Europoslanci zvolili za svého nového předsedu Martina Schulze

  10:53aktualizováno  12:28
Německý sociální demokrat Schulz nahradil v polovině funkčního období v čele Evropského parlamentu Poláka Jerzyho Buzka, který zastupuje nejsilnější, lidoveckou frakci parlamentu. O jedno ze 14 křesel pro místopředsedy se uchází i Oldřich Vlasák z ODS, kterého nominovala frakce Evropských konzervativců a reformistů.

Předseda Evropského parlamentu (EP) Martin Schulz

Schulz zvítězil s přehledem již v prvním kole hlasování díky dohodě dvou nejsilnějších parlamentních frakcí. Buzek, který ve funkci končí po dvou a půl letech, byl prvním předsedou EP z nových členských zemí.

Pro šestapadesátiletého Schulze se vyslovilo 387 z 699 hlasujících europoslanců. Dvojice dalších kandidátů v tajném hlasování, na jehož průběh jako jeden ze sčitatelů dohlížel i český sociální demokrat Pavel Poc, skončila daleko za ním. Britský konzervativec Nirj Deva získal 142 hlasů, britská liberálka Diana Wallisová pak 141.

Předseda se mění v polovině funkčního období EP

Změna vedení parlamentu je dána tradicí a vychází z dohody o rozdělení moci mezi dvěma nejpočetnějšími frakcemi parlamentu. Lidovecké seskupení, jehož součástí jsou dva z 22 českých europoslanců, tak "přepustí" funkci předsedy druhé nejsilnější frakci - socialistům.

Český europoslanec Jan Březina ocenil kvality odcházejícího předsedy Buzka; Schulz si podle něj bude muset autoritu pracně budovat. "Dosud Schulz mnohem více rozděloval, než spojoval, a to podle mého názoru není tím nejlepším předpokladem pro úspěšný výkon funkce předsedy EP," konstatoval lidovec Březina.

Místopředsedy začne parlament volit večer. O místo ve vedení parlamentu zřejmě přijde jeho dosavadní místopředseda Libor Rouček z ČSSD, neboť socialisté v rámci dohody s lidovci přijdou o dva z dosavadních čtyř místopředsednických postů.

Na vyrušující europoslance bude nový předseda zvonit

Schulz se po svém zvolení kolegy snažil ujistit o tom, že chce být a bude předsedou všech. Za cíle svého předsednictví označil například probuzení nadšení pro Evropu u obyvatel kontinentu a zvýšení váhy Evropského parlamentu.

Jednou z cest k jejich dosažení má podle Schulze být i to, že EP bude místem pro kontroverzní debaty v Evropě. V této souvislosti připomněl na středu plánované vystoupení maďarského premiéra Viktora Orbána, který bude před europoslanci obhajovat kontroverzní ústavní zákony, kvůli nimž Evropská komise proti Maďarsku zahájí právní kroky.

Novopečený předseda známý svými často velmi razantními výstupy na parlamentní půdě vedle plánů do budoucna již představil také jednu zcela konkrétní změnu. Poslance, kteří při zasedání ruší, hodlá napříště tišit nikoliv předsednickým kladívkem, ale pomocí zvonku.

Knihkupec a fanoušek fotbalu

Schulz druhé nejsilnější frakci v EP, která se od června 2009 jmenuje Pokrokové spojenectví socialistů a demokratů, předsedá od července 2004, europoslancem se stal již o deset let dříve.

Berlusoni nabídl Schulzovi roli

Začátkem července 2003, při zahajování italského předsednictví v EU, Schulzovi italský premiér Silvio Berlusconi na půdě EP ironicky nabídl, aby si zahrál "roli kápa" ve filmu o nacistických koncentračních táborech. Reagoval tak na Schulzův dotaz, zda nespatřuje konflikt zájmů mezi svým politickým postavením a rozsáhlými podíly v italských mediích.

Martin Schulz se narodil 20. prosince 1955 v Hehlrathu (dnes součást města Eschweiler v Severním Porýní-Vestfálsku). Vyučil se knihkupcem a poté pracoval v různých knihkupectvích a nakladatelstvích. V roce 1982 si založil vlastní knihkupectví ve městě Würselen, jehož majitelem byl do roku 1994.

V letech 1984 až 1987 byl radním města Würselen a poté byl až do roku 1998 jeho starostou.

Jako devatenáctiletý vstoupil do Sociálnědemokratické strany Německa (SPD). Od roku 1999 je členem jejího nejvyššího vedení.

Schulz je ženatý a má dvě děti. Je fanouškem fotbalového týmu 1. FC Kolín nad Rýnem a držitelem čestného doktorátu Kaliningradské státní technické univerzity, dostal ho v roce 2009.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Přátelství za peníze. Státníci pro saúdského prince poruší i protokol

Indický premiér Narendra Modi osobně přivítal saúdského korunního prince...

Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán nyní objíždí východní partnery své země a uzavírá s nimi mnohamiliardové...

Vytvoření hranic s Irskem spustí vlnu násilí, varuje studie UNESCO

Obyvatelé Severního Irska se obávají zřízení pevných hranic.

Pokud dojde na hranicích Severního Irska a Irskou republikou k vybudování kontrolních stanovišť, je velmi...

Do EU přišlo nejméně lidí za posledních pět let, Frontex varuje před tlakem

Migranti na přeplněné lodi u břehů Libye. (29.3. 2017)

Pobřežní a pohraniční stráž Evropské unie (Frontex) zaznamenala v loňském roce nejnižší počet nelegálních přechodů přes...

Najdete na iDNES.cz