mezi jednapadesáti a sedmdesáti lety. Zbytku nakažených na JIP je více než sedmdesát let.

V Lombardském tisku radikálně stoupl počet úmrtních oznámení:

Počet nakažených mladých lidí roste kvůli sociálnímu kontaktu

Nemocnice v regionu Lombardie, kde je situace v Itálii nejhorší, v posledních dnech lékaři zaznamenali také nárůst pacientů ve věku mezi pětadvaceti a padesáti lety. Někteří z nich museli být naléhavě hospitalizováni.

Italské nemocnice zachvátila panika. Ventilátor má cenu zlata

„Skutečnost, že je na jednotkách intenzivní péče hospitalizováno čím dál více mladých lidí ve srovnání s první vlnou nemocných, lze interpretovat jako přirozený jev,“ vysvětluje Pierluigi Lopalco, profesor z univerzity v Pise.

Podle Lopalca se první shlukování případů infekce koronavirem začalo v Itálii objevovat kolem nemocnic častěji navštěvovanými staršími lidmi a na malých městech.

„Nyní se virus rozšířil a mnohem více cestuje po celé zemi. Mladší lidé se spoustou sociálního kontaktu jsou nákazou více ohroženi. Pokud nebudou dodržovat pravidla sociálního distancování, hrozí jim nebezpečí,“ dodal.

Podle lékařů je situace v italských nemocnicích neúnosná. Mnozí z nich se podělili o otřesné příběhy a fotografie vyčerpaných zdravotníků, kteří si připadají jako na bitevním poli. Bergamský lékař Roberto Cosentini dokonce přirovnal Lombardii k „epicentru nekonečného zemětřesení“.

„Každé odpoledne je to jako nový otřes a nemocnice jsou ochromeny. Pokud nenajdeme více lůžek, více lékařů, více sester, dlouho to nevydržíme,“ uvedl.

Nemocnice italské Lombardie jsou na pokraji kapacit

Guvernér Lombardie Attilio Fontana v neděli upozornil, že nemocnice v jeho kraji přestávají být schopné přijímat nové lidi nakažené koronavirem.

„Čísla se stále zvyšují. Brzy nebudou na resuscitačních odděleních žádná další volná lůžka,“ uvedl Fontana. Jeho zástupce Giulio Gallera v sobotu řekl, že na jednotkách intenzivní péče zbývá k dispozici 15 až 20 lůžek.

Fontana řekl, že provizorní nemocnice s 500 místy pro intenzivní péči je stále ve stadiu plánování. Vzniknout má ve dvou pavilonech milánského výstaviště.

Lombardské úřady si také stěžují na potíže se zajištěním roušek pro zdravotnický personál. „Potřebujeme roušky typu ff2 nebo ff3 anebo chirurgické roušky. Jenomže nám poslali papírové kapesníčky a hygienické ubrousky. Je nemyslitelné, aby je používali lidé, kteří pracují s infikovanými,“ prohlásil Gallera.

Staří lidé umírají opuštění, s rodinou si mohou jen zavolat

Milánská lékařka Francesca Cortellarová upozornila na další smutnou skutečnost spojenou s koronavirem, a to že staří lidé umírají v nemocnicích opuštění. „Víte, co je nejdramatičtější? Když pacienti umírají sami. Když vás prosí, jestli by se mohli rozloučit se svými dětmi a vnoučaty,“ popisuje.

Karanténa se zpřísnila, ven můžete jen s certifikátem, líčí Češka v Itálii

Staří lidé nakažení koronavirem podle Cortellarové už při příchodu do nemocnice cítí, že nemoci podlehnou. „Jsou při smyslech, neupadají do narkolepsie. Je to, jako by se topili, ale časem to pochopí,“ popsala pro SKY News.

Podle ní se lékaři snaží starým lidem zprostředkovat rozloučení s blízkými alespoň prostřednictvím video hovorů. „Vytáhla jsem telefon a zavolala rodině nemocné paní. Rozloučila se se svými milovanými a krátce poté zemřela. Mám před sebou dlouhý seznam videohovorů, kde lidé řeknou svým blízkým sbohem,“ uzavřela.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video