Puch, krysy a ostuda. Řím se topí v odpadcích, pomoct mají ostatní státy EU

  10:12aktualizováno  10:12
Místní i turisty otravují v Římě tuny hnijícího odpadu v ulicích. Hromady přitahují hmyz i krysy a v parném létě se z nich valí smrad. Problém známý i z dřívějška sráží oblibu první starostky města. Italská vláda navrhla, aby se situací pomohly i ostatní státy Evropské unie.

Neuklizené odpadky v římské čtvrti Centocelle (10.7.2019) | foto: Profimedia.cz

Lékaři varovali, že hnijící odpad je v horku magnetem pro mouchy a šváby, kteří mohou šířit choroby. Zatím však není známo, že by kvůli odpadkům někdo onemocněl.

Fotogalerie

V Římě se vyprodukuje každý týden v průměru 2100 tun odpadu. Jeho odvážení však vázne, podle některých již několik měsíců. 

Radnice jako důvod uvádí, že se kvůli údržbě uzavřely dvě velké sběrny. Město neohlásilo, kdy normální svoz odpadu obnoví. Problém navíc odmítlo komentovat, informoval americký veřejnoprávní rozhlas NPR

Italská metropole přezdívaná „věčné město“ se pyšní řadou kulturních památek. Jednou z nejnavštěvovanějších je Fontána di Trevi. Také v jejím okolí se ale kupí odpadky. 

„Spousta odpadkových košů téměř přetéká. Je to nechutné,“ postěžoval si americký turista Callum Leeks. „Chtěl bych tu vidět krásné věci. Odpadky na zemi ale zážitek kazí,“ dodal. 

Americká turistka Zoe Housemanová řekla, že Řím je mnohem špinavější než čekala. „Přijeli jsme z Německa a tam to bylo mnohem čistější,“ upozornila. „Všude po zemi jsou nesesbírané odpadky a nedopalky cigaret,“ kritizovala Řím. 

Římu došla trpělivost. Ve fontáně di Trevi se smočíte za 240 eur

Kousek od fontány má restauraci Vincenzo Caiazzo. S ostatními majiteli obchodů sami uklízejí své ulice. „Když přijdeme v 6:30, najdeme racky a krysy, jak přehrabují přetékající koše. Je to odporné,“ vylíčil Caiazzo. Doplnil, že jim radnice nesdělila, kam mají posbíraný odpad dávat. 

„Hejna krákajících racků již nahradila dopravní hluk jako soundtrack života v Římě,“ všiml si NPR. Racci už totiž nemusí lovit ryby ve dvacet kilometrů vzdáleném moři, potravu hledají mezi odpadky. K těm někde dorazili i lišky a divočáci. 

Protestní politička sama čelí protestům

Kvůli odpadkům už rozhořčení Římané i demonstrovali. „Chceme čistou čtvrť,“ hlásal transparent účastníka protestního pochodu z 9. července. 

Římskou radnici poprvé povede žena, právnička ve službách komika

Situace je neúnosná i v rezidenční čtvrti Monteverde, zuří Marco Rinaldi, majitel tamní kavárny a obchodu s tabákem. Za rohem se hromadí pytle s odpadky a smrad z nich vyhání zákazníky od venkovních stolů. 

„Každé dva měsíce platím městu 350 eur za sběr odpadu. Rozhodl jsem se přestat platit, dokud neuklidí tento nepořádek,“ prohlásil Rinaldi. Problém má podle něj na svědomí starostka Virginia Raggiová. NPR o ní napsal, že je „široce kritizována za nekompetentnost“. 

Právnička a politička protestního populistického Hnutí pěti hvězd převzala město jako první starostka v červnu 2016. Odpovědnost za neuklizené odpadky nese podle ní Nicola Zingaretti z konkurenční středolevicové Demokratické strany. Ten je guvernérem regionu Lazio, kam patří i Řím. Raggiová tvrdí, že pro odpad z Říma nezajistil v Laziu dost sběren.

Poláci dělají z Česka skládku Evropy

Zingaretti kontroval, že Raggiová obviňuje, místo aby poděkovala městům v Laziu, které pomáhají likvidovat odpad z Říma. „Nejkrásnější město světa přivedla do katastrofálního stavu,“ udeřil. 

Raggiová i Zingaretti jednali o problému i na ministerstvu životního prostředí. Šéf resortu Sergio Costa navrhl, aby se jako dočasné řešení vyjednalo, že s částí odpadu z Říma pomohou jiné státy Evropské unie. 

Odpadky se Římu nedařilo odvážet i v minulosti. Vyšetřovatelé našli tehdy úzké vazby mezi organizovaným zločinem a úklidovými firmami. 

Problémy Říma s odpadky sahají až do roku 2012:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Nudistům se v Barceloně ztrácí oblečení, okradeným pomáhají policisté

Městská policie v Barceloně rozdává lidem, kterým někdo ukradl šaty, náhradní...

Již více než sto vyznavačů nudistického koupání v Barceloně po návratu z koupele čekalo během letošního léta nemilé...

Začal summit G7. Na jih Francie se sjely hlavy ekonomicky vyspělých států

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron na...

Ve městě Biarritz na jihu Francie začal summit sedmi ekonomicky vyspělých zemí světa G7. Hlavními tématy jednání budou...

Přežil holokaust, zabije ho ale možná trh. Invalidu chtějí v USA vystěhovat

ilustrační snímek

Už dvakrát přišel o domov, když před násilím prchal z Ukrajiny i Uzbekistánu. Posledních 17 let žil Musiy Rishin v bytě...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz