Exploze zabila čtyři americké vojáky

  • 17
Přestože válečné tažení spojenců v Afghánistánu skončilo, v zemi stále umírají vojáci. Při likvidaci nevybuchlé munice na základně u Kandaháru zahynuli nejméně čtyři Američané a další byli zraněni. Americké ministerstvo obrany vydalo prohlášení, že to byla nehoda. O den dříve, v neděli, dopadly na americkou vojenskou základnu v Chóstu na východě země tři rakety.

Reportér CNN původně tvrdil, že viděl pouze tři těla zabitých vojáků. Později ale televize potvrdila verzi, podle níž zahynuli vojáci čtyři.

Počet mrtvých potvrdil i mluvčí místní vlády Kálid Paštún. "Nešlo o útok, byla to nehoda," řekl dále agentuře Reuters s tím, že dalších pět vojáků je vážně zraněno.

Výbušnina explodovala, když ji vojáci pokládali k ostatním nalezeným zbraním, které měly být nedaleko tábora zničeny.

Nedělní útok minul cíl
Nedělní útok mna základnu v Chóstu si podle vojáků nevyžádal žádné oběti. Guvernér provincie Chóst Muhammad Ibráhím řekl, že rakety minuly cíl a dopadly poblíž letiště.

Poznamenal, že vypálení střel může být spojeno s bojem o moc mezi místními předáky, nicméně nevyloučil, že šlo o akci bojovníků teroristické organizace Al-Kajda nebo bývalého vládního hnutí Taliban. "Incident vyšetřujeme," dodal.

SOBOTA
Vojáci v Afghánistánu byli napadeni
Další útok se odehrál v sobotu, kdy hlídka mezinárodních sil v Afghánistánu byla napadena bojovníky teroristické sítě Al-Kajda. Na základně Bagrám severně od Kábulu to řekl mluvčí sil major Bryan Hilferty.

Tvrdí, že patrola, složená z amerických a afghánských vojáků, byla ještě před úsvitem ostřelována. Nikdo z členů hlídky nebyl zraněn.

Při odvetné palbě, kterou podpořila i přivolaná pomoc ze vzduchu, prý bylo několik teroristů zabito. Hilferty nicméně přiznal, že úplná jistota o tom, kdo útočil, ani zda skutečně utrpěl ztráty, není, protože z bezpečnostních důvodů se patrola k předpokládaným mrtvým nepřiblížila.

Mluvčí rovněž sdělil, že americké speciální jednotky a afghánští vojáci v sobotu zadrželi několik ozbrojenců podezřelých z příslušnosti k nepřátelským oddílům.

Celkově je nyní v Afghánistánu zadrženo přibližně 300 takových lidí.  Týž den prý spojenečtí vojáci nalezli další tajné sklady zbraní, různé dokumenty, munici a zařízení. Hilferty ale neupřesnil množství ani zpravodajský význam nalezeného materiálu.

Po střetu klanů zbylo devět mrtvých
Devět mrtvých a dvanáct zraněných si v Afghánistánu vyžádaly potyčky mezi oddíly dvou klanových vůdců. V noční bitvě o město Majdán Šáhr bojovníci kromě automatických zbraní použili i rakety a těžké dělostřelectvo. Nejméně osmnáct lidí je nezvěstných. Asi s třiceti bojovníky se při jiném incidentu v Kábulu střetli britští příslušníci mezinárodních mírových sil.

Střet u Kábulu
Britští příslušníci mezinárodních mírových sil v Afghánistánu se v noci v hlavním městě střetli s třemi desítkami ozbrojenců. Někteří ze sedmi zadržených mužů byli oblečeni do nových uniforem afghánské policie.

Oznámil to mluvčí mezinárodních bezpečnostních sil ISAF plukovník Neal Peckham. Incident se podle něj obešel bez obětí na životech.

"Zatím se snažíme dostat na kloub tomu, co jsou vlastně zač," řekl mluvčí. ISAF chce zjistit, "jestli to ve skutečnosti nebyla operace bezpečnostních sil prozatímní vlády a my jsme bohužel nebyli informováni".

Šlo možná o potyčku zlodějských gangů
Není také vyloučeno, že šlo o potyčku s jedním ze zlodějských gangů sužujících jihozápadní část Kábulu. Mnozí z jejich členů jsou bývalí bojovníci Severní aliance, kteří loni pomáhali svrhnout režim fundamentalistických milic Talibanu.

Podle bezpečnostního šéfa z ministerstva vnitra generála Dína Muhammada Džuráta patří zadržení k šíitské hazárské menšině. Pokoušeli se prý narušit bezpečnost v metropoli. "Jsou nyní vyšetřováni. Tvrdí sice, že pátrali po skupině zlodějů, ale ve skutečnosti chtěli sabotovat bezpečnostní situaci v Kábulu," řekl generál.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video