Během vzpomínkové akce na zavražděného novináře Džamála Chášukdžího ve...

Během vzpomínkové akce na zavražděného novináře Džamála Chášukdžího ve Washingtonu zazněl i předtočený vzkaz od jeho snoubenky Hatice Cengizové. (2. listopadu 2018) | foto: Profimedia.cz

Zavražděný Chášukdží lhal snoubence, na jaře se tajně oženil s jinou

  • 150
Chtěl se oženit, ale zabili ho na saúdském konzulátu v Istanbulu. Teď údajně vyšlo najevo, že se oženil už pár měsíců předtím, ale s jinou ženou. Divoký příběh saúdského novináře, který byl podle všeho zavražděn lidmi saúdského korunního prince, nabral pikantní zatáčku.

Jednou z hlavních postav celé historie byla Chášukdžího snoubenka Hatice Cengizová, 38letá turecká intelektuálka v šátku.

Čekala na snoubence před vchodem na saúdský konzulát, když tam Chášukdží onoho osudného dne šel, pak líčila do řady médií, jaký měl strach, co následovalo, když nevyšel, jak telefonovala na všechny strany, jak se seznámili či jak vyrovnávali věkový rozdíl. Burcovala úřady i svět, vynadala Trumpovi a vyprávěla, jak si představovali společnou budoucnost...

Ale Chášukdžího srdce bylo zřejmě poněkud širší a žena, která se do něj taky vešla, byla rychlejší.

Hatice Cengizová v článku pro list The Washington Post začátkem listopadu napsala: „Snili jsme o tom, že vybudujeme rodinu.“ A dodala, že „Džamál právě koupil dům“ nebo že „vybíral věci do domácnosti s radostí“.

Jenže teď promluvila ve stejném deníku jiná žena, zřejmě úspěšnější. Tvrdí, že je Chášukdžího manželkou už pár měsíců. Má na to svědky a Washington Post, který má na Chášukdžího případ jakési výsadní právo, protože Saúd tam před zmizením psal lehce kritické články o své zemi, to nerozporuje.

Ženu uvádí jen pod jménem H. Atr, prý kvůli jejímu bezpečí a zaměstnání. To zní ovšem poněkud divně, protože informací, které o sobě žena poskytla, je dost na to, aby byla identifikovaná. Navíc se objevily už nějaké fotky, i když kdo ví, kdo je na nich.

Žena, která se přihlásila Washington Post jako manželka Chášukdžího, je padesátiletá Egypťanka. Žije v Perském zálivu a s budoucím manželem „chodila“ hlavně tehdy, když ji obchod přivedl do USA, kde Saúd od začátku roku žil.

Seznámili se prý před deseti lety na konferenci o stavu médií, ale jejich vztah začal až před rokem.

Vzali se v červnu ve Washingtonu, svatbu utajili. Nevěděla o tom část jeho rodiny, nic netušila ani zamilovaná snoubenka v Istanbulu. Oddával je profesor islámských studií z jedné univerzity ve Virginii, který se jmenuje Anvár Hadžádž.

H. Atr předala redakci Washington Post esemesky, jež si s Chášukdžím psali, a k tomu fotky a další důkazy o svatbě. Její slova listu potvrdil Chášukdžího kamarád, který byl na svatbě svědkem ženicha.

Případ Chášukdží

„Jako muslimská manželka chci svá práva a žádám, abych byla uznána,“ řekla.

Podvedená turecká snoubenka Hatice Cengizová kontrovala: „Džamál mi o této ženě nikdy neřekl. Proč chce změnit obraz, který lidé o Džamálovi mají? Co chce... Mám podezření, že je to pokus zdiskreditovat ho a zničit jeho pověst.“

No, když se muži tajně žení, obvykle o tom snoubenkám na druhém konci světa nic neříkají. Ty další úvahy už tak od věci nejsou: celý případ Chášukdží připomíná stínovou hru v zrcadlovém bludišti.

I proto, že manželka líčí Chášukdžího obavy jinak než snoubenka. Ta barvitě líčila, jak se bál jít na konzulát, zatímco údajná manželka říká, že měl obavy ze Saúdů, ale vůbec ho nenapadlo, že by mu mohlo jít o život. Myslel si prý, že ho mohou maximálně někde zmlátit.

Pikantní je, že Chášukdží zmizel, když si šel pro doklady potvrzující rozvod s bývalou ženou v Saúdské Arábii, aby se mohl znovu oženit. Zamilovaná snoubenka ho doprovázela, aniž tušila, že už si mezitím pořídil další manželku, zbrusu novou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video