Zakažte neofašisty, žádá Meloniovou opozice po masovém hajlování v Římě

  • 68
Italská opozice vyzvala pravicovou vládu Giorgie Meloniové, aby zakázala neofašistická uskupení poté, co několik set lidí o víkendu v Římě salutovalo fašistickým pozdravem. Dav se shromáždil před někdejším sídlem Italského sociálního hnutí – neofašistické strany založené po druhé světové válce, z jejíž ideologie vychází partaj Meloniové Bratři Itálie.

Shromáždění se odehrálo na ulici Via Acca Larentia u příležitosti 46. výročí zabití tří členů mládežnického křídla Italského sociálního hnutí (MSI). Dva z nich údajně zastřelili levicoví radikálové, třetího zabila policie poté, co po střelbě vypukla revolta. V souvislosti s úmrtími nebyl nikdo odsouzen.

Na videu z nedělní akce jsou vidět muži stojící v řadách, kteří po vzoru italských fašistů z dob druhé světové války vymrští pravou ruku do vzduchu a třikrát vykřiknou „přítomni“. Jeden z nich poté zvolá: „Za všechny padlé kamarády“ – tradiční pokřik na neofašistických akcích.

Italská opozice incident ostře odsoudila. „V evropské demokracii je to nepřijatelná ostuda,“ řekl šéf centristické strany Akce Carlo Calenda, jenž vyzval k vyšetření události a přijetí jasných opatření.

„Řím, 7. ledna 2024. Vypadá to jako v roce 1924. Je to nepřijatelné. Neofašistické skupiny musejí být rozpuštěny, jak to stanoví ústava,“ reagovala šéfka středolevé Demokratické strany Elly Schleinová s odkazem na rok, kdy už byl v Itálii u moci fašistický vůdce Benito Mussolini.

Hnutí pěti hvězd, které je druhou nejsilnější opoziční stranou v parlamentu, uvedlo, že kvůli „omlouvání fašismu“ podá stížnost prokuratuře.

Meloniovou napálili ruští vtipálci. Přiznala jim únavu z války i migrace

Italská poválečná ústava přeměnu Mussoliniho partaje zakázala, stejně jako činnost politických uskupení, která by na ni navazovala. Krajně pravicové skupiny se však formálně reorganizují a přejmenovávají, a snaží se tak zákazu vyhnout, píše agentura Reuters.

Meloniová se angažuje v politice od 90. let a stihla být členkou mládežnické organizace MSI, ze které Bratři Itálie vycházejí. V MSI se v poválečné Itálii angažovali lidé, kteří pociťovali nostalgii po fašistickém režimu, a stranu dlouho vedl ministr Mussoliniho kabinetu a šéf režimního antisemitského časopisu La difesa della razza (Na ochranu rasy) Giorgio Almirante.

Španělé exhumovali lídra fašistů, jeho příznivci v Madridu hajlovali

Premiérka se nicméně v předvolební kampani spojení s neofašismem bránila a prohlásila, že v její straně není pro nostalgii za fašistickou érou místo.

Místopředseda dolní komory parlamentu a člen Bratrů Itálie Fabio Rampelli v pondělí uvedl, že strana je „na hony vzdálená“ neofašistickým projevům. „Ačkoli jsme se nezřekli památky tří chlapců barbarsky zabitých před 46 lety, demonstrací tohoto typu se neúčastníme. Není to náš styl, není to naše filozofie,“ konstatoval podle listu The Guardian.

Pochod na Řím přivedl Mussoliniho k moci. Diktátora nakonec zlynčoval dav

Ministr zahraničí Antonio Tajani z koaliční strany Forza Italia prohlásil, že je třeba odsoudit jakoukoli oslavu diktatury. Každoroční připomínku vražd v Acca Larentia každoročně povolují místní a regionální úřady. Podle opozice je ale projevování profašistických nálad podle zákona zakázané.

„Zarážející je, že tato otevřeně apologetická demonstrace fašismu je v Itálii povolena, zatímco v Německu a v dalších zemích by byli všichni její účastníci zatčeni,“ řekl novinář listu La Repubblica Paolo Berizzi, který se specializuje na italskou krajní pravici. „Každý rok se konají salvy a další fašistické rituály bez ohledu na to, která vláda je u moci,“ řekl Berizzi. „Dokonce i když je to levicová vláda. Je to státní ostuda,“ dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video