Puch, krysy a ostuda. Řím se topí v odpadcích, pomoct mají ostatní státy EU

  10:12aktualizováno  10:12
Místní i turisty otravují v Římě tuny hnijícího odpadu v ulicích. Hromady přitahují hmyz i krysy a v parném létě se z nich valí smrad. Problém známý i z dřívějška sráží oblibu první starostky města. Italská vláda navrhla, aby se situací pomohly i ostatní státy Evropské unie.

Neuklizené odpadky v římské čtvrti Centocelle (10.7.2019) | foto: Profimedia.cz

Lékaři varovali, že hnijící odpad je v horku magnetem pro mouchy a šváby, kteří mohou šířit choroby. Zatím však není známo, že by kvůli odpadkům někdo onemocněl.

Fotogalerie

V Římě se vyprodukuje každý týden v průměru 2100 tun odpadu. Jeho odvážení však vázne, podle některých již několik měsíců. 

Radnice jako důvod uvádí, že se kvůli údržbě uzavřely dvě velké sběrny. Město neohlásilo, kdy normální svoz odpadu obnoví. Problém navíc odmítlo komentovat, informoval americký veřejnoprávní rozhlas NPR

Italská metropole přezdívaná „věčné město“ se pyšní řadou kulturních památek. Jednou z nejnavštěvovanějších je Fontána di Trevi. Také v jejím okolí se ale kupí odpadky. 

„Spousta odpadkových košů téměř přetéká. Je to nechutné,“ postěžoval si americký turista Callum Leeks. „Chtěl bych tu vidět krásné věci. Odpadky na zemi ale zážitek kazí,“ dodal. 

Americká turistka Zoe Housemanová řekla, že Řím je mnohem špinavější než čekala. „Přijeli jsme z Německa a tam to bylo mnohem čistější,“ upozornila. „Všude po zemi jsou nesesbírané odpadky a nedopalky cigaret,“ kritizovala Řím. 

Římu došla trpělivost. Ve fontáně di Trevi se smočíte za 240 eur

Kousek od fontány má restauraci Vincenzo Caiazzo. S ostatními majiteli obchodů sami uklízejí své ulice. „Když přijdeme v 6:30, najdeme racky a krysy, jak přehrabují přetékající koše. Je to odporné,“ vylíčil Caiazzo. Doplnil, že jim radnice nesdělila, kam mají posbíraný odpad dávat. 

„Hejna krákajících racků již nahradila dopravní hluk jako soundtrack života v Římě,“ všiml si NPR. Racci už totiž nemusí lovit ryby ve dvacet kilometrů vzdáleném moři, potravu hledají mezi odpadky. K těm někde dorazili i lišky a divočáci. 

Protestní politička sama čelí protestům

Kvůli odpadkům už rozhořčení Římané i demonstrovali. „Chceme čistou čtvrť,“ hlásal transparent účastníka protestního pochodu z 9. července. 

Římskou radnici poprvé povede žena, právnička ve službách komika

Situace je neúnosná i v rezidenční čtvrti Monteverde, zuří Marco Rinaldi, majitel tamní kavárny a obchodu s tabákem. Za rohem se hromadí pytle s odpadky a smrad z nich vyhání zákazníky od venkovních stolů. 

„Každé dva měsíce platím městu 350 eur za sběr odpadu. Rozhodl jsem se přestat platit, dokud neuklidí tento nepořádek,“ prohlásil Rinaldi. Problém má podle něj na svědomí starostka Virginia Raggiová. NPR o ní napsal, že je „široce kritizována za nekompetentnost“. 

Právnička a politička protestního populistického Hnutí pěti hvězd převzala město jako první starostka v červnu 2016. Odpovědnost za neuklizené odpadky nese podle ní Nicola Zingaretti z konkurenční středolevicové Demokratické strany. Ten je guvernérem regionu Lazio, kam patří i Řím. Raggiová tvrdí, že pro odpad z Říma nezajistil v Laziu dost sběren.

Poláci dělají z Česka skládku Evropy

Zingaretti kontroval, že Raggiová obviňuje, místo aby poděkovala městům v Laziu, které pomáhají likvidovat odpad z Říma. „Nejkrásnější město světa přivedla do katastrofálního stavu,“ udeřil. 

Raggiová i Zingaretti jednali o problému i na ministerstvu životního prostředí. Šéf resortu Sergio Costa navrhl, aby se jako dočasné řešení vyjednalo, že s částí odpadu z Říma pomohou jiné státy Evropské unie. 

Odpadky se Římu nedařilo odvážet i v minulosti. Vyšetřovatelé našli tehdy úzké vazby mezi organizovaným zločinem a úklidovými firmami. 

Problémy Říma s odpadky sahají až do roku 2012:

Autor:

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vzali jste mi moje dětství a sny, prohlásila Thunbergová na summitu

Šestnáctiletá ekologická aktivistka Greta Thunbergová vystoupila na Valném...

Když nezměníme způsob života, riskujeme život samotný. Při zahájení pondělního klimatického summitu v New Yorku to řekl...

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Další z rubriky

Rukojmím v hotelu, zpožděné lety, málo informací. Klienti Thomas Cook trpí

Klienti cestovní kanceláře Thomas Cook získávají od zaměstnankyně letiště v...

Přes 600 tisíc lidí, kteří jsou na zahraniční dovolené se zkrachovalou britskou cestovkou Thomas Cook, má strach....

Rakouský pár si objednal z internetu oblečení, přišel jim balík plný drog

Speciální zásahové jednotky celní správy a jihočeského policejního ředitelství...

Manželský pár z Lince si přes internetové stránky objednal oblečení. Místo dvou vytoužených kusů oblečení, se však...

Na zelené vlně se svezla i Le Penová, své příznivce však ekologií uspávala

Vůdkyně francouzské krajní pravice Marine Le Penová překvapila, když svou...

Vůdkyně francouzské krajní pravice Marine Le Penová překvapila, když svou programovou řeč věnovala více ekologii než...

Exploze v rakouském supermarketu zranila devět lidí, dělník navrtal plyn

Rakouský hasič

Exploze v supermarketu v obci Sankt Jodok am Brenner na západě Rakouska zranila nejméně devět lidí. Podle záchranářů...

Najdete na iDNES.cz