Tálibánci dobyli město Kundúz na severu Afghánistánu. (9. srpna 2021)

Tálibánci dobyli město Kundúz na severu Afghánistánu. (9. srpna 2021) | foto: Reuters

Boje skončily, vraťte se do práce, hlásá Tálibán. Úředníkům slíbil amnestii

  • 297
Radikální hnutí Tálibán, které v posledních dnech převzalo kontrolu nad Afghánistánem, oznámilo, že boje skončily. V úterý vyhlásilo všeobecnou amnestii pro všechny státní úředníky. Vyzvalo je, aby se vrátili do práce. Vysoce postavený představitel hnutí žádá také ženy, aby se podílely na chodu státu.

„Pro všechny byla vyhlášena všeobecná amnestie, takže byste se s důvěrou měli vrátit ke svým zvykům,“ uvedlo hnutí v prohlášení.

Jde o první, ač neurčité výroky ohledně vlády, kterou radikální hnutí zavede, píše AP. Tálibán stále vyjednává s politickými vůdci padlé vlády a dosud nebylo vyhlášeno oficiální předání moci. Hnutí oznámilo, že v pět hodin odpoledne se uskuteční první tisková konference pro novináře. 

„Islámský emirát nechce, aby ženy byly oběťmi. Podle práva šaría by měly být ve vládní struktuře,“ dodal člen kulturní komise Tálibánu Inamulláh Samanganí ve vysílání televize, kterou nyní radikálové kontrolují.

V předchozích týdnech se povstalci v řadě měst na ženy zaměřili. Například v Kandaháru tálibánští bojovníci vyhodili zaměstnankyně banky a nařídili jim, ať do práce pošlou své mužské příbuzné. Další afghánské ženy uvedly, že přišly o své sny a netuší, co nastane.

Zatímco z Kábulu nejsou hlášeny větší boje či střety, většina obyvatel metropole zůstává doma v obavách z dalšího vývoje. Agentura AP připomíná, že převzetí kontroly nad městem doprovázelo propuštění vězňů z věznic a rabování skladů zbraní.

Starší generace si navíc stále pamatuje předchozí vládu Tálibánu z let 1996 až 2001, kterou provázelo kamenování, amputace končetin či veřejné popravy. Bojovníci ale nyní dostali rozkaz, že nesmí ublížit žádnému civilistovi a musí Afgháncům umožnit návrat ke každodenním aktivitám.

Šéf vojenské komise Tálibánu Muhammad Jakúb nařídil svým bojovníkům, aby udržovali disciplínu a v Kábulu nevstupovali do domů a nezabírali vozidla. Pokud by tak učinili, jednalo by se o „čin vzpoury“ a dotyční jedinci za to budou nést zodpovědnost, uvedla stanice Tolo News.

Mluvčí Tálibánu zároveň uvedl, že by nikdo neměl vstupovat do obydlí bývalých vládních činitelů a vyhrožovat jim. Nejmenovaný vysoce postavený činitel hnutí agentuře Reuters sdělil, že bojovníci mají zakázáno vstupovat do budov velvyslanectví či bránit v průjezdu vozům diplomatů.

„Členové Tálibánu dostali na všech úrovních nařízení, abychom se ujistili, že vůči přítomnosti jiných zemí v Afghánistánu nebudeme jednat neuctivě,“ uvedl činitel.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v úterý zkritizoval dosavadní afghánskou vládu, která se podle něj nedokázala Tálibánu postavit a zhroutila se překvapivě rychle.  

„To, čeho jsme v posledních týdnech byli svědky, je vojenský a politický kolaps,“ uvedl šéf NATO. Rychlost, s jakou se Tálibán dostal zpět k moci, podle něj nikdo nepředpokládal. Z toho pro Západ plynou ponaučení, míní.

Země pokračují v evakuaci

Po nepokojích v Kábulu opět zahájilo provoz tamní letiště, země pokračují v evakuaci svých zaměstnanců. V Kábulu přistálo americké letadlo C-17, na jeho palubě byli další vojáci, kteří mají pomáhat s evakuacemi ze země.

Mluvčí Pentagonu John Kirby se domnívá, že americká armáda bude po příjezdu posil schopna každý den z Kábulu evakuovat pět až devět tisíc lidí. Také informoval, že v Afghánistánu zůstává odhadem pět až deset  tisíc Američanů a že na třech vojenských základnách v USA by mohlo být ubytováno až 22 tisíc  afghánských spolupracovníků a jejich rodin.

Chvíli po americkém letounu přistál i stroj německé armády A400M. Podle informací deníku Bild odcestovalo v noci na úterý prvním německým letem pouze sedm lidí, ačkoliv kapacita armádního letadla je 114 míst. Německo zřídilo letecký most mezi Kábulem a uzbeckou metropolí Taškentem.

„Měli jsme jen málo času, proto jsme prvním letadlem odvezli jen ty, kteří byli na místě a kterých kvůli chaotické situaci nebylo na letišti mnoho,“ řekla v úterý Krampová-Karrenbauerová. Druhým letem Německo vyzvedlo z Kábulu podle Bildu 120 lidí.

K solidaritě s obyvateli Afghánistánu a uprchlíky z této země v úterý vyzval generální tajemník OSN António Guterres. Požádal všechny země, aby byly ochotné přijímat afghánské uprchlíky a zdržely se deportací.

Humanitární pomoc afghánským běžencům 500 milionů dolarů (10,8 miliardy korun) zároveň schválil americký prezident Joe Biden.

V reakci na rychlý postup Tálibánu, který po odchodu západních vojsk získal v posledních dnech pod kontrolu prakticky celou zemi, zahájilo evakuace i Česko. V Praze v pondělí přistálo první české vojenské letadlo, které z Afghánistánu dopravilo 46 Čechů a jejich spolupracovníků.

V úterý odletělo i druhé vládní letadlo, na palubě mělo 87 lidí včetně velvyslance Jiřího Balouna.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video