Španělsko ochromila generální stávka, v Madridu létaly gumové projektily

  10:18aktualizováno  22:53
Desetitisíce lidí vyšly ve středu do evropských ulic, aby dali najevo svůj nesouhlas s vládními škrty. Demonstrace provázely násilné střety protestujících s policií, média hlásila desítky zraněných. Protesty byly nejsilnější ve Španělsku, rozhořely se však i v dalších evropských státech, třeba v Itálii. Stávka paralyzovala dopravu kromě Španělska i v Portugalsku či v Belgii.

Stávky napříč Evropou se konaly v rámci Dne evropské mobilizace. Evropská odborová konfederace (CES) při té příležitosti na protest proti úsporám vyhlásila stávky a demonstrace také v Belgii, Portugalsku, Itálii, Řecku, Německu, Francii a Polsku. Televize BBC uvedla, že do ulic ve středu vyšlo demonstrovat celkem čtyřicet různých organizací ze třiadvaceti evropských zemí.

Zatímco španělské přístavy, nádraží, letiště i automobilky osiřely, v ulicích to žilo. Hned ráno zaplavily bulváry a náměstí tisíce lidí nespokojených se současnou ekonomickou situací země. Střety s policisty na sebe nedaly dlouho čekat, už před desátou hlásily světové agentury na osmnáct zraněných.

Během odpoledne počet raněných překročil padesátku, byla mezi nimi i dvacítka policistů. Bezpečnostní složky zadržely už 82 osob, v Madridu zahájily proti demonstrantům střelbu gumovými projektily, hlásila z rozbouřené metropole zpravodajka agentury Reuters.

Odborářská demonstrace v Madridu (14. listopadu 2012)
Policejní zásah proti neukázněným demonstrantům v Madridu (14. listopadu 2012)
Demonstrace proti vládním škrtům v Belgii (14. listopadu 2012)
Policejní zásah proti neukázněným demonstrantům v Madridu (14. listopadu 2012)

Stávku svolaly dva největší odborové svazy v zemi na protest proti přísným rozpočtovým škrtům konzervativní vlády premiéra Mariana Rajoye. Odboráři jsou vedle úsporné politiky nespokojeni také s rostoucí nezaměstnaností, která je jednou z nejvyšších v Evropě. Bez práce je ve Španělsku 25 procent obyvatel.

Horko bylo i v Itálii. Na středu zde byla svolána zhruba stovka demonstrací. Nejostřejší střety se odehrály v Turíně, kde přívrženci krajní levice napadli policistu, rozbili mu helmu a zlomili ruku. V celé Itálii protestovaly tisícovky převážně mladých lidí, z velké části studentů. V podvečer se tam zranilo šest policistů.

Předsedkyně největšího italského odborového svazu CGIL Susanna Camussová na jedné z demonstrací prohlásila, že přehnaně úsporná politika rdousí trh práce a "zbídačuje zemi".

"Proti sebevražedné politice!"

Ke generální stávce se ve Španělsku připojila velká většina zaměstnanců průmyslových podniků a některé levicové organizace. Protesty postihly také značnou část veřejné dopravy. V Madridu a dalších velkých městech jezdila pouze třetina autobusů a vlaků.

"Jsme ve stávce, abychom zastavili tuto sebevražednou politiku," nechal se slyšet předseda druhé největší španělské odborové organizace Ústřední unie pracujících (UGT).

Stávka se podepsala i na provozu madridského letiště Barajas. Podle deníku El País vládl celé dopoledne na jeho odletové ploše klid. Do druhé odpolední bylo na informační tabuli naplánováno jen 16 odletů. Na letecké spojení s Prahou to však zatím nemělo žádný vliv. "V tuto chvíli nemáme žádné zrušené lety," řekla ráno mluvčí letiště Eva Krejčí.

Fotogalerie

Španělská vláda čelí už druhé generální stávce za necelý rok, kdy řídí zemi. Dosud jsou však podle médií nynější dopady protestů na chod země o něco menší než při březnové generální stávce.

Vášně rozpoutala sebevražda

Vášně mezi obyvateli Pyrenejského poloostrova planou zejména od chvíle, kdy jedna žena spáchala ze zoufalství sebevraždu poté, co se ji soudní exekutoři pokusili vystěhovat z bytu. Španěly děsí skutečnost, že banky jsou zachraňovány veřejnými prostředky, zatímco obyčejní lidé trpí.

"Mám doma dva syny, jeden dostává podporu, ten druhý je už přes tři roky doma," popisuje BBC jedna z protestujících Paqui Olmoová. "A není to proto, že by nechtěl pracovat, ale proto, že prostě žádná práce není." Mezi slogany, které na středu připravily hlavní odborové svazy v zemi, byla například hesla "Berou nám naši budoucnost" a "Existují řešení, existují viníci".

Řecko tentokrát klidnější

Podle agentury AFP se protestní pochody konaly také ve 130 městech ve Francii, jejichž účastníci žádali "práci a solidaritu v Evropě" a brojili "proti úsporám". V portugalském Lisabonu policie večer zaútočila před budovou parlamentu s obušky proti několika tisícům demonstrantů, kteří po nich zhruba hodinu házeli kameny a odpadky. Několik lidí utrpělo zranění už před policejním výpadem, jiní protestující na ně házeli kameny. Nejméně jednoho člověka hospitalizovali. 

Klidnější než obvykle byly i protesty v Řecku. Aténská policie uvedla, že protestovat přišlo kolem deseti tisíce lidí.

Stávkuje se také v Belgii, Francii, Portugalsku a Itálii

V Belgii ochromila železnici čtyřiadvacetihodinová stávka železničářů. Narušena byla i mezinárodní doprava, informovala agentura DPA. Do belgické stávky vstoupili zaměstnanci státních drah SNCB i dalších železničních dopravců. Na jihu Belgie se železniční doprava zcela zastavila a ve vlámské části vyjelo jen několik vlaků. V Bruselu zůstaly v depech i tramvaje a autobusy.

Podle DPA je mimo provoz například vysokorychlostní vlak Thalys mezi Německem a Belgií. Zpoždění se očekávají i na tratích do Francie a Nizozemska. Cestující z Francie prý museli v noci přesednout v Lille z vlaku na autobus, pokud se chtěli dostat do Bruselu.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Nigerijec žije už měsíce na letišti. Vyhostila ho i vlastní země

Nově otevřený terminál letiště v Istanbulu. (29. října 2018)

Čtyřiadvacetiletý Nigerijec, kterého úřady vyhostily z Izraele, žije už čtyři měsíce na letišti v etiopském hlavním...

Iráčan v Norimberku pobodal ženu na cestě z diskotéky, policie ho dopadla

Norimberk - místo, kde pětadvacetiletý Iráčan pobodal mladou ženu vracející se...

S těžkým zraněním skončila v nemocnici v Norimberku mladá žena, kterou v neděli ráno bezdůvodně pobodal pětadvacetiletý...

Cestu do hlubin duše lidí s demencí si vyšlapává robot jménem Mario

Trénování robotů k autonomní aktivitě na univerzitě v Maltě (8.2.2019).

Zmírnit osamělost lidí trpících demencí, usnadnit jejich interakce s blízkými nebo rozvíjet jejich koníčky. S takovými...

Najdete na iDNES.cz