Edward Snowden vynesl informace z NSA, protože nechtěl žít ve světě, kde nikdo nemá žádné soukromí. Nyní 29letý technický asistent dříve pracoval pro CIA a NSA. Tisku předal tajné informace o tom, jak NSA odposlouchává elektronickou komunikaci po celém světě ve spolupráci s velkými americkými firmami (Microsoft, Google, Facebook aj.). | foto: ČTK/AP/The Guardian (koláž:Technet.cz)

O Snowdenův osud se nezajímáme, tvrdí Kreml. Američan zůstává v patu

  • 38
Osudem Edwarda Snowdena, který je kvůli vyzrazení tajných informací na útěku před americkou spravedlností, se ruské vedení nezabývá. Ruské rozhlasové stanici Echo Moskvy to v neděli řekl mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov.

"Kreml jeho osud neřeší," prohlásil mluvčí. Dodal, že nebude "nic komentovat, nic vysvětlovat a nic hodnotit".

Americká rozvědka sledovala aktivity úřadů EU

Američan, který britskému a americkému tisku vyzradil detaily utajovaného protiteroristického programu PRISM, už týden pobývá v tranzitním prostoru moskevského letiště Šeremetěvo. Má zájem přemístit se do Ekvádoru, jehož úřady chce požádat o politický azyl. Dostal se však do patové situace, protože Ekvádor i Rusko od něj dávají ruce pryč.

Úřady v Quitu trvají na tom, že žádost o azyl může Snowden podat jen na některém z ekvádorských velvyslanectví. Moskva však nechce z tranzitního prostoru Američana pustit, protože nemá platné osobní doklady. Pas mu zrušilo americké ministerstvo spravedlnosti minulý pátek současně s obviněním ze špionáže. Zatímco Ekvádor čeká na krok Moskvy, Rusko dává najevo, že osud prchajícího Američana závisí na rozhodnutí Ekvádoru.

Fotogalerie

Ruští politici nicméně vůči Snowdenovi projevují stále větší sympatie. Šéf zahraničního výboru Státní dumy Alexej Puškov v neděli na svém účtu v Twitteru napsal, že vydání Snowdena z Ruska do Spojených států by bylo nemorální.

"Vydání politického uprchlíka je morálně nepřípustné," napsal ruský politik, který už v minulých dnech označil Snowdena za "disidenta".

Agentura Interfax napsala, že do Havany, přes kterou chce do Ekvádoru cestovat, Snowden ani v neděli neodletí. "Na seznamu cestujících pro dnešní let žádné takové jméno uvedeno není," dozvěděli se novináři na přepážce letecké společnosti Aeroflot.

Edward Snowden vysvětluje, proč pouští informace na veřejnost