Evropa chystá večírek století

  0:01aktualizováno  0:01
"Cesta do Evropy" končí. V sobotu se Česká republika stává členem Evropské unie, plnoprávnou částí bohatší, stabilnější části kontinentu. Je to krok k bezpečnější budoucnosti i tečka za časy, kdy byla Evropa poničená, rozdělená a bezmocná.

"Přivítáním zemí, které nejvíce trpěly rozdělením Evropy, udělá unie obří krok. Otevře se novým obzorům," uvítal ve čtvrtek rozšíření francouzský prezident Jacques Chirac.

Před rokem právě on ostře odsoudil Česko i dalších devět vstupujících zemí za to, že se ve sporu o Irák postavili na stranu Spojených států.

Unie se podle Chiraka změní v ekonomickou moc první třídy. "Je to šance pro nás a naši budoucnost," řekl. Jeho slova jsou prvními "výstřely" v dlouhé salvě prohlášení, projevů a oslav, jimiž celá Evropa uvítá den svého sjednocení.

Slaví se po celé Evropě
Lavina oslav se spustila už před sobotním "dnem D", kdy se Česko a devítka dalších zemí stane součástí unie.

Britský premiér Tony Blair se na čtvrteční party v Londýně setkal s polskými válečnými letci, českou supermodelkou, maďarskou jazzovou kapelou a dalšími zástupci "nové" Evropy.

Němci mohou už  od počátku týdne vidět, že rozšíření "přináší pro Německo samé dobré vyhlídky", jak hlásá optimistický reklamní šot promítaný ve všech kinech země. Němci si ho užijí: šot, financovaný vládou, se má promítat celé tři týdny.

Je to však jen začátek: právě 1. května začne v Berlíně rovnou kulturní rok, který představí všech deset nováčků. Jinde začne rozšiřovací sláva až v sobotu, tedy poté, co hodiny ukážou, že Češi, Poláci a další se právě stali plnoprávnými členy Evropské unie. 

Odlesk této slávy padne i za oceán: nová unie se bude oslavovat i v New Yorku. Rumuni a Bulhaři k tomu mohou jen závistivě přihlížet. Členy EU se stanou nejdříve v roce 2007.

I když pátek bude symbolickým koncem rozdělené Evropy, její spojování ještě zdaleka nekončí: ve frontě za dveřmi unie stojí kromě Bulharů a Rumunů i Turci a Chorvati. Je asi jen otázkou času, kdy se do ní postaví i Srbové, Makedonci, Bosňané či kavkazské národy.

Kdo však ví, zda sobotu oslaví i kyperští Turci. Ti se na poslední chvíli pokoušeli  "vstoupit" do Evropské unie pomocí sjednocení rozděleného ostrova, na kterém žijí. Ztroskotali na vetu svých řeckých sousedů, kteří do unie jdou spolu s Čechy.

Stranou oslav zůstane východ Evropy. Rusko podle sociologů moc nechápe, co to unie je a proč se k ní někdo chce připojit. Bělorusové by to možná pochopili, ale jejich autoritativní režim nepovolil konání velké oslavy, s níž chtěli rozšíření přivítat západní diplomaté v Minsku.

"Železná opona" se tuto sobotu definitivně stane minulostí - ale "starý kontinent" bude dál dělit méně viditelná politická a psychologická "opona" o kus dál na východ.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

V syrském Kobani přibývá konverzí ke křesťanství. Kvůli zkušenosti s IS

Lidé čekají na prohlídku poté, co uprchli z města z Baghúz. (22. února 2019)

V severosyrském městě Kobani přibývá Syřanů, kteří se odvrátili od islámu a konvertovali ke křesťanství. Město do roku...

Ženě na Tchaj-wanu žily pod okem čtyři včely. Živily se jejími slzami

Ploskočelka (ilustrační snímek)

Když šla mladá Tchaj-wanka do nemocnice s napuchlým a bolavým okem, myslela si, že do něj chytila infekci. Místo toho...

Úředníci cestovali 70 kilometrů džunglí plnou lvů, aby volil jeden muž

V Indii začaly parlamentní volby. K urnám může vydat až 900 milionů lidí.(10....

Téměř 70 kilometrů džunglí plnou lvů cestovali indičtí úředníci, aby umožnili volit devětašedesátiletému svatému muži,...

Najdete na iDNES.cz