Islámský stát je smyslem bytí. Život v chalífátů nemá daleko do ráje na Zemi. Přidejte se k nám a budete spaseni. Podobnými hesly lákají islamisté do svých řad tisíce rekrutů z celého světa. Když však dorazí na místo a zakusí život se zbraní v ruce, přichází vystřízlivění. Islámské učení je jen zástěrkou pro vraždění a idyla života v harmonii pouze falešnou reklamou.
Islámský státROK CHALÍFÁTU: Proč likvidace teroristů vázne? KOMENTÁŘ: Dělá svět v boji s IS dost? POEZIE: Islamističtí básníci veršují o džihádu KURDKY: Zoufale toužíme po míru LOUTKY: Islamisté cvičí děti ve stínání hlav TWITTER: USA si utahují z chalífových rolexek STRATEGIE: Experti vyzkoumali, jak Islámský stát vítězí HUMVEE: Nejlepší zbraň džihádistů ATENTÁTNÍCI: Žal se mezi džihádisty nenosí |
Tak popisují své dny v řadách Islámského státu dezertéři, kterým se podařilo z chalífátu uprchnout. Mezinárodní centrum pro studium radikalizace (ICSR) vyzpovídalo 58 bývalých stoupenců Islámského státu a vypracovalo studii, která z jejich výpovědí sestavuje skutečnou podobu života pod černou vlajkou islamistů.
Mnoho charakteristik se ve výpovědích dezertérů opakuje. Většina z nich byla podle studie šokována brutalitou namířenou proti muslimům, kteří podle stoupenců Islámského státu nežijí v souladu s „pravým islámským učením“. To přitom nedodržují ani samotní islamisté. Chalífát je prý prostoupený korupcí a „nemuslimským chováním“.
Výpovědi dokazují, že řadoví bojovníci Islámského státu si nežijí v kdovíjakém luxusu. „Dezertéři většinou patří k těm, kteří do řad Islámského státu vstoupili čistě z materiálních a sobeckých důvodů. Rychle si pak uvědomili, že žádný luxus a drahá auta, která jim slibovali, se konat nebudou,“ uvádí studie.
Ukřižování a kamenování
Jedním z těch, kteří se ve studii svěřili se svým příběhem, je i Abú Ibrahim. Nalákala ho propagandistická videa a jasná ideologie. Po příjezdu do Sýrie však zažil šok, realita neměla s profesionálně zpracovanými klipy příliš společného, píše server BBC.
„Hodně lidí je při příchodu plná nadšení z toho, co viděli na internetu a na YouTube. Vidí to všechno jako něco mnohem většího, než to ve skutečnosti je. Není to jen o vojenských přehlídkách a vítězství na bojištích,“ popisuje Ibrahim. V Sýrii strávil šest měsíců. Byl svědkem ukřižování a kamenování lidí podezřelých z cizoložství.
Z řad Islámského státu utekl poté, co si uvědomil, že svým nasazením v boji nepomáhá syrskému lidu. „Hlavním důvodem odchodu bylo, že jsem nedělal to, kvůli čemu jsem přišel. Tedy humanitárně pomáhat syrskému lidu. Všechno se to ale zvrtlo úplně jinam,“ prozradil Ibrahim.
Příběh dalšího dezertéra má poněkud jiný průběh. Usaíd Barhó žil před vypuknutím občanské války v syrském Mandžíbu. Do řad Islámského státu vstoupil, když mu bylo 14 let. „Věřil jsem v islám. Nalákali mě, abych žil v chalífátu. Do hlavy mi zaseli myšlenku, že šíitové jsou bezvěrci a musím je zabít,“ vypráví. Sunnitští radikálové mu podle jeho slov tvrdili, že šíitští bojovníci přijdou a znásilní jeho matku.
Na svobodu se sebevražednou vestou
Usaída se na sklonku loňského roku rozhodl z řad Islámského státu utéct. Jediná cesta ven pro něj vedla skrze sebevražedný atentát. Nechal na sebe navléct vestu s výbušninami a vydal se k branám šíitské mešity. V hlavě však měl plán.
Zabitým islamistům vždy bereme klíče od ráje, říká kurdská velitelka |
„Rozepnul jsem si bundu a řekl – mám na sobě sebevražednou vestu, ale nechci se odpálit,“ vzpomíná. Ostraha mešity z něj vestu opatrně sundala a předala ho policii. „I kdyby ho postavili před soud, byli bychom na jeho straně, protože zachránil spoustu životů,“ svěřil se jeden z policistů.
Studie ICSR uvádí, že podobné příběhy by mohly od vstupu do Islámského státu odradit potenciální rekruty. O to se dlouhodobě snaží také projekt americké vlády s názvem „Think Again Turn Away“, který na sociální síti Twitter zveřejňuje materiály namířené proti Islámskému státu (více o americké „antipropagandě“ se dočtete zde).
Studie ICSR vychází z výpovědí dezertérů od ledna 2014 do srpna letošního roku. Dvě třetiny výpovědí pak autoři studie nasbírali právě letos.
Islamisté učí popravovat malé chlapce:
20. července 2015 |