Na ulicích Ekvádoru leží mrtví, rodiny ani úřady si s nimi nevědí rady

  • 207
Ekvádorská armáda během posledních tří dnů odvezla z ulic města Guayaquil nejméně 150 mrtvých těl. Už několik dní tu panuje chaos, protože pohřební služby kvůli koronavirové pandemii nestíhají. Nemají dostatek rakví ani ochranných prostředků a někteří zaměstnanci se bojí s nebožtíky pracovat.

Třímilionové Guayaquil je hlavním městem provincie Guayas, kde je situace s nákazou v Ekvádoru nejhorší. V celé zemi evidují za měsíc od prvního potvrzeného případu už více než 2 800 nakažených. Sedmdesát procent z nakažených i obětí je přitom právě z provincie Guayas.

Ačkoli podle oficiálních dat zemřela v Ekvádoru na koronavirus asi stovka lidí, guayaquilští úřednici oznámili, že armáda na ulicích sebrala už nejméně 150 těl. 

Kvůli dramatické situaci v provincii vláda rozhodla, že tam zřídí nový hřbitov, což vedlo na sociálních sítích ke spekulacím o pohřbívání do hromadného hrobu. 

To ale odmítl šéf speciálního týmu složeného z vojáků a policistů, který vláda kvůli situaci v tomto regionu zřídila. „Nebudou to žádné společné hroby, všichni budou mít křesťanský pohřeb do jednotlivých hrobů,“ uvedl Jorge Wated. 

Obyvatelé mají kvůli nastalé situaci své zesnulé blízké doma i několik dní, někteří je z hygienických důvodů pokládají ven na chodníky.

Starostka Guayaquilu Cynthia Viterová v pondělí oznámila, že také ona má koronavirus. Podle ní by měla za sběr mrtvol zodpovídat národní vláda. „Lidé nechávají mrtvé kdekoliv venku na zemi, či je dávají před nemocnice. Nikdo je nechce sebrat a odvézt,“ popsala agentuře Reuters Viterová. 

Podle ní město těla zatím umisťuje do tří mrazících nákladních vozů, kde zůstanou až do dokončení hřbitova. Většinu mrtvých úřady považují za oběti viru, nikdo to ale nemůže říct s jistotou, protože se testuje minimum z nich.

Lidé marně shánějí rakve

V pondělí lidé na jedné z guayaquilských ulic obestoupili tělo muže, kterého policisté později přikryli modrým plastovým pytlem. Muž čekal ve frontě na nákup a zhroutil se na zem. Tělo na zemi údajně leželo několik hodin.

„Obešel jsem nejméně pět pohřebních ústavů, všude mi řekli, že nejsou rakve,“ popsal situaci v Guayaquilu ve středu Damaris Román, jehož otec zemřel v sobotu na infarkt.

Podle majitele jednoho z pohřebních ústavů není dostatek rakví i proto, že řemeslníci nemohou v těchto dnech sehnat dřevo a laky k výrobě.

Situaci pozůstalým komplikuje i dlouhý denní zákaz vycházení, který v Ekvádoru už více než týden platí od dvou hodin odpoledne do páté hodiny ranní. Na jeho dodržování dohlíží policie, která ukládá za porušení pokuty. Už ale hrozí také tresty vězení od jednoho do tří let.

Ekvádor má v posledních také problém s rostoucím počtem nakažených zdravotníků. Národní sdružení zdravotních sester uvedlo, že koronavirus má po celé zemi už 370 sester a pět z nich už nemoci podlehlo.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video