Finská premiérka Sanna Marinová | foto: Instagram

Finská vláda se pře o práva Laponců, premiérka Marinová čelí kritice

  • 33
Spor o práva Sámů (Laponců) vnesl napětí do finské vládní koalice, a to jen několik měsíců před parlamentními volbami. Zatímco sociálnědemokratická premiérka Sanna Marinová chce zákonem posílit jejich vliv na regionální politiku, centristická strana Finský střed považuje iniciativu za porušení pravidel uvnitř vlády.

Napětí mezi dvěma největšími stranami pětičlenné koalice stoupá v posledních týdnech. Průzkumy nevěští pro Finský střed ve volbách, které jsou plánovány na duben, dobrý výsledek.

Ministryně financí za středovou stranu Annika Saarikková a Marinová jsou otevřeně ve sporu poté, co se premiérka pokusila předložit zákon, jenž by posílil práva Sámů rozhodovat o tom, kdo zasedne v jejich regionálním parlamentu a bude hlasovat o tématech, která se jich týkají.

Sámové, kteří v arktické oblasti tradičně žijí polokočovným životem a chovají soby, považují sami sebe za jediný domorodý národ v Evropské unii. Tvrdí také, že jejich parlament obsazují etničtí Finové a že některé infrastrukturní projekty ohrožují jejich způsob života.

Kašle na komáry a nevyhodí jedinou kost. Co by Laponec neudělal

Saarikková viní Marinovou z porušení vládních vnitřních pravidel. Příslušný návrh zákona je i předmětem soudních sporů a Finský střed je proti němu, byť ho má vláda ve svém programovém prohlášení.

„Způsob jednání premiérky, která vládě přeložila rozporuplný návrh, je výjimečný. Premiérka porušuje zavedená pravidla,“ napsala Saarikková na Twitteru.

Marinová její vyjádření označila za překvapení a „ostrou otočku“, neboť je prý v rozporu s tím, na čem se obě političky dohodly mezi sebou. Šéf opoziční Národní koaliční strany Petteri Orpo v parlamentu zpochybnil, že je vláda stále funkční. Průzkumy jeho stranu favorizují jako příštího vítěze voleb.

10. prosince 2019

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video