Rudolf Krautschneider

Rudolf Krautschneider | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

  • 1295
Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala ekologické chování. Její plavba však vyvolává diskuzi, zdali se tímto způsobem k přírodě chová šetrněji. Zkušený mořeplavec Rudolf Krautschneider si myslí, že je to spíše naopak. Kdyby každý plul na jachtě, jakou pluje ona, následky jsou katastrofální, tvrdí.

„Než uděláte plachetnici, vyrobíte daleko víc emisí než při výrobě auta sériovou výrobou. Už výroba dakronových plachet je naprosto neekologická,“ řekl iDNES.cz Krautschneider. „Jachta navíc musí mít motor, bez něj byste ani nevypluli z přístavu. A jakmile máte motor, máte odpad,“ dodává muž, který postavil několik lodí a plavil se po všech mořích.

Šestnáctiletá Thunbergová se odmítá do USA přepravit letadlem, které produkuje obrovské množství emisí. Proto se rozhodla plout na jachtě. „Přes Atlantik lítá spousta lidí ročně a kdyby všichni jeli na té lodi, na které jede ona, zničili by tisíckrát víc přírody než když letí letadlem. Kdyby sedla do dřevěné veslice a plula na druhou stranu, tak ještě budiž,“ kritizuje Krautschneider. 

Fotogalerie

Letecká doprava mezi Amerikou a Evropou v poměru k tomu, že by si každý postavil osmnáctimetrovou plachetnici, je podle něj k lidskému prostředí ještě šetrná. 

Jachta, na které Greta pluje, je vybavena solárními panely a podvodními turbínami, které vyrábějí elektřinu potřebnou pro navigaci plavidla a komunikaci. Cestování však příliš komfortní není. Aby byla jachta co nejlehčí, je na ní jen minimální vybavení. Nejsou na něm toalety ani umyvadlo. Posádka spí ve stísněných kójích, ve kterých je při vyšší rychlosti ohlušující hluk. 

Cesta není nijak riziková

Thunbergová i její otec se o možných úskalích dlouhé plavby radili jak s lékaři, tak s mentálními kouči. Na jachtě s ní navíc bude kromě jejího otce a dalších dvou členů posádky také zkušený německý kapitán Boris Herrmann. 

Co se týče rizik, mořeplavec Krautschneider žádná významná nevidí. Atlantický oceán je podle něj nejbezpečnější částí světa vůbec. „Ročně pluje do Ameriky z Evropy odhaduju padesát, sto tisíc lidí. Mezi nimi i děti, dospělí, starci, nemocní. Lidé mají pocit, že když někdo vypluje, tak riskuje. Já teda myslím, že větší riziko je být doma nebo jezdit tady po silnici v autě,“ myslí si.

Zároveň ale Krautschneider dodává, že nechce záměr Thunbergové snižovat. To, že se mladý člověk zabývá ekologií, je podle něj dobře. V tomto konkrétním případě má ovšem pocit, že jde především o záměr být vidět.

Je to správný počin

Podle jachtaře Milana Koláčka se jedná o správnou věc. „Věřím, že každý počin týkající se upozornění na ekologické problémy, které lidé způsobují, je správný. Je to velmi závažné téma, které je potřeba neustále připomínat,“ tvrdí.  

Aktivistka Greta míří do USA, kvůli emisím pluje na jachtě

Ani podle něj plavba neskrývá velká úskalí. Záleží podle něj na tom, jak kapitán lodi podchytí situaci. „Tyto lodě jsou navržené na ovládání jedním člověkem. Boris Hermann je zkušený sólový jachtař a určitě si poradí, i kdyby Greta neměla žádné zkušenosti,“ říká reprezentant České republiky v zaoceánském sólovém jachtingu.

Cesta je naplánovaná na dva týdny, podle Milana Koláčka je loď schopna překonat vzdálenost během deseti dnů. Záleží ale na síle a směru větru. V září se Greta plánuje zúčastnit klimatického summitu v newyorském sídle OSN. V prosinci ji pak čeká světová konference o ochraně ovzduší v Chile.

14. srpna 2019

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video