ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

Írán sužují přemnožené kobylky. Do boje s nimi chce nasadit i armádu

  • 13
Koronavirem sužovaný Írán čelí další hrozbě – přemnoženým kobylkám. Vláda uvažuje, že do boje s nimi podobně jako v loňském roce zapojí armádu. Kobylky řádí zejména na jihu země a ohrožují úrodu farmářů. Zemi zamořily po mírné zimě a deštivých měsících. Hmyz na začátku roku devastoval úrodu také ve východní Africe a sužuje i Pákistán.

Zástupce íránského ministerstva zemědělství potvrdil, že by se armáda do boje s kobylkami skutečně zapojit mohla, píše Rádio Svobodná Evropa. S kobylkami vojáci poprvé bojovali už minulý rok, kdy země čelila obdobné hmyzí invazi.

„Armáda slíbila zajištění techniky včetně terénních vozidel, která se dostanou i do nedostupných míst,“ uvedl mluvčí organizace na ochranu rostlin Mohammad Reza Mir. 

Mir dodal, že kobylky v zemi napadly již přes dva tisíce kilometrů čtverečních polí a sadů s úrodou. Napadených je sedm jižních provincií rozkládajících se v jižní části země, přes hranici s Pákistánem až po hranici s Irákem. Nejhůře na tom je provincie Sístán a Balúčistán na jihovýchodě země.

Hejna kobylek už na začátku tohoto roku poničila úrodu v oblasti Afrického rohu a jižní Afriky, uvádí Potravinářská a zemědělská organizace (FAO) spadající pod Organizaci spojených národů (OSN). FAO již dříve slíbila pomoci Íránu částkou 200 tisíc dolarů (5 milionů korun).

Přemnoženým kobylkám čelí letos už podruhé také Pákistán, který vloni zažil největší invazi kobylek od roku 1993. Kobylky podle odborníků minulý rok migrovaly z Iráku. Pákistánu slíbilo pomoc Turecko, které podle serveru Anadolu Agency zemi nabídlo letadlo upravené tak, aby mohlo nést hubicí postřik. 

Současné pustošení ve východní Africe je podle odborníků nejhorší za poslední desetiletí. Kobylky už zničily úrodu napříč Keňou, Somálskem, Tanzánií i Ugandou. 

Odborníci situaci označují jako alarmující a varují, že v době páření v létě by kobylky mohly zdevastovat úrodu také na hranici Indie, Súdánu i západní Afriky. I malý roj přitom dokáže za pouhý den zkonzumovat jídlo až pro 35 tisíc lidí. V roji pak může být až 150 milionů jedinců na čtvereční kilometr zemědělské půdy, což je oblast o velikosti téměř 250 fotbalových hřišť.

Kobylkám se daří zejména díky sezoně dešťů, která na jihu Afriky a v jihovýchodní Asii nastává přibližně od února do března, někdy i do dubna či května. V případě teplejší zimy však může pršet i dříve, což vede k brzkému jarnímu rozmnožování.

Východní Afriku pustoší stamilióny sarančat, lidé se obávají hladomoru:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video