Hamáček připouští i nové volby, summit EU posunul klíčovou schůzku u Zemana

  13:03aktualizováno  19:40
Ministři za ČSSD budou podle předsedy Jana Hamáčka postupovat jednotně v případě, že prezident Miloš Zeman nevyhoví žádosti o odvolání ministra kultury Antonína Staňka. „Každá strana musí být připravena projít testem voleb,“ odvětil Hamáček na dotaz, co by říkal variantě předčasných voleb. Tu by preferoval premiér Andrej Babiš, pokud ČSSD opustí vládu.

Vznik vlády, která by se opírala o hnutí SPD Tomia Okamury, totiž Babiš odmítá. „Neopřu se o SPD,“ řekl Babiš v neděli v Otázkách Václava Moravce v České televizi. ANO podle něj jasně řeklo, že s SPD vládu vytvářet nebude a stejně se vyjádřila většina poslaneckého klubu.

„Jsme dohodnuti na společném postupu,“ odvětil Hamáček v pondělí na dotaz iDNES.cz, zda by z vlády odešli všichni ministři za sociální demokracii, kdyby na úterý naplánovaná schůzka v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem, které se mají zúčastnit Babiš i Hamáček, nedopadla podle představ sociální demokracie. Tedy, že by Zeman neakceptoval odvolání Staňka.

Babiš v pátek Hamáčkovi slíbil, že se pokusí prezidenta přesvědčit. „Já vyjednávám, každý obchodník vyjednává,“ řekl Babiš v Otázkách Václava Moravce k tomu, jak chce Zemana přesvědčit.

„Pokud by Andrej Babiš ztratil nervy – a pouze tehdy, když by je ztratil – tak v tom případě jsou předčasné volby řešením,“ uvedl v rozhovoru pro MF DNES prezident Zeman.

Staněk říká, že je připraven z vlády odejít

Ministrr kultury Staněk v pondělí iDNES.cz potvrdil, že ho Hamáček už oslovil, aby spolu s ostatními ministry za ČSSD z vlády odešel, když to strana bude chtít udělat. „Ano,“ odvětil Staněk.

Ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD při projevu ve Sněmovně

Ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD při projevu ve Sněmovně

„Já už jsem na odchod z vlády připraven od května,“ odvětil iDNES.cz Staněk na dotaz, zda je připraven z vlády odejít s ostatními ministry za ČSSD, nebo by v ní chtěl zůstat, i kdyby se strana rozhodla Babišův kabinet opustit.

Zeman totiž minulý týden tvrdil, že by z něj nemuseli odejít všichni ministři za sociální demokracii a že by mohlo dojít k pouhé rekonstrukci Babišovy vlády, která by se pak opřela o jinou stranu. V případě odchodu všech ministrů za ČSSD by ovšem měl Babiš podle koaliční smlouvy dát do týdne demisi.

Babiš ale nečeká, že sociální demokracie nakonec z vlády odejde. Věří tomu, že se mu podaří Zemana přesvědčit. „I když má jiné názory na pana Šmardu než sociální demokracie, měl by jim vyhovět,“ uvedl předseda vlády.

Babiš byl připraven kvůli schůzce v Lánech odjet dřív z Bruselu

Schůzka premiéra Babiše s prezidentem Zemanem a s šéfem ČSSD Hamáčkem v Lánech se uskuteční nakonec v úterý ve 20 hodin, a to kvůli protahujícímu se summitu Evropské unie. Prezident na žádost premiéra schůzku posunul o tři hodiny.

01.července 2019 v 19:18, příspěvek archivován: 01.července 2019 v 19:39

Pan prezident vyšel vstříc požadavku premiéra Andreje Babiše a trojstranné setkání v Lánech, za účasti vicepremiéra a předsedy ČSSD Jana Hamáčka, se v úterý dne 2. července 2019 uskuteční až ve 20:00 hodin.

Kvůli summitu EU ani Babiš nedorazil na pondělní jednání vlády. „Její jednání bylo historicky nejkratší,“ řekla po jednání kabinetu, které trvalo necelou hodinu, vicepremiérka a ministryně financí za ANO Alena Schillerová.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Pokud nechtějí být ve vládě, ať to jasně řeknou, vyzval Babiš ČSSD

Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (za ANO) mluví o konci koalice s ČSSD. V rozhovoru pro televizi Prima zdůraznil, že obě politická...

Nový fígl. Češi vydávají své psy za asistenční a mohou s nimi kamkoliv

Asistenční psi

Jsou místa, kam běžného psa nepustí. Nemůže na palubu letadla, zákaz vstupu psů také často platí v restauracích či...

Kraje sociální služby neutáhnou. Dostaly méně peněz, než potřebovaly

Ilustrační snímek

Přestože kraje dostaly na sociální služby od státu miliardu, podle odhadů to ani zdaleka nestačí. A situaci nezlepší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz