Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hess v Norimberku zmateně blekotal, vzpomínal Čech na proces s nacisty

  18:34
Norimberský justiční palác se před pětašedesáti lety stal kulisou soudního přelíčení se špičkami Třetí říše. Právní předpoklady procesu pomáhal budovat také právník Bohuslav Ečer. Předseda československé delegace v Norimberku pomáhal usvědčit například bývalého říšského protektora Konstantina von Neuratha.
Lavice obžalovaných. Vlevo si zakrývá obličej Hermann Göring, vedle něj Rudolf...

Lavice obžalovaných. Vlevo si zakrývá obličej Hermann Göring, vedle něj Rudolf Hess. | foto: Museen der Stadt Nürnberg

"'Take your seats.' To bylo znamení, že přichází soudní tribunál - a v několika vteřinách zaznělo z úst téhož důstojníka 'Attention!' - Pozor! Všichni účastníci se postavili do pozoru, obžalovaní ovšem též. Někteří z nich, zejména vojáci Keitel, Jodl, Dönitz a Raeder se stavěli do pozoru jako před svým fýrerem - až na zdviženou pravici," vzpomíná ve své knize Norimberský soud Bohuslav Ečer.

Dvaapadesátiletý právník se norimberského procesu zúčastnil jako předseda československé delegace. Soudu předkládal důkazy proti obžalovaným, kteří se za války provinili na území Československa, tedy především bývalému říšskému protektorovi Konstantinu von Neurathovi, šéfovi Hitlerova generálního štábu Wilhelmu Keitelovi a ministru hospodářství Walteru Funkovi.

Revoluce v mezinárodním právu

Ečerova hlavní zásluha ale spočívala v prosazování nových právních norem, na jejichž základě byli nacističtí pohlaváři v Norimberku souzeni. Ještě za války pomáhal v Londýně definovat nové trestné činy: zločiny proti míru, vedení dobyvačné války, válečné zločiny a zločiny proti lidskosti.

Zvláštní vydání Süddeutsche Zeitung s titulkem "Rozsudek v Norimberku"

Zvláštní vydání Süddeutsche Zeitung s titulkem "Rozsudek v Norimberku"

"Poprvé v dějinách lidstva se stalo, že státníci zločineckého státu byli postaveni před soud za to, že připravili a rozpoutali válečnou katastrofu," vzpomíná Ečer na revoluční změny v mezinárodním právu.

Československý právník se tak podílel na přípravě zákonů, podle kterých se dnes například řídí soudci Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii nebo Mezinárodního soudního dvoru v Haagu.

"V očích mého otce si dokonce i tyto hrozné existence zasloužily spravedlivý proces," řekl agentuře AP americký senátor Christopher Dodd, jehož otec Thomas se procesu zúčastnil jako zástupce amerického prokurátora.

Americký tank střeží vjezd do areálu justičního paláceSekretářky připravují kopii rozsudku pro tisk. Během procesu bylo použito pět milionů listů papíru

Během 218 dnů procesu stanulo před čtyřmi soudci reprezentujícím vítězné mocnosti (USA, SSSR, Velká Británie a Francie) jednadvacet špiček Třetí říše. Proces pořádaný ve městě velkolepých nacistických sjezdů byl také gestem, že válečný chaos skončil a vláda práva byla obnovena.

Hessova zmatená obhajoba

V soudní síni se odehrály i některé poněkud bizarní výjevy. "A pak zahájil Hess svou podivnou řeč, kterou předseda soudu později přerušil, a která se skončila v jakémsi zmateném blekotání o podivných skleněných očích. Göring se za řeči Hessovy srdečně rozchechtal, pozoroval Hesse výsměšně a upřeně a pokusil se zastavit ho v jeho řečňování," vzpomíná Ečer na obhajobu někdejšího šéfa NSDAP.

Hermann Göring vypovídá

Hermann Göring vypovídá

Hess ve svém projevu proces nepřímo srovnával s politickými procesy v SSSR a narážel na jakousi neznámou drogu, která prý způsobuje ztrátu vůle a projevuje se skleněným pohledem.

Prvního října 1946 byl Herman Göring spolu s dalšími jedenácti nacistickými pohlaváry odsouzen k trestu smrti. Bývalý říšský maršál a vrchní velitel Luftwaffe však šibenici unikl. Noc před popravou ve své cele polkl kapsli s jedem.

Pozvánka do Norimberka

Německo si pětašedesáté výročí Norimberských procesů připomíná výstavou v norimberském justičním paláci. Návštěvníci mohou shlédnout originální záběry a nahrávky z procesu a také nahlédnout do soudní síně číslo 600, kde se ze svých zločinů zpovídali vedoucí představitelé nacistické mašinérie.

Norimberský justiční palác. V pozadí věznice, kde byli drženi nacističtí zločinciDějiště norimberského procesu, soudní síň číslo 600, v současnosti.

"Proces byl pro Němce důležitý, aby si uvědomili, co se stalo. Je to proces který stále neskončil," uvedl kurátor výstavy Hans-Christian Taeubrich. Podle něj se norimberský proces stal zárukou toho, že zločiny nacismu nebudou v Německu zameteny pod koberec.

Ernst Michel byl v soudní síni jako zpravodaj německé agentury DAPA. Pro dvaadvacetiletého Žida z Mannheimu, který posledních pět let strávil v nacistických koncentračních táborech, byl proces jedinečnou příležitostí pohlédnout do očí strůjcům holokaustu.

Američtí zaměstnanci soudu před modelem rekonstruované soudní síněObžalovaní obědvají v improvizované kantýně ve třetím patře justičního paláce. Zleva: Wilhelm Frick, Arthur Seyss-Inquart, Julius Streicher a Konstantin von Neurath

"Několik metrů ode mě seděl Hermann Göring. Měl jsem chuť na něj skočit," vzpomíná dnes v New Yorku sedmaosmdesátiletý muž. Michel si u svého zaměstnavatele vyžádal, aby podpis pod jeho články zněl následovně: Ernst Michel, přeživší z Osvětimi, číslo 104995.

Náš člověk v Norimberku

Bohuslav Ečer.

Český právník a generál justiční služby Bohuslav Ečer působil před válkou jako významná osobnost sociální demokracie v Brně a stal se dokonce náměstkem brněnského starosty. Před nacisty uprchl do Francie, odkud se v roce 1942 dostal do Londýna. Exilová vláda ho jmenovala do komise Spojených národů pro vyšetřování válečných zločinů. Po válce od Američanů převzal a přivezl do Prahy bývalého německého státního tajemníka v protektorátu K. H. Franka.

Ečerovu slibně rozjetou kariéru soudce v Haagu a šéfa československé delegace v Norimberku ale ukončil únor 1948. Komunisté ho jako bývalého "zápaďáka" odstranili. Duševní vypětí se nakonec podepsalo na jeho zdraví, podlehl těžkému infarktu.

Ke Státní bezpečnosti se zpráva o jeho smrti ale nedostala a o den později ho přišli zatknout. Když se nepodařilo zatknout jeho, odnesla to Ečerova rodina, manželce se sice podařilo ukrýt v psychiatrické léčebně, obě dcery ale byly zatčeny a mladší Jarmila odsouzena ve vykonstruovaném procesu na dvanáct let.

Autor:

Joe Biden odstoupil z prezidentských voleb

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí balíčku jsou také programy Eurosport s kompletní letní olympiádou. Získáte i programy Nova Sport 1,...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

Premium

Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van der W. Některé znásilnil, donutil je k prostituci a hromadnému sexu, dalším nezaplatil. Příběh...

18. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě Trumpova listopadového vítězství v prezidentských volbách. Senátor za Ohio, kterého si Trump v pondělí...

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

Premium

Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli přísnějším emisním normám a pravidlům, vyroste čtyřnásobně větrných elektráren a přibude dvojnásobný výkon...

17. července 2024

Harrisová je v průzkumu před Trumpem, mluví o boji mezi chaosem a svobodou

Kamala Harrisová vidí souboj s Donaldem Trumpem jako volbu mezi svobodou a chaosem. Americká viceprezidentka má v průzkumu agentur Reuters/Ipsos nepatrný náskok dvou procentních bodů. Donald Trump se...

23. července 2024  21:08,  aktualizováno  22:08

Neděle byla nejteplejším dnem v historii měření. Další rekordy jsou na obzoru

V neděli 21. července 2024 dosáhla celosvětová průměrná teplota nejvyšší hodnoty od začátku měření v roce 1940. V úterý to uvedly agentury s odkazem na sdělení unijní meteorologické služby...

23. července 2024  21:49

Vojenská tajná služba míří na síť X. Symbolicky v den narození generála Moravce

Je to přesně 129 let od narození legendárního generála Františka Moravce, jednoho z nejvýraznějších mužů historie vojenského zpravodajství a strůjce atentátu na říšského protektora Reinharda...

23. července 2024  21:22

Připravují se na boj s Čínou, přišel tajfun. Na Tchajwanu omezili vojenské manévry

Kvůli příchodu tajfunu Gaemi musela tchajwanská armáda v úterý omezit své rozsáhlé vojenské cvičení. Tchaj-pej zrušila leteckou část manévrů na východním pobřeží; pozemní a námořní část zatím...

23. července 2024  21:08

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...