Platit daně je proti Bohu, prohlásili křesťané. U soudu dostali pokutu

  16:05aktualizováno  16:05
Tasmánský nejvyšší soud ve středu řešil kuriózní případ sourozenců, kteří už od roku 2011 neplatí daně. Oba totiž tvrdí, že odvody do státní kasy jsou proti Boží vůli. Soudce ovšem křesťanští misionáři neobalamutili a dostali od něj pokutu ve výši 2,3 milionu australských dolarů (37 milionů korun).
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Stefan WermuthReuters

Fanny Alida Beerepootová a její bratr Rembertus Cornelis Beerepoot začali první výzvy dlužníkům dostávat v roce 2017, tedy po sedmi letech bez placení. Oba křesťanští misionáři dodnes žijí v přesvědčení, že daně platit nemusejí, neb všechno, co mají, náleží Bohu.

Australský farmář z trucu založil vlastní stát, zastupovali ho i Češi

„Nic nevlastníme, protože jsme Jeho,“ říkala žena opakovaně u soudu. I s bratrem, který tehdy na severu Tasmánie vlastnil včelařství, se hájili sami. Uvedli, že až do roku 2011 daně řádně platili. Pak se ovšem jejich spiritualita prohloubila a oba došli k závěru, že placení daní je „proti Boží vůli“.

Rembertus Beerepoot svou sestru doplnil a poznamenal, že na ně australské zákony neplatí. „Věříme, že Ústava potvrzuje fakt, že Commonwealth spadá pod jurisdikci Všemohoucího a že jeho zákon je nejvyšším zákonem této země,“ argumentoval. 

Podle stanice ABC oba sourozenci dluží asi 930 tisíc australských dolarů (téměř 15 milionů korun). Minulý měsíc napsali dopisy britské královně Alžbětě II. i australskému premiérovi Scottu Morrisonovi, ve kterých zpochybňovali platné daňové zákony.

Placení daní přivolává kletbu

Austrálii navíc upozornili, že si na sebe přivolává Boží kletbu. Tím, že Beerepootovy nutí platit povinné odvody, je totiž vymaňuje z jejich závislosti na Bohu. A tomu se to určitě nelíbí. „Už nyní některé kletby ve formě sucha nebo neplodnosti vidíme,“ míní misionář s tím, že je soud nemůže donutit „sklonit se před falešným bohem“.

Soudce Stephen Holt byl ovšem neoblomný. Ve středu oba obviněné shledal vinnými a doporučil jim, aby si znovu přečetli Bibli. „Najděte mi pasáž, která by říkala: ‚Nebudeš platit daně.‘ Pokud žádnou nemáte, jistě pochopíte, proč mám potíže s hledáním východiska,“ uvedl.

„Z mého pohledu Bible jasně říká, že občanské záležitosti a Boží zákon operují ve dvou odlišných oblastech,“ dodal podle BBC. Míní však, že podle jeho názoru oba misionáři svým tvrzením spíš skutečně věří, než aby se výmluvami o Bohu snažili obejít berní úřad. 

I přesto nyní musejí zaplatit dohromady 2,3 milionu australských dolarů (37 milionů korun), které zahrnují jednak dluh na daních, ale i administrativní poplatky, úroky a dluhy na bankovních účtech.

Tasmánie je australský ostrovní stát.

Tasmánie je australský ostrovní stát.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Bojím se o život, vzkázal Krejčíř z JAR. Krátce poté mu shořela vila

Uprchlý odsouzenec Radovan Krejčíř u soudu v Jihoafrické republice (2. 12. 2013)

Žádal v Jihoafrické republice o přemístění do jiné věznice. Údajně z vážných obav o svůj život. O několik týdnů později...

Tři sestry zabily otce v obraně. Celé roky je týral a sexuálně zneužíval

Dvě ze sester Chačaturjanových obviněné z vraždy despotického otce (26. 6. 2019)

Mučil je, sexuálně zneužíval a psychicky týral řadu let. Pak si tři mladé sestry řekly, že toho bylo dost. Protože...

Vrak Titaniku se rozpadá. Rez a bakterie ničí hlavně kajuty, ukazují snímky

Titanic

Části vraku Titaniku by se mohly brzy zhroutit. Postupující rozklad potopeného parníku ukazují první snímky po čtrnácti...

Najdete na iDNES.cz