Aktivistka Greta míří do USA, i přes hurikány pluje kvůli emisím na jachtě

  12:59aktualizováno  17:44
Švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová si bere rok volno ze školy, aby se mohla soustředit na svou kampaň za zvýšení povědomí o klimatických změnách. Zúčastnit se chce i dvou významných klimatických konferencí v Americe. Protože odmítá létat, vyrazila na cestu za Atlantik na závodní jachtě, byť v srpnu je sezona hurikánů.

Ve Spojených státech se chce šestnáctiletá Thunbergová zúčastnit zářijového klimatického summitu, který v sídle OSN v New Yorku na okraj výročního Valného shromáždění pořádá generální tajemník OSN António Guterres. 

Koncem roku bude Thunbergová hostem 25. klimatické konference OSN v Santiagu de Chile v jižní Americe. Kromě těchto zemí se chystá navštívit i Kanadu, Mexiko a další latinskoamerické země. Po pevnině se bude pohybovat vlakem a autobusem. 

29.července 2019 v 10:57, příspěvek archivován: 05.srpna 2019 v 15:27

Good news! I’ll be joining the UN Climate Action Summit in New York, COP25 in Santiago and other events along the way. I’ve been offered a ride on the 60ft racing boat Malizia II. We’ll be sailing across the Atlantic Ocean from the UK to NYC in mid August. #UniteBehindTheScience https://t.co/9OH6mOEDce

Přes moře se plaví na 18 metrů dlouhé závodní jachtě Malizia II., kterou loděnice vybavily solárními panely k výrobě čisté elektřiny. Plavba by měla trvat dva týdny.

„Jsem jedna z opravdu mála lidí, kteří něco takového mohou podniknout. Myslím si, že bych tu šanci měla využít,“ odpověděla podle agentury Reuters před vyplutím na otázku, zda její cesta na drahé jachtě s posádkou je receptem pro všechny lidi, kteří se potřebují dostat přes oceán.

Prohlásila, že nikoho nepřesvědčuje, jak má cestovat a že její plavba je motivována mimo jiné účastí na klimatickém summitu. Tam jede podle svých slov kvůli tomu, že teď je díky mediální pozornosti její hlas slyšet daleko víc než dříve.

Létání odmítá kvůli emisím skleníkových plynů

Kromě německého kapitána Borise Herrmanna ji na dvoutýdenní plavbě doprovází její otec Svante nebo dokumentarista Nathan Grossman. Jede také Pierre Casiraghi, vnuk zesnulého monackého knížete Rainiera III. a někdejší hollywoodské herečky a pozdější monacké kněžny Grace Kellyové. „V polovině srpna vyrazíme na jachtě přes Atlantik z Británie do New Yorku,“ napsala Thunbergová na Twitteru. 

Fotogalerie

Agentuře AP řekla, že se snažila několik měsíců vyřešit otázku, jak se dostat do USA bez pomoci letadla. Letání dlouhodobě odmítá kvůli vysokým emisím skleníkových plynů, jež produkují. 

Zaoceánské lodě jsou však rovněž velkými znečišťovateli životního prostředí. Jejich posádky si navíc málokdy troufnou vypravit se v srpnu přes Atlantický oceán kvůli riziku hurikánů. „Dostat se do Severní Ameriky lodí je prakticky nemožné,“ postěžovala si Thunbergová AP. „Spousta lidí se mi snažila pomoci a kontaktovat různé lodě, než se to konečně podařilo,“ dodala. 

Greta: Trumpovi nemám co říct

Thunbergová nevyloučila schůzku s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, jehož vláda odstoupila od pařížské klimatické dohody z roku 2015. Vyjádřila nicméně pochybnosti, že by se toto setkání uskutečnilo, protože podle jejího názoru by to pro ni byla jen ztráta času. 

„V tuto chvíli nepředpokládám, že se sejdeme, protože mu nemám co říct,“ uvedla. „Trump očividně nenaslouchá vědcům. Proč bych ho tedy zrovna já, dítě bez příslušného vzdělání, měla být schopna přesvědčit?“ doplnila. 

Za klimatické stávky přes držku, řekl Hanák. Pak se studentům omluvil

Thunbergová svou kariéru ekologické aktivistky zahájila loni v létě ve Stockholmu. Místo do školy chodila před parlament, kde vysedávala s transparentem, na němž byl nápis „Školní stávka za klima“. Posléze se k ní připojili studenti ze Švédska i dalších evropských států, kteří takto začali stávkovat každý pátek. 

Výzvy k lepší ochraně klimatu už Thunbergová přednesla na řadě mezinárodních fór. Loni v prosinci promluvila na klimatické konferenci OSN v polských Katovicích, v lednu pak měla projev na Světovém ekonomickém fóru v Davosu. 

Britské sázkové kanceláře ji považují za jasnou favoritku pro získání letošní Nobelovy ceny za mír. Ve Spojených státech však zatím moc známá není. 

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

V mexické džungli kvůli suchu vysychají populární tyrkysové laguny

V Lakandonském deštném pralese na jihu Mexika vyschlo několik tyrkysových...

V Lakandonském deštném pralese na jihu Mexika vyschlo několik tykrysových lagun, které do oblasti každoročně lákají...

Migranti jsou moc vybíraví, v EU o azyl žádat nemají, udeřili činitelé OSN

Posádka lodi Aquarius při své poslední misi u Libye vzala na palubu stovku...

Migranti si nepřípustně vybírají, kde požádají o azyl. Ten by se přitom měli pokusit získat už v bezpečných sousedních...

Turek pobodal ženu před očima její dcery. V zemi si lidé přejí konec násilí

Ženy v Ankaře protestovaly proti zvyšujícímu se počtu obětí násilí ze strany...

Na sociálních sítích se objevilo video, na kterém se osmatřicetiletá Emine Bulutová drží za zkrvavený krk a volá, že...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz