(ilustrační snímek) | foto: AP

Íránce veřejně zbičovali za to, že před deseti lety pil alkohol

  • 195
Hnutí Amnesty International odsoudilo íránské úřady za veřejné zbičování muže, který v dětství konzumoval alkohol. Incident se odehrál ve městě Kashmar, kde potrestaný dostal na náměstí 80 ran. Podle žalobců muže zatkli a odsoudili už před deseti lety, proč trest vykonali až teď, není jasné.

Fotografie z místa zachycují mladého muže přivázaného ke stromu, kterého bičuje jiný muž v masce a uniformě. Scéně v pozadí přihlíží několik lidí.

„Okolnosti tohoto případu jsou absolutně šokující a představují další otřesný příklad pokřivených priorit íránských úředních orgánů,“ uvedl podle BBC ředitel Amnesty International pro severní Afriku a Blízký východ Philip Luther.

12.července 2018 v 12:56, příspěvek archivován: 13.července 2018 v 13:55

2days ago #Iran's Islamic Regime police lashed a man because he had been arrested due to drinking in a wedding ceremony in #Kashmar,10 years ago!Once #Iran was a modern & secular country but is now turned into another #SaudiArabia with a regime ruling that like #ISIL ruled #Raqqa https://t.co/eeAqdrN9bC

„Nikdo, bez ohledu na věk, by se neměl podrobit bičování. Fakt, že stíhali dítě za konzumaci alkoholu a odsoudili ho k 80 ranám, je nad naše chápání,“ doplnil Luther. Žalobci sdělili, že policie muže zatkla v islámském roce 1385, podle gregoriánského kalendáře tedy někdy v době mezi březnem 2006 a 2007. Odsoudili ho o rok později.

Podle íránské zpravodajské agentury YJC žalobce uvedl, že odsouzený pil alkohol na svatbě, kde vypukla hádka a při následné rvačce zemřel sedmnáctiletý chlapec. Muž, tehdy ještě kluk, nebyl podezřelý z jakéhokoliv podílu na jeho smrti.

Íránci zatkli ženu za to, že zveřejnila taneční video na Instagramu

Osmdesát ran bičem je trest pro muslimy za konzumaci alkoholu, jak uvádí článek 265 íránského islámského trestního zákoníku. Bičování se používá při trestání dalšího sta prohřešků proti zákonu – například krádeže, přepadení, vandalismu či podvodu. Navíc se týká i činů, které by podle Amnesty International zákon neměl klasifikovat jako zločiny, jako je cizoložství, intimní vztah muže a ženy, kteří nejsou manželé, či homosexuální vztah.

Írán by měl podle Luthera zrušit veškeré formy tělesných trestů. Jako člen mezinárodní dohody o občanských a politických právech má země ze zákona povinnost zakázat mučení a jiné kruté, nelidské a ponižující zacházení či tresty, připomněl.

„Je prostě nepřijatelné, aby íránští představitelé nadále umožňovali podobné tresty a omlouvali je ochranou náboženských morálních zásad,“ dodal. V roce 2014 udělil soud šesti Íráncům trest vězení a 91 ran bičem za to, že vystoupili a tančili v hudebním videu k písni Happy od amerického hudebníka Pharella Williamse.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video