Evropský rozkol. Češi s Visegrádem odmítají architekta migračních kvót

  11:52aktualizováno  11:52
Státy visegrádské čtyřky s výjimkou Slovenska nadále odmítají, aby do čela Evropské komise nastoupil nizozemský socialista Frans Timmermans. Coby obránce evropských hodnot ho však stále chtějí třeba Španělé. Ostatní premiéři pak doufají, že se konečně najde shoda.

Vlastního kandidáta část V4, tedy Česko s Polskem a Maďarsko, nemá. Logické by však podle Babiše bylo, kdyby klíčové křeslo předsedy Komise obsadil nominant vítěze květnových eurovoleb, Evropské lidové strany (EPP).

Fotogalerie

Summit EU v úterý dopoledne v Bruselu pokračuje, už nyní se koná řada přípravných setkání, včetně koordinační diskuse právě zemí Visegrádu. Babiš, kterého večer čeká v Česku jednání s prezidentem Milošem Zemanem o vládě, byl „celkem optimistický“ ohledně výsledku jednání.

Schůzka začala v neděli v podvečer, ale ani přes 18 hodin vyjednávání zatím nevedla k výsledku. Možná nominace Timmermanse totiž narazila na odpor nejen V4, ale i Itálie a také některých premiérů hlásících se k EPP, přesně s argumentem, že vítězství ve volbách do Evropského parlamentu by mělo znamenat právo post v čele Komise obsadit.

Babiš v úterý při příchodu na jednání summitu zdůraznil, že premiéři zemí V4, kteří se hlásí k různým politickým rodinám, nehrají na summitu stranickou politiku. „Všichni ostatní bojují za zájmy svých politických frakcí, a v tom je ten zásadní rozdíl,“ řekl. Podobně se prý už vymezil i na jednání liberální frakce, kam jeho Hnutí ANO v EU patří.

Člen evropské komise vysvětluje, proč má Česko dostat pokutu za nepřijímání migrantů

Výraznou část svého ranního vystoupení před médii Babiš věnoval opakování výhrad, které V4 má vůči Timmermansovi, hlavně v souvislosti s migrací. Nizozemec svého času zemím V4 vyhrožoval soudy a finanční pokutou za nepřijímání uprchlíků.

Babiš řekl, že nechápe, proč po desítky hodin nebyli ostatní premiéři – Francie, Španělska, Holandska a Německa – schopni pochopit, že prosazení nynějšího prvního místopředsedy Evropské komise jako jejího budoucího šéfa by vedlo jen „ještě k většímu rozdělení a názorovému rozdílu“ v EU.

Český premiér zmínil několik lidí, kteří by podle něj na funkci předsedy komise stačili, z liberální frakce třeba nynější komisařku pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerovou.

Timmermans hájí evropské hodnoty, míní španělský premiér

Evropští socialisté však na Timmermansovi trvají, řekl španělský premiér Pedro Sánchez. Podle něj je nepřijatelné odmítat někoho, kdo hájí evropské hodnoty.

Premiéři a prezidenti členských zemí přesto doufají, že se v úterý podaří nová jména v čele EU vyjednat. Německá kancléřka Merkelová k tomu při příchodu na jednání poznamenala, že se „dnes bude pracovat s novou kreativitou“. Upozornila také, že při takto složitých jednáních jsou k úspěchu potřeba ústupky všech stran. 

Spor o nové tváře EU, nikdo není dost dobrý. Summit se protahuje

„Jsem si jistý, že dosáhneme průlomu,“ řekl lucemburský premiér Xavier Bettel. Zároveň zdůraznil, že je nutné, aby šéfové států a vlád evropské osmadvacítky dosáhli co největší shody. Naději, že se dosáhne většinové shody, vyjádřil také nizozemský premiér Mark Rutte, který v uplynulých dnech podporoval svého krajana Timmermanse. 

Optimismus některých předsedů vlád v úterý mírnil polský premiér Mateusz Morawiecki. Podle něj se nemusí dosáhnout průlomu, očekává nicméně pokrok. „Nebudou to jednoduché rozhovory, ale věřím, že dnes uděláme významný pokrok,“ řekl podle agentury Reuters.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Začni cvičit. Trump si na mítinku omylem utahoval z váhy svého příznivce

Trhněte si. Americký prezident Donald Trump gestikuluje na předvolebním...

Americký prezident Donald Trump při čtvrtečním setkání s voliči v Manchesteru ve státě New Hampshire omylem zesměšnil...

Protivládní i provládní demonstrace. Hongkongské protesty pokračují

Demonstrantka drží v ruce ceduli s nápisem: „Hongkongská policie se nás všechny...

V hongkongském přístavu se v sobotu sešli prodemokratičtí demonstranti i stoupenci místní vlády k další demonstracím....

Rusové protestovali proti pokřivenému volebnímu systému, policie nezasáhla

Liberální opozice se tentokrát rozhodla pro individuální tiché protesty u...

Protestní mítink proti nerovným podmínkám v nadcházejících komunálních volbách v Moskvě uspořádali v sobotu v ruské...

Najdete na iDNES.cz