Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Německá chuť podnikat skomírá, téměř polovinu byznysu rozjíždí imigranti

  20:14
Podnikatelský duch v Německu živí imigranti. V roce 2015 založili 44 procent nově zaregistrovaných firem v zemi a tvoří už pětinu německých podnikatelů. Naopak rodilí Němci o vlastní byznys čím dál více ztrácejí zájem.
Imigranti v Německu neprovozují jen stánky s kebabem. Řada z nich podniká například ve stavebnictví. Ilustrační foto

Imigranti v Německu neprovozují jen stánky s kebabem. Řada z nich podniká například ve stavebnictví. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Němci jsou pověstní tvrdou prací, efektivitou a citem pro pořádek. Do rozjíždění vlastního byznysu se jim však příliš nechce. Zatímco ve Spojených státech podnikalo v roce 2015 asi dvanáct procent lidí ve věku 18 - 64 let, v Německu to bylo asi pouze 4,3 procenta. Lépe jsou na tom Švédové, Španělé i Italové.

To se však nyní mění díky statisícům migrantů, kteří do Německa přišli v uplynulých letech. Počet podnikatelů s kořeny na Blízkém východě vzrostl v letech 2005 až 2014 o dvě třetiny. „Zvýšenou aktivitu při zakládání firem jsme zaznamenali především u lidí ze Sýrie, Iráku a Afghánistánu,“ řekl webu economist.com Maik Leonhardt z asociace malých a středních podnikatelů IHK Berlin.

Někteří běženci, jako například Iljad Slik, do Německa přijeli už se svým podnikatelským snem. Když před třemi lety dorazil do Berlína, pustil se do cukrárenského byznysu, který jeho rodina v Damašku provozovala od roku 1918. Slikovo kandované ovoce či nugátové kostky nadívané syrskými pistáciemi dnes odebírá obchodní dům KaDeWe či luxusní hotel Adlon.

Další imigranti se vrhli do byznysu pod tlakem okolností. „Chtěl jsem jen dělat v IT,“ vzpomíná programátor Husejn Šaker na období frustrace, kdy kromě call centra nemohl sehnat žádnou práci odpovídající jeho kvalifikaci. Spolu s několika kolegy proto založil web MigrantHire, kde imigranti mohou najít práci. V současnosti registruje asi 13 000 zájemců a 4 000 pracovních pozic.

Němcům se podnikat nechce

Firmy založené imigranty nyní v Německu zaměstnávají asi 1,3 milionu lidí. A nejde jen o stánky s kebabem, ukázala loni v srpnu studie Bertelsmannovy nadace. Podle ní pouze 28 procent imigrantů podniká v restauratérství či maloobchodu - toto číslo navíc klesá, před deseti lety to bylo o deset procentních bodů více. Mezi imigrantskými byznysmeny dnes najdeme stavaře, dopravce, či majitele médií.

Imigranti často rozjíždějí vlastní podnikání kvůli problémům sehnat normální zaměstnání. Mnoho nových firem v uplynulých deseti letech například založili lidé z nových středoevropských zemí EU, kteří v Německu neměli plný přístup na pracovní trh v ostatních zemích Unie. Uchazečům o zaměstnání může jejich snahu zkomplikovat často jediný fakt: cize znějící jméno.

Podnikání sice představuje risk, ale ambiciózním imigrantům nabízí lepší vyhlídky do budoucna. „Jejich příjmy rostou rychleji, snaží se držet své kvalifikace a také diskriminace představuje menší problém,“ vysvětluje René Leicht z univerzity v Mannheimu, který podnikavost imigrantů podrobil sociologickému průzkumu.

Začínající podnikatelé to v Německu nemají snadné. V žebříčku zemí, v nichž je nejlehčí rozjet vlastní byznys, figuruje Německo až na 114. místě (první je Nový Zéland, Česko je 81.).

Uprchlická krize

Roční počet nově založených firem se za posledních deset let snížil o více než 40 procent. Důvodem je rekordně nízká nezaměstnanost, byrokracie i neochota mladých podstupovat riziko. „Mezi Němci převažuje pohled, že pokud selžete, jen velmi těžko se budete tohoto stigmatu zbavovat,“ vysvětlil agentuře Reuters ekonom Rolf Sternberg.

Podnikání máme v sobě

S problémy při vstupu do byznysu se setkávají i imigranti. „Existuje spousta nařízení a překážek, o kterých vám nikdo neřekne,“ stěžuje si programátor Husejn Šaker. Řada imigrantů naráží také na jazykovou bariéru či nedostatek financí, které často utratili za cestu do Německa.

Uprchlíci a migranti jsou však už z podstaty věci lidé, kteří jsou ochotni podstoupit riziko. Někteří z nich se na útěku před válkou plavili přes moře a přešli půlku Evropy. Byrokratů a bankéřů posuzujících jejich žádost o podnikatelskou půjčku se proto jen tak neleknou. Syřané jsou navíc velmi podnikavým národem. Ostatně biologický otec Steva Jobse pocházel ze syrského Homsu.

O činorodé syrské duši ví své i Hiba Albassirová, která v Německu vzkřísila svůj obchod se zahradním nábytkem. „Myslím, že většina Syřanů nepotřebuje moji inspiraci. Udělají to, protože to mají v sobě. Syřané nemohou jen tak sedět a nic nedělat,“ říká.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Bitva o univerzitu. Policie udeřila na studenty

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Přes Česko jdou bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  22:48

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Přes Česko jdou bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  22:48

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Hamás kývl na návrh k příměří. Izrael má řadu výhrad, akce v Rafáhu pokračuje

6. května 2024  18:56,  aktualizováno  22:09

Palestinské hnutí Hamás v pondělí přijalo návrh dohody o příměří s Izraelem předložený Egyptem a...

Rusko spouští výrobu dříve zakázaných raket středního a krátkého doletu

6. května 2024  22:08

Rusko urychluje vývoj a spouští výrobu raket krátkého a středního doletu, uvedl server Meduza s...

Německo na Putinovu inauguraci zástupce nevyšle, Francie a Slovensko ano

6. května 2024  16:14,  aktualizováno  20:36

Německo v pondělí oznámilo, že nebude mít svého zástupce na úterní inauguraci ruského prezidenta...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové nezáviděníhodné situace se dostal...