E-maily tříbí jazyk teenagerů, míní vědci

  10:08aktualizováno  10:08
Americké teenagery čekají v sobotu školní testy, které rozhodnou o jejich postupu na univerzity. Nově je jejich součástí esej. Ačkoli se toho mnozí obávají, odborníci říkají, že v době e-mailů a SMS zpráv je vztah mládeže k psaní bližší než kdy jindy.

O debatě kolem psaného projevu současných studentů před americkými testy SAT informoval deník The Christian Science Monitor.

Po 80 letech trvání prošla letos zámořská obdoba českých testů Scio radikální proměnou, když k ní přibyl esej, na který mají středoškoláci necelou půlhodinu.

Ti, kteří proti zařazení slohové disciplíny protestovali, nezřídka argumentovali, že mladí lidé mají kvůli zkratkovitému jazyku e-mailů a textových zpráv na mobilních telefonech zdeformovaný vztah k psaní. Takže výsledky nemohou být objektivní.

Mladí píší víc a častěji
"Lidé jsou často tak zaujatí a přesvědčení, že dnešní generace je horší, že vůbec nevnímají, jak současní teenageři jsou díky internetu v řadě věcí lepší, než jsme byli my," řekl Al Filreis, který se na Pensylvánské univerzitě zabývá psaním dětí.

Podle Filreise se za posledních dvacet literární dovednosti mladých lidí hodně zlepšily, protože zkrátka píší podstatně víc, než bylo běžné třeba v 70. letech. Byť se omezují na tlačítka klávesnic a smajlíky.

"E-mail nás naučil pohodlnému psaní, protože ho používáme denně. Neznamená to ale, že ty různé zkratky přenášíme i do normálního života," brání svou generaci v listu The Christian Science Monitor Myles McReynolds.

Experti se spolu s Alem Filreisem shodují, že je třeba přehodnotit pohled na jazykovou úroveň. Především budou učitelé muset upustit od přehnaného důrazu na formální dokonalost, míní někteří.

"Když jsme dali učitelům k posouzení práce s pravopisnými chybami i bez nich a řekli jim, ať hodnotí nehledě na chyby, stejně k nim přihlíželi," popsal pedagogický experiment Steve Graham z Vanderbiltské univerzity.

Učitelé a žáci, dvě různé formy jazyka
Studenti, kteří denně napíší i desítky zpráv elektronické pošty, se přimykají k jazyku a jeho písemné formě, ale zároveň se vzdalují svým učitelům, kteří jsou z tzv. staré školy. A to je prý nutné postupně měnit.

"Teď začne pracovat nová generace kantorů, kteří přinesou nové postupy v učení psaní na školách," doufá Bernie Phelan, profesor ze střední školy ve Flossmoor v Illinois.

Ačkoli se vřelým vztahem mladých Američanů ke psaní souhlasí takřka všichni, pochybnosti budí jejich klesající zájem o klasickou literaturu a studium knih. Jestliže počet zhlédnutých stránek serverů roste, množství vypůjčených učebnic klesá.

"Ano psaní zkultivuje neformální užití jazyka, ale v žádném případě nezlepší přístup dětí k těm tradičnějším zdrojům vzdělání, jakými jsou odborná literatura a beletrie," vysvětluje skepticky profesor angličtiny na kalifornské univerzitě v Riverside John Briggs.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Letadlo v Bratislavě přistávalo na dráhu, kde startoval jiný stroj

Letiště M. R. Štefánika, Bratislava

Slovenské úřady vyšetřují pondělní událost, kdy na bratislavském letišti přistávalo letadlo na dráhu, kde startoval...

Jaký je Černobyl dnes? Ráj pro zvířata i útočiště pro uprchlíky z Donbasu

Kdysi v Pripjati žilo 50 tisíc obyvatel, dnes je to město duchů.

Populární seriál Černobyl rekonstruuje události po osudném výbuchu jaderné elektrárny na severu Ukrajiny v roce 1986....

VIDEO: Bulharskou Varnu zasáhly bleskové záplavy. Z ulice se stala řeka

Ilustrační foto

Bulharské přímořské turistické letovisko Varna zasáhl v úterý přívalový déšť, který během několika hodin proměnil ulice...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz