Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád při projevu v OSN

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád při projevu v OSN | foto: AP

Ahmadínežád ovládl Twitter. Komentuje tenis i spory Íránu s Trumpem

  • 24
Íránský exprezident Mahmúd Ahmadínežád se začal angažovat ve vztazích své země s USA. Ty jsou nyní čím dál horší i kvůli jednání amerického prezidenta Donalda Trumpa. Zatímco Teherán mu oplácí výhrůžky, Ahmadínežád Trumpovi na Twitteru zdvořile domlouvá. Na sociální síti však komentuje i jednání Izraele či úbory tenistky Sereny Williamsové.

„Dnes jsem byl zaneprázdněný, ale na Twitter si vždy najdu čas,“ zní exprezidentův úterní tweet doplněný o fotografii, kterak Ahmadínežád sedí u počítače.

Soud OSN řeší íránskou stížnost na USA. Írán se domáhá přerušení sankcí

Někdejší politický vůdce Íránu si účet na světle modré sociální síti založil loni na jaře a už tehdy se do tweetování pustil s vervou. Po příspěvcích s obecnými frázemi o světovém míru či lásce k bližnímu postupně přidal i kritiku Spojených států.

Často například zmiňoval, že Američané chtějí vyvolat válku na Blízkém východě jen proto, aby si naplnili kapsy. Na podzim se však odmlčel a během letošního roku přidával jen pár tweetů měsíčně.

Až nyní v srpnu se do komentování světového dění skutečně opřel. „Proč French Open nerespektuje Serenu Williamsovou? Bohužel si někteří lidé včetně těch v mé zemi neuvědomují, co opravdu znamená svoboda,“ zastal se tenisové hvězdy, která na jaře svým černým úborem znovu porušila pravidla odívání při zápasech.

Pane Trumpe, mohl byste...?

Připomeňme, že v Íránu se ženy musí povinně zahalovat, což platilo i v době Ahmadínežádova vládnutí. Ironická je už samotná exprezidentova účast na Twitteru. Právě kvůli jeho znovuzvolení do úřadu v roce 2009 a následným protestům mají totiž obyčejní Íránci používání Twitteru dodnes zakázáno, píše americký deník The Washington Post.

Od kritiky USA však exprezident neupustil, mluví například o „dolarové diktatuře“. Nicméně vůči Trumpovi zvolil jinou taktiku než současná íránská garnitura. Ta americkému prezidentovi oplácí výhrůžky, kterými Trump svůj účet na Twitteru pravidelně plní – a napětí mezi oběma zeměmi eskaluje.

Ahmadínežád jde na šéfa Bílého domu se zdvořilostí. „Pane Trumpe, zveřejněte seznam příbuzných íránských vládních představitelů, kteří mají zelené karty a bankovní účty ve Spojených státech, pokud nějaký takový máte,“ napsal 1. srpna. S odkazem na svržení íránské vlády Američany a Brity v roce 1953 pak Trumpovi vštěpuje, že „je načase změnit své chování“.

Polovina Íránců je proti povinným šátkům, tvrdí Rúháního průzkum

A nemluví mu jen do přístupu k Íránu. „Pane Trumpe, nebyl součástí vaší kampaně slib, že budete mít se světem lepší vztahy? Terorismus konají slabí lidé. Ať už se terorismus děje kdekoliv, odsuzuji ho,“ tweetnul o čtyři dny později a přidal hashtag „buďte v bezpečí“ s odkazem na údajný atentát na venezuelského prezidenta Nicoláse Madura. Ani s ním totiž Spojené státy pod Trumpovým vedením nemají nejlepší vztahy.

Ahmadínežád také prezidentovi USA vysvětluje, že za všechny problémy Američanů může „sionistický Izrael“, protože tak od sebe odvádí pozornost. Někdejší íránský prezident je dlouhodobý odpůrce židovského státu.

Neopomněl ani kauzu, kdy Trump vzkázal svému kritikovi, basketbalistovi LeBronu Jamesovi, že má raději jeho předchůdce v roli největší basketbalové hvězdy Michaela Jordana. Tehdy Ahmadínežád napsal, že „každý a speciálně prezident by měl milovat všechny a nerozlišovat“.

Právě jestřáb Ahmadínežád byl přitom za své vlády tak málo oblíbený, že jej nakonec nahradil umírněný Hasan Rúhání, který po něm zdědil zemi s dluhy i špatnými vztahy se Západem včetně Spojených států.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video