Experti si posvítí na Irák ze vzduchu

  • 133
Inspektoři OSN dosud nenašli v Iráku nic, co by potvrdilo vývoj zbraní hromadného ničení. Pokud má dojít k průlomu, potřebujeme od zemí OSN utajované špionážní informace, tvrdí zbrojní experti. Vůbec poprvé od obnovení inspekcí na konci listopadu zapojili do pátrání šest vrtulníků, které dosud z technických důvodů zůstávaly na zemi.

"Nenašli jsme zatím žádnou 'kouřící zbraň', chcete-li to tak říci, která by dokazovala, že Irák lhal ve svých prohlášeních na jaderné téma," prohlásil generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Muhammad Baradej.

Žádné podezření nevzbudily dosavadní prohlídky ani výsledky laboratorních rozborů vzorků nasbíraných v Iráku. "Proces inspekcí je ale v plném běhu a je příliš brzy na to, abychom dělali závěry," podotkl Baradej.

Pokud by inspektoři MAAE měli podle svého šéfa najít něco, co jim zatím uniká a jiní o tom mají své informace, měly by členské státy OSN dát tato zjištění svých rozvědek k dispozici inspektorům a pomoci jim tak dostat se k údajnému iráckému programu vývoje jaderných zbraní.

"Začali jsme sice dostávat určité špionážní poznatky, ale ne tolik, kolik bychom potřebovali. Kdyby jich bylo více, mohli by inspektoři pracovat efektivněji," uvedl Baradej. Odmítl však jmenovat země, které poskytly své špionážní informace.

MAAE je pověřena v rámci iráckých inspekcí pouze sledováním případného jaderného zbrojního programu. Stopování vývoje biologických a chemických zbraní hromadného ničení přísluší Monitorovací, ověřovací a inspekční komisi OSN (UNMOVIC) pod vedením Hanse Blixe.

Inspektoři od zahájení inspekcí 27. listopadu 2002 poprvé použili pro svou práci vrtulníky. Tucet inspektorů letělo ve třech bílých vrtulnících s označením OSN z Bagdádu do továrny u města Káim, které leží u hranice se Sýrií.

Továrna, která podle iráckého vedení nyní vyrábí fosfáty, byla prověřována už loni 10. prosince. "Objekt byl dříve spojován s produkcí uranu," uvedl tehdy mluvčí inspektorů Hiro Ueki.

Vrtulníky mají inspektory nejen rychle dopravovat na vytipovaná místa, ale také dohlížet na některé objekty a na průběh inspekcí. Inspektoři mají k dispozici šest strojů, které dosud zůstávaly na zemi z technických důvodů.

Odborníci OSN mají 27. ledna předložit Radě bezpečnosti OSN podrobnou zprávu o průběhu pátrání s analýzou dosavadních výsledků. Inspekce by měly pokračovat nejméně do poloviny letošního roku.

Na základě "velké" zprávy a dalších průběžných hlášení Rada bezpečnosti posoudí, zda Bagdád plní rezoluci OSN, která Iráku hrozí vážnými následky v případě jejího porušování a ukrývání zakázaných zbraní.

USA opakovaně vyjádřily připravenost na Irák udeřit. Podle Washingtonu Bagdád neprojevuje příliš ochotu podvolit se. "Svět řekl Saddámovi - nesmíš mít žádné zbraně hromadného ničení, zbav se jich. Zatím, jak se zdá, neuposlechl, ale stále má čas," uvedl americký prezident George Bush.

Jeho slova přišla poté, co Irák nařkl inspektory OSN, že se věnují špionáži. "Toto prohlášení Bagdádu spolu se zjevnými nedostatky ve zprávě o vlastnictví zakázaných zbraní není povzbudivé pro ty, kteří chtějí urovnat záležitost pokojně," podotkl Bush.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video