Obrázek na krabici speciální „válečné edice“ hry Monopoly. | foto: Monopoly.cdbpdx.com

Hrají Monopoly, věřili nacisté. Tisícům zajatců „hra“ pomohla k útěku

  • 146
Hry fasované od Červeného kříže měly spojeneckým válečným zajatcům pomoci uniknout realitě vězeňských táborů. Jenže není únik jako únik: tisíce vězněných vojáků pomocí speciálně upravené verze deskové hry Monopoly prchly na svobodu. Balíčky skrývaly mapy i opravdové peníze.

Scéna: zajatecký tábor ve Francii za druhé světové války. V hlavních rolích: zajatí spojenečtí piloti. Rok: 1943. Figurka putuje přes rohové parkoviště na Kentucky Avenue. To zatím nikdo nevlastní, a tak si jeden z hrajících zajatců kupuje parcelu...

Strážce ve vězeňském táboře už netuší, že uvnitř hráčovy figurky je schovaná mapa Francie a pod herními penězi v přihrádce jsou skutečné franky. Jiný žeton zase skrývá kompas. A ta červená tečka v rohu znamená... Ale postupně.

Mapy uměl tisknout jen výrobce Monopolů

ŠPIONÁŽ VE 2. světové VÁLCE

Britům se poměrně často dařilo Němce přelstít, německou špionáž totiž brzdil despekt, který vůči ní měli někteří nacističtí důstojníci.

Například invaze na Sicílii nebo do Normandie by se neobešly bez rafinovaných zpravodajských her britských tajných služeb.

Záchranou zajatců se zabývalo 9. oddělení vojenské špionáže (MI9).

Psal se rok 1941 a spolu s britskými nálety na okupovanou Evropu a Německo přibývalo sestřelených letců v zajateckých táborech. Britská tajná služba hledala, jak jim usnadnit útěk. Zatímco v první světové válce role vojáka zajetím končila, v té druhé měl válečný zajatec nikoliv právo, ale v pojetí Britů i povinnost snažit se utéci.

Jenže kam? Bez mapy a peněz se daleko nedostane. A to byl problém. Místo běžného papíru se daleko více hodil hedvábný - a tisk na něj nebyl v té době moc rozšířeným uměním.

"Hedvábný papír byl po stovky let materiálem pro vojenské mapy," vysvětlila serveru ABC News, Debbie Hallová z oxfordské Bodleian Library. "Netrhal a neničil se ve vodě jako normální papír, dal se složit do malých rozměrů, nešustil," dodala.

Shodou okolností byla v té době v Británii jediná firma, která zvládala tisk na hedvábný papír: John Waddington Ltd. Společnost, která na Ostrovech licenčně vyráběla hru Monopoly. Dodávky her pro ukrácení času do zajateckých táborů Němci povolovali. A v hlavě zpravodajského důstojníka Claytona Huttona se zrodil plán.

Britský generální štáb s licenčním výrobcem domlouval detaily objednávek.

Britský generální štáb s licenčním výrobcem domlouval řadu detailů objednávek, včetně toho, do jaké krabice vložit jakou mapu. Repro podle Mapforum.com

Do zajateckých táborů začaly proudit speciální verze hry, které od běžných odlišovala červená tečka - na první pohled tiskařský šotek - na políčku Parkoviště. Ve skutečnosti tajný poznávací prvek, na který byli letci upozorňováni před startem.

"Balíčky od rodin byly pečlivě kontrolovány. A vědělo se, že by nebylo dobré vměšovat se do záležitostí Červeného kříže. Vzniklo množství fiktivních charitativních organizací, které hry a oblečení posílaly," uvedla na serveru Mapforum.com Debbie Hallová.

K válečným zajatcům se tak začaly dostávat například pilníky, malé kompasy, mapy a peníze. Poslední dvě položky podle toho, do kterého tábora byly určené.

Podle kronikáře hry Monopoly Philipa Orbanese existovalo celkem šest různých map, uvádějících, jak utéci ze zajetí - do některých krabic patřily mapy Německa, Švédska a Norska, do jiných sever Francie a Německo, do jiných zase Itálie. Nenápadné úpravy na herním plánu zajistily, aby informovaní "distributoři" věděli, kam dané balení hry poslat.

Útěková cesta ze Salzburgu do jugoslávské (nyní slovinské) Mojstrany. Tudy uprchlí vojáci utíkali.

Útěková cesta ze Salzburgu do jugoslávské (nyní slovinské) Mojstrany. Tudy uprchlí vojáci utíkali. Repro podle Mapforum.com

Mezi všechny spojenecké letce ale zřejmě zpráva nepronikla. "Vím, že britská MI9 takové akce organizovala a pomáhala k útěkům. Posílala ty balíčky, ale Vojenskému historickému ústavu o této skutečnosti není nic (bližšího) známo. Čeští piloti nebyli do těchto akcí zapojeni," řekl iDNES.cz historik Jiří Rajlich.

Britové lest tajili pro případ další války

Zpráva o využití hry k útěku se oficiálně objevila až v roce 2007. Do té doby byli ti, kteří tajemství "válečné edice" hry znali, vázáni mlčením. Britové totiž plánovali využití finty i v další válce, po válce pro jistotu zbývající "mapy z Monopolů" sami zničili.

Roli v záměru lest utajit určitě hrálo i to, že spojenečtí zajatci "hráli" Monopoly docela úspěšně. Z německých táborů jich během války uteklo na 35 tisíc. "Odhadujeme, že deset tisíc jich mělo mapu z Monopolů," řekl ABC News Victor Watson, exředitel společnosti John Waddington Ltd.

O HŘE MONOPOLY

Monopoly jsou desková hra, jejíž počátky sahají do prvních let dvacátého století (podobu, která víceméně vydržela dodnes, získaly za doby hospodářské krize v USA ve 30. letech).

Hra simuluje mechanismy trhu s nemovitostmi, s nimiž hráči obchodují. Když vstoupí na pozemek cizího hráče (figurkami pohybují po obvodu čtvercového herního plánu), platí mu nájem. Výše nájmu může být o hodně vyšší, pokud majitel vlastní celou ulici a investoval do stavby domů a hotelů.

Cílem hry je přivést ostatní hráče k bankrotu. Roli, i když ne klíčovou, hraje i faktor náhody.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video