Hrdinové z Fukušimy spí na olověných matracích a myjí se vlhkými ručníky

  11:08aktualizováno  11:08
Spí na olověných matracích. Zahřát se mohou pod jedinou přikrývkou, polštáře nemají vůbec. Zaměstnanci elektrárny Fukušima jedí pouze dvakrát denně a omývají se navlhčenými ručníky, protože v okolí je nedostatek vody. A hlavně: denně se vystavují vysoké radiaci v boji s havárií v jaderném zařízení.

Zdravotníci z nemocnice ve Fukušimě se připravují na záchranné práce v okolí poničené jaderné elektrárny. (24. března 2011) | foto: AP

O jejich obětavém boji s havárií v elektrárně Fukušima píší snad všechna světová média denně. Přesto se toho o osudech a životních podmínkách čtyř set pracovníků Fukušimy, kteří se v elektrárně snaží znovu uvést do provozu chladicí zařízení a odčerpat radiací zamořenou vodu, až dosud moc nevědělo.

Japonské tsunami

Televize CNN promluvila s inspektorem pro bezpečnost Kazumou Jokotou, který ve Fukušimě 1 strávil minulý týden pět dní. Popsal nejen spartánské podmínky, v nichž pracovníci žijí, ale i jejich osobní tragédie, které teď ovšem nemají čas řešit.

Čtyři stovky japonských hrdinů přespávají, kde se dá. V konferenčních místnostech, na chodbách a někdy i na schodištích. Od radiace v zemi je odděluje jakási olověná matrace a v chladném počasí se každý z nich může zahřát pouze jedinou dekou. Polštáře nemají vůbec.

Denně spořádají jen dvě jídla, snídani a večeři. O domácí kuchyni nemůže být řeč, přežívají na polotovarech a sušenkách. A protože v oblasti je stále nedostatek pitné vody, místo sprchy jim musí stačit navlhčený ručník, píše CNN na svém webu.

Pracovníci v poničeném velíně 2. bloku reaktoru jaderné elektrárny v japonské Fukušimě. (26. března 2011)


V úsilí zabránit ještě horší jaderné havárii, než už Japonsko postihla, jsou denně vystavováni vysokým hodnotám radiace. A to nejen při samotné práci v reaktorech. Všichni totiž přespávají ve vzdálenosti zhruba do jednoho kilometru od elektrárny. Vláda přitom nařídila povinnou evakuaci všem lidem žijícím v okolí 20 kilometrů od poškozeného zařízení.

Pošlete pomoc a získejte odznak Věry Čáslavské

Zapojte se do sbírky organizace Adra a iDNES.cz a získejte odznak gymnastky Věry Čáslavské z olympiády v Tokiu

* Povinné údaje:
Číslo účtu veřejné sbírky: 40284028/0300
Variabilní symbol: 3944
(pro sbírku iDNES.cz)

* Údaje nutné pro soutěž o odznak Věry Čáslavské:
Specifický symbol:
rodné číslo
Zpráva pro příjemce: jméno a příjmení

Věra Čáslavská se zlatým odznakem za absolutní vítězství na olympijských hrách v roce 1964 v Tokiu.

Rodiče technika spláchla tsunami

"Pracovníci vypadali unaveně," popsal Jokota. Zaměstnanci podle něj zoufale spojují elektrické kabely, opravují ovládací panely a odčerpávají radioaktivní vodu. Přitom všichni prožívají i osobní tragédie, které jim přineslo zemětřesení a následné tsunami.

"Mé rodiče spláchlo tsunami a pořád nevím, kde jsou," svěřil se jeden z pracovníků v e-mailu. "Pláč je zbytečný. Pokud jsme teď v pekle, tak jediné, co můžeme dělat, je drápat se do nebe," psal druhý.

Přesto, pracovníci elektrárny prý nedávají najevo žádné zoufalství a odhodlaně se snaží zachránit, co se dá. Situace v elektrárně přitom stále není nijak optimistická. A všude číhá neviditelné nebezpečí v podobě vysoké radioaktivity.

Odborníci už dříve naměřili v okolí elektrárny zvýšené hodnoty plutonia a ve středu se pak ukázalo, že v moři u zařízení téměř dvojnásobně vzrostly hodnoty radioaktivního izotopu jódu. Naměřená čísla jsou 3355násobkem povolené hodnoty.

Boj pracovníků s havárií je přitom podle agentury Reuters často staví před fakticky neřešitelná dilemata. Na jedné straně musejí ochlazovat reaktory, jejichž teplota se nebezpečně zvyšuje. Na druhé straně ale zchlazování zvyšuje objem zamořené vody.

"Je-li zapotřebí zintenzivnit ochlazování, zvýší se objem kontaminované vody, kterou nemají kde skladovat," tvrdí americký expert Edwin Lyman. "Budou muset dělat složitá rozhodnutí ohledně vypuštění většího množství radiace do okolí. Možná neexistuje dobré řešení."

Technici elektrárny se v nejzamořenějších místech střídají po krátkých intervalech. Jejich pracovní den přitom trvá dvanáct hodin a volno mají po každých třech dnech v práci.

Jaderný komplex Fukušima po zemětřesení a tsunami
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Tonoucí se viagry chytá. Vesnice ve Francii ji nabízí zdarma, aby byly děti

Viagra

Starosta severofrancouzské vesnice Montereau se rozhodl vyřešit problém s klesajícími počty obyvatel neobvyklým...

VIDEO: 16 tisíc tun oceli za 16 sekund. V Pensylvánii strhli kancelářský dům

Muž si na telefon fotí Martin Tower předtím, než bude 19. května srovnána se...

Pouhých šestnáct sekund zabrala demolice nevyužívané kancelářské budovy Martin Tower v Pensylvánii na severovýchodě...

Hledání útočníka z Lyonu pokračuje, policii se přihlásily desítky svědků

Vojáci francouzské protiteroristické skupiny "Vigipirate Mission" poblíž místa...

Muž, který v pátek útočil v Lyonu, je stále na útěku. Francouzské úřady tak „nasadily všechny prostředky k rychlému...

Najdete na iDNES.cz