Uprchlíci nedaleko Calais, odkud se běženci snaží dostat do Velké Británie ...

Uprchlíci nedaleko Calais, odkud se běženci snaží dostat do Velké Británie (23. října 2017) | foto: Reuters

Rok vězení za překročení hranic. Francie schválila přísný imigrační zákon

  • 345
Dolní komorou francouzského parlamentu prošel přísný imigrační zákon. Zdvojnásobuje dobu, po kterou mohou být migranti žijící nelegálně ve Francii zadržováni, a to na 90 dnů. Rovněž budou podle něj zkráceny lhůty pro podání žádosti o azyl. Za nelegální překročení francouzských hranic bude hrozit až rok ve vězení a vysoké pokuty.

Zákon, který prosadila vládní centristická strana prezidenta Emmanuela Macrona, odhlasovalo 228 poslanců. Proti němu bylo z různých důvodů 139 zákonodárců pravicové i levicové opozice, a to i z nacionalistické Národní fronty Marine Le Penové. Dalších 24 zákonodárců se hlasování zdrželo.

Ministr vnitra Gerard Collomb uvítal přijetí „spravedlivého textu“. V úvodu debat o tomto zákonu naléhal na poslance, aby zákon přijali. Podle něho se tím omezí „masová imigrace“, ale „zároveň“ bude dál zaručovat právo na azyl, které je podle ministra ve Francii posvátné. 

Pravicoví poslanci a nacionalisté odsoudili údajnou bezzubost „slabého“ zákona a varovali před legalizací pobytu cizinců bez úředního povolení. Levice naopak kritizovala na novém zákonu jeho „nelidskost“, zejména kvůli tomu, že v detenčních zařízeních mají setrvávat i nezletilí imigranti.

Spory v Macronově straně

Projednávání zákona vyvolalo rozpory i mezi samotnými centristy. Poslanec Jean-Michel Clément hlasoval proti a zároveň ohlásil odchod z Macronovy strany Republika v pohybu (REM). Dalších 14 členů téhož politického uskupení se hlasování zdrželo. 

Šéf jejich poslanecké skupiny Richard Ferrand před hlasováním varoval, že kdo se postaví zcela na odpor, bude mu hrozit vyloučení ze strany. Kdo se prý zdrží hlasování, dopustí se „malého hříchu“, ale hlasování proti bude „smrtelný hřích“. „Nejsem si jist, zda světu (tímto zákonem) vysíláme zprávu, za níž si Francie vždy stála,“ uvedl Clément po hlasování.

Vláda ve snaze usmířit odpůrce ve vlastním táboře také zmírnila některá dosavadní opatření: například ruší sankce proti osobám, které zdravotní péčí, ubytování či stravou pomáhají těm imigrantům, jež v zemi pobývají bez souhlasu úřadů. Imigrantům bez povolení k pobytu, kteří maří úřední výkon, například se brání vyhoštění či vstoupí na francouzské území bez povolení, má hrozit pokuta 3 750 eur (95 000 Kč) a i podle agentury Reuters roční vězení.

Organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) uvedla, že zkrácení lhůty pro podání žádosti o azyl může mít negativní dopad na „ty nejzranitelnější z žadatelů o azyl, protože u právě těch nejvíce hrozí, že termín propásnou“.

„Zákon pod zástěrkou efektivnějšího azylového systému zahrnuje řadu opatření, která mohou limitovat přístup k ochraně,“ uvedla ředitelka francouzské pobočky HRW Bénédicte Jeannerodová.

Snímek o migrantech z Calais z roku 2016:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video