Na soudy nečekají. Dopadené bojovníky IS trestají iráčtí vojáci sami

  20:05aktualizováno  20:05
Každého zajatého islamistu vyslýchá, některé i mučí. Agentura AP přinesla příběh iráckého vojáka, který už tři roky systematicky hledá dva vrahy svého otce. Po výslechu všechny radikály zabije, na soud nečeká. A není sám. Před pár dny zveřejněné video ukazuje, jak vojáci shazují zajatce ze skály.

V řece Tigris plavou v poslední době lidská těla. Jsou to mrtví radikálové Islámského státu (IS), které zajali iráčtí vojáci při dobývání Mosulu a dalších měst. Spoutané teroristy střelí do hlavy či do hrudi nebo je shodí z výšky na zem. List The Independent například přinesl video, ve kterém vojáci zajatce shazují ze srázu do řeky pod nimi.

Vojáci jsou totiž skeptičtí. Myslí si, že pokud by islamisty poslali před soud a do vězení, radikálové by si díky úplatkům našli cestu ven. Míní, že je jejich vlastní vláda natolik zkorumpovaná, že by zločince - zbohatlé právě díky práci pro IS - pustila na svobodu. Dalším důvodem, proč se vojáci uchylují k mnohdy stejnému násilí jako předtím radikálové, je pomsta.

Rodiny bojovníků IS trpí v izolaci, trýzní je hanba i strach z odplaty

Pro vojáky je totiž boj proti IS často osobní záležitost. Mnohdy ví, kdo konkrétně zabil jejich rodinu a přátele. Jako jistý poručík, jehož příběh popsala agentura AP. Ten už tři roky jde po dvou vrazích svého otce.

Pocházejí z jeho vesnice a dříve patřili k al-Kájdě, proti které jeho otec coby voják bojoval. Poručík říká, že byli oba muži v jeho vesnici dobře známí. Nyní jim slibuje pomalou smrt. Plánuje, že jejich těla pověsí tak, aby je ve vesnici každý dobře viděl. Ale až poté, co mu prozradí, kam pohřbili jeho otce. Kromě něj mu islamisté zabili i strýce a desítky dalších příbuzných.

„Když lidé řeknou, že patřil k Daeš, zastřelíme ho“

Poručík má v telefonu stále fotku obou vrahů. Pár dalších vojáků o jeho lovu ví, údajně mu také pomohli s výslechem zajatců. I s jejich následným „odstraněním“. „Většině zajatců jsem jen pokládal otázky. Ale ty, o kterých jsem věděl, že mají na rukou krev, jsem na místě zabil,“ popisuje poručík s tím, že zabil více než čtyřicet militantů, ať už v boji nebo při výslechu.

Ví, že většina z nich nemá se smrtí jeho otce nic společného. „Nejsem se svou pomstou sobecký. Dělám to pro všechny Iráčany,“ říká muž. A podobně smýšlejí i další vojáci. Čtyři armádní velitelé AP přiznali, že jejich jednotky zabily neozbrojené zajatce, kteří byli podezřelí ze spolupráce s IS.

Zabíjeli například muže, kteří se snažili uprchnout z Mosulu spolu s ostatními obyvateli. Chytili je na kontrolním stanovišti. I když velitelé ví, že je podobný postup proti mezinárodnímu právu, své vojáky hájí. Podle jejich názoru by se totiž mezinárodní právo nemělo na boj proti IS vztahovat.

Fotogalerie

Právě proto, že vládnutí islamistů bylo tak kruté. Když v roce 2014 radikálové obsadili rozsáhlé oblasti v severním a západním Iráku, cílili speciálně na členy iráckých bezpečnostních jednotek a jejich rodiny. Nedaleko Tikrítu zavraždili 1 700 zajatců z řad vojáků a pohřbili je do masového hrobu.

Mluvčí iráckého ministra obrany Tahsín Ibrahim popřel, že by úřady zaznamenaly jakýkoliv případ vraždy ze msty, ať už ze strany vojáků nebo obyvatel. „Situace je pod plnou kontrolou a my nedovolíme, aby se něco takového dělo, protože je to velmi citlivá záležitost a mohla by vést k násilným reakcím,“ uvedl mluvčí.

Ale vojáci mluví jinak. „Když nám všichni civilisté na místě řeknou, že ten muž patřil k Daeš, zastřelíme ho. Když před vámi stojí muž, který zabil vaše přátele, vaši rodinu... Ano, občas muži zhrubnou. Ale pro nás je to osobní,“ dodává vojenský velitel pod podmínkou anonymity.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Češi se bojí přechodu k autoritářství, píše svět o pražské demonstraci

V Praze lidé už počtvrté demonstrují za nezávislost justice a za odvolání...

Úterní protivládní protest na Václavském náměstí v Praze zaznamenala i zahraniční média. Demonstraci, na kterou přišlo...

Rakousko má obměněnou vládu, zasednou v ní nestraničtí experti

Nestraničtí experti ve středu nahradili v rakouské přechodné vládě členy...

Nestraničtí experti ve středu nahradili v rakouské přechodné vládě lidoveckého (ÖVP) kancléře Sebastiana Kurze...

VIDEO: Bulharskou Varnu zasáhly bleskové záplavy. Z ulice se stala řeka

Ilustrační foto

Bulharské přímořské turistické letovisko Varna zasáhl v úterý přívalový déšť, který během několika hodin proměnil ulice...

Najdete na iDNES.cz