Na zelené vlně se svezla i Le Penová, své příznivce však ekologií uspávala

  13:42aktualizováno  13:42
Vůdkyně francouzské krajní pravice Marine Le Penová překvapila, když svou programovou řeč věnovala více ekologii než tradiční kritice prezidenta Emmanuela Macrona, Evropské unie či imigrace. Své příznivce však téměř uspala a Zelení ji obvinili z neupřímnosti.

Vůdkyně francouzské krajní pravice Marine Le Penová překvapila, když svou programovou řeč ve městě Fréjus věnovala hodně ekologii. (15. září 2019) | foto: Reuters

Macronem poražená kandidátka na hlavu státu vystoupila minulý týden v pobřežním městečku Fréjus, které od roku 2014 řídí starosta z její strany Národní sdružení (RN). Sál s 200 členy mládeže RN však téměř usnul, informoval z místa reportér televize BFM. 

Fotogalerie

Zkušená politická harcovnice vsadila na módní téma ekologie, které ovšem v kruzích krajní pravice nikdy nerezonovalo. Le Penová tak ale může oslovit skupiny, které ji dosud nenaslouchaly, upozornil německý týdeník Der Spiegel

Bývalá europoslankyně spojila ekologii s lokální ekonomikou a kritikou urbanizace. Hovořila o potřebě „ekologické společnosti“ i „ekologické civilizace“. Doporučila „návrat k lokálnímu“ a „demetropolizaci“. 

Der Spiegel položil otázku, zda chce pod zelenou vlajkou podnítit povstání provincií proti Paříži? V březnu čekají Francii komunální volby. 

Konflikt mezi městem a venkovem označila Le Penová za rozhodující společenský rozpor. Vyrovnat rozdíly mezi těmito dvěma sociálními světy bude podle ní velkým tématem francouzských prezidentských voleb v roce 2022. 

Le Penová neuspěla s odvoláním. Musí vrátit miliony ze zneužitých náhrad

Le Penová si přeje, aby individualizovaná anonymní velkoměsta obnovila komunitního ducha soužití. Odmítla model amerických předměstí, kde se často hromadí sociálně patologické jevy. Kritizovala dopravní provoz v Paříži spojený s dojížděním za prací a zaútočila na vysoké nájmy ve velkoměstech, které dosud pranýřovaly hlavně levicové síly.

Tradiční jazyk pravicových populistů však úplně neopustila. „Chceme žít jako Francouzi, protože jsme ve Francii doma,“ zabrnkala na strunu, která zní podle kritiků xenofobně.

Le Penovou inspirovaly žluté vesty, ne Thunbergová

Mluvčí francouzských Zelených (EELV) Sandra Regolová šéfku RN obvinila, že to s ekologií nemyslí vážně. „Le Penová si hraje jen se slovy,“ namítla. 

Le Penová podpořila Okamuru

Der Spiegel napsal, že v RN působí jen jeden známější politik, který se problémy životního prostředí zabývá soustavněji. Je jím čerstvě zvolený europoslanec Hervé Juvin, jenž v roce 2013 nastínil svou myšlenku Evropy jako „první ekologické civilizace“. 

Nedávno Juvin argumentoval, že tradiční pravicový důraz na státní hranice pomůže i k zachování ekologům drahé biodiverzity. 

Le Penová v projevu zmínila francouzské protestní hnutí žlutých vest, jehož část vznášela kromě sociálních i ekologické požadavky. 

Nejvíc však zájem o životní prostředí vybičovala šestnáctiletá švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová, která inspirovala celosvětové studentské „školní stávky za klima“. Dívka s aspergerovým syndromem navržená na Nobelovu cenu za mír vystoupila v červenci ve francouzském parlamentu – k nelibosti poslanců RN. 

Témata konkurence vykrádá i Macron

Le Penová není jediná, kdo vykrádá témata konkurence a upravuje rétoriku podle momentálních společenských nálad. Centrista Macron ve svém projevu z 16. září vstoupil do hájemství Le Penové i krajně levicového Jeana-Luca Mélenchona. Přitvrdil totiž postoj k imigraci, což však podle komentátorů zaobalil do marxismem zavánějícího hávu starosti o „lidové třídy“ a distance k „buržoazii“. 

Macron obrátil, slibuje tvrdší přístup k imigraci

Marcon znovu podpořil právo na azyl, ale ohradil se proti jeho zneužívání pašeráky lidí. „Počet příchozích nebyl v Evropě nikdy tak nízký, ale počet žádostí o azyl ve Francii nikdy tak vysoký,“ prohlásil podle francouzského týdeníku L’Express. „Ve snaze být humanističtí jsme někdy příliš laxní,“ dodal. 

„Otázkou je, zda chceme být buržoazní stranou nebo ne. Buržoazie s (imigranty) nemá žádný problém: nepřichází s nimi do styku. Lidové třídy s nimi žijí. Levice ale tento problém nechtěla po desetiletí vidět, takže lidové třídy přecházely ke krajní pravici,“ poznamenal před členy svého hnutí Vpřed!. 

Le Penová Macronovi vytkla, že v předchozích letech o zneužívání azylové legislativy nehovořil. Nyní se už podle ní připravuje na obhajobu prezidentského křesla.  

Le Penové strana vyhrála ve Francii eurovolby (video z 26.5.2019): 

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Nakresleno a naplánováno: jak Turci chtějí vrátit miliony Syřanů domů

V pásmu, které nyní chtějí Turci obsadit, plánují pro uprchlíky postavit deset měst a 140 vesnic, každou po 5 000...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Dohoda o brexitu závisí na sobotním hlasování v britském Westminsteru

Britský premiér Boris Johnson cítí velkou jistotu, že nová smlouva o odchodu Velké Británie z EU přesvědčí britský...

EU a Británie dosáhly nové dohody o brexitu, britská opozice je však proti

Britský premiér Boris Johnson i šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker na Twitteru oznámili dosažení nové dohody o...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz