ISS možná bere vzduch ruský čistič

  • 10
Kontroloři vesmírných letů možná přišli na to, co může za pokles tlaku na Mezinárodní kosmické stanici (ISS). Pojali podezření, že za tím je neutěsněný čistič vzduchu ruské výroby. Současný dlouhodobý úbytek tlaku je podle agentury AP největší za pět let provozu orbitálního komplexu.

Američtí a ruští experti v úterý zdůrazňovali, že pokles tlaku je pomalý a posádce funkčnosti ISS nehrozí žádné bezprostřední nebezpečí.

Pokud ale tlak přece jen klesne nebezpečně nízko, americký astronaut Michael Foale a ruský kosmonaut Alexander Kaleri ISS opustí v modulu ukotveném na stanici a urychleně se vrátí na Zemi.

"S tímto problémem se hodláme vypořádat velmi promyšleným a metodickým způsobem," prohlásil americký vedoucí operací na ISS Mike Sufferedini.

"Pokud jde skutečně o únik, což ale není jisté, máme na palubě zásoby vzduchu na něco přes půl roku...takže nemusíme nijak zvlášť spěchat a unáhlovat se," vysvětlil.

"Každá pořádná plachetnice by měla na palubě žvýkačku, kterou by se netěsnost ucpala. My ale žádnou žvýkačku nemáme, někdo ji vyškrtl z našeho jídelníčku. Jak můžeme létat do kosmu bez žvýkačky?" žertoval navzdory problémům Foale.

Foale a Kaleri v pátek a v úterý s pomocí ultrazvukového detektoru kontrolovali prostory, okna a ventily v celém komplexu, nenarazili však na žádnou závadu. Pozemní řídící středisko je požádalo, aby v inspekcích pokračovali, aby mohla být překontrolována všechna dostupná data.

V pátek bude zkontrolován stav čističe vzduchu ruské výroby, jehož úkolem je odstraňování přebytečného oxidu uhličitého ve vzduchu. Právě ruskému zařízení dávají odborníci vinu za pokles tlaku. Pokud se prokáže, že jím vzduch skutečně uniká, bude příští týden či do dvou týdnů nahrazen rezervním aparátem.

Pokud se však ani na tomto zařízení závada nenajde, bude pátrání rozšířeno, což by si vyžádalo odstranění obložení vnitřní stěny ISS a přemístění zásob potravin a materiálu, aby se posádka dostala k dalším podezřelým místům.

V případě rozšíření kontroly budou uzavřeny průchody mezi americkou a ruskou částí stanice. Pokud ani to nepomůže, budou od sebe naráz navzájem izolovány jednotlivé prostory ISS.

A pokud nebudou ani v tomto případě místa netěsností identifikována, začne podrobné pátrání krok po kroku.

Suffredini oznámil, že stanice v uplynulých dvou týdnech ztrácela přes kilogram vzduchu denně. To představuje únik 15,3 kilogramu vzduchu ze zhruba 405 kilogramů, které jsou obvykle uvnitř komplexu. Atmosférický tlak je nyní na stanici asi 980 hektopascalů, což je hodnota, při níž by se podle letových pravidel měl vzduch doplnit.

Problémy s funkčností zařízení na palubě by však začaly až tehdy, kdyby tlak poklesl na hranici kolem 960 hektopascalů, ale kritickou hranicí pro přístroje i posádku je asi 700 hektopascalů.

Únik vzduchu trápil i Mir
Úniky vzduchu byla často sužována ruská orbitální stanice Mir, na jejíž palubě byl Kaleri v roce 1997, kdy do jejího modulu musel být napumpován dodatečný vzduch poté, co do stanice narazila nákladní vesmírná loď. Trhlina způsobila pokles tlaku a místo nárazu muselo být rychle odděleno od zbytku vesmírného plavidla.

Posádka ISS hlásila už v listopadu řídícímu středisku podezřelý zvuk, který zněl jako nárazy volně se pohybujícího kovového předmětu. Tlak v kabině ale v listopadu zůstal nezměněn a všechny přístroje fungovaly normálně.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ještě původ zvuku nevysvětlil, jeho mluvčí však uvedl, že si experti nemyslí, že listopadový problém souvisí s nynějším poklesem tlaku.

Ten byl poprvé zaznamenán 2. ledna, ale podle vědců lze kolísání vystopovat zpět až k 22. prosinci. To by se časově shodovalo s poruchou a vyřazením primárního kyslíkového generátoru na palubě a mohlo by souviset s použitím záložních kyslíkových nádrží, které právě prošly záruční lhůtou, ale ruští experti jejich atestaci prodloužili o další rok.

Podle NASA by nepříjemný jev mohl souviset i s nedávným nadměrným vystavením ISS Slunci.

Foale a Kaleri mají za sebou dva a půl měsíce z plánovaného půlročního pobytu na ISS. Na Zemi se mají vrátit v dubnu v ruském modulu. Právě ruské stroje dopravují posádky a zásoby na ISS a zpět poté, co USA přerušily lety raketoplánů po loňské katastrofě raketoplánu Columbia.

SOUVISLOSTI
Články iDNES o stanici ISS


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video