Důvodů je podle šéfa politického vysílání Europe 1 Louise de Raguenela několik. Jednak je to důvod estetický - námořní modř je elegantnější -, ale zejména historický.
Prezident a jeho okolí se rozhodli obnovit francouzskou vlajku z roku 1793 z období Národního konventu. „Jde o velmi politickou věc, o obnovu symbolu francouzské revoluce,“ uvádí Europe 1.
V Elysejském paláci změně předcházela debata, v níž někteří byli toho názoru, že nová podoba je ošklivá, a druzí naopak ocenili, že znovu vidí vlajku tak, jak ji vídali v dětství, před nástupem prezidenta Giscarda d’Estaing.
Hojně se poukazovalo na to, že nový odstín neladí s odstínem vlajky Evropské unie a že změna přichází krátce před zahájením francouzského předsednictví unii v lednu příštího roku. Všichni ovšem přísahají, že nejde o antiunijní gesto.
Ve Francii se používaly mnoho let vlajky s oběma odstíny modři, přičemž námořnictvo a mnoho institucí dávalo přednost té s námořní modří.
Prezident Giscard d’Estaing roku 1976 zavedl na trikoloru modř světlejší, aby ladila s evropskou vlajkou, neboť obě - evropská a francouzská - často visí na evropských fórech v sousedství.
Elysejský palác své rozhodnutí týkající se odstínu modrého pruhu na vlajce oficiálně nevyhlásil ani nevydal žádné pokyny institucím, aby se přizpůsobily.