Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Globální oteplování mužům ničí plodnost, míní vědci po pokusu na broucích

  • 98
Kromě nošení mobilu v kapse džín, příliš těsného spodního prádla a žhnoucího notebooku položeného na klíně existuje ještě další faktor, který může neblaze ovlivnit mužskou plodnost. A tím je globální oteplování. Podle vědců to dokládá pokus na broucích, kteří vlivem horka počali méně potomků.

Vědci z univerzity ve východní Anglii svou studii na téma mužské plodnosti v úterý zveřejnili na webu Nature communications. Při pokusu použili potemníky hnědé, které vystavovali vlnám vysokých teplot. Ty byly o pět až sedm stupňů vyšší, než je pro tyto brouky optimální.

Probuďte se, globální oteplování se utrhlo ze řetězu, varují vědci

Zjistili, že samci potemníků následně počali o polovinu méně potomků, než je obvyklé. O deset dní později nechali vědci tyto brouky smažit ve vedru znovu. Jejich reprodukční orgány tím prakticky sterilizovali, píše agentura Reuters. Potomci brouků pak navíc žili kratší dobu a horka, která prožili jejich otcové, měla vliv i na jejich potenci.

A stejně to podle vědců může fungovat i na vyšších úrovních potravního řetězce včetně naprostého vrcholu. „Stovky let víme, že je mužská plodnost citlivá na horko. Ovšem tento transgenerační efekt nás velmi překvapil. Oteplujeme planetu a to nám brání v reprodukci,“ říká biolog a vedoucí výzkumu Matt Gage.

Ten věří, že čím dál častější vlny veder souvisí i se zjištěním, které loni přinesla jiná studie, a sice s faktem, že v německých přírodních rezervacích masivně vymírají některé druhy létajícího hmyzu. 

Ibuprofen může mít nepříznivý vliv na mužskou plodnost, ukázal výzkum

„Vlny horka jsou mezi extrémními událostmi v počasí obzvlášť ničivé. Je známo, že k lokálnímu vymírání druhů dochází tehdy, když jsou teplotní změny příliš intenzivní. Chtěli jsme vědět, proč se to děje. A jedna z odpovědí by se mohla vázat na sperma,“ cituje biologa server ScienceDaily s tím, že právě nekvalitní sperma vede k nižší rozmanitosti přírody.

Samiček se vedro při pokusu naopak nijak nedotklo. Tedy až na to, že ničilo sperma v jejich dělohách. „Rádi bychom znali mechanismus těchto transgeneračních škod. Dnes už víme, že potomci vystavení radiaci trpí mutacemi. Je možné, že horko může způsobovat něco podobného,“ dodává Gage.

Pořad Rozstřel se specialistou na umělé oplodnění, doktorem Tonkem Mardešićem:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video