Australský farmář z trucu založil vlastní stát, zastupovali ho i Češi

Seriál   19:54aktualizováno  19:54
Začalo to sporem o obilné kvóty a skončilo vytvořením samostatného státu. V roce 1970 si australský farmář Leonard Casley založil knížectví Hutt River. Austrálii dodnes odmítá platit daně a dokonce jí nakrátko vyhlásil válku. Mezinárodní uznání nikdy nezískal, přesto ho ve světě zastupovali i dva Češi. Příběh čtěte v novém díle seriálu Země nezemě.

Zakladatel knížectví Hutt River Leonard Casley | foto: Profimedia.cz

Když vláda spolkového státu Západní Austrálie zavedla nové výkupní kvóty pšenice, Casley je zavrhl jako likvidační. S kabinetem o nich napřed několikrát marně vyjednával. Nakonec 21. dubna 1970 přeměnil svou farmu v provincii Hutt River na nezávislý stát. Ten zabírá 75 kilometrů čtverečních, a je tak větší než Vatikán či Monako. 

Fotogalerie

Casleyho spoluobčany tvoří jeho rodinný klan a počet stálých obyvatel knížectví poblíž břehů Indického oceánu se nyní pohybuje kolem třiceti. Za své občany také označuje dnešních zhruba 13 tisíc příznivců z ciziny. 

Metropolí otec sedmi dětí prohlásil osadu Nain, ve které sídlí kaple, pošta i vládní budova. Casley v zemi zavedl vlastní zákony a měnu, ale i poštovní známky a pasy. 

Odtržení Hutt River se v sedmdesátých letech řešilo hned na nejvyšších místech australské federace. Svědčí o tom důvěrný kabelogram, který podle novináře Nicka Middletona zaslalo 27. května 1976 ministerstvo zahraničí tehdejšímu premiérovi.

„Podle našich právníků neexistuje v současnosti žádná relevantní informace ani důkaz, že by Casley porušil australské zákony. Přesto se po zevrubné úvaze domníváme, že jeho snahy o uznání svrchovanosti ‚státu Hutt River‘ a sebe samého jako ‚knížete Leonarda’ nejsou žádoucí a federální i místní úřady by jim měly podle svých možností administrativním způsobem bránit,“ uvádí později zpřístupněný dokument.

Centrální moc separatisty nerozdrtila, klacky pod nohy jim ovšem házela ráda. Pošta například v roce 1976 přestala Hutt River obsluhovat, a Casley proto musel zásilky vyřizovat oklikou přes Kanadu. Největším jablkem sváru ale byly a jsou daně, které monarcha nechce odvádět. 

Země nezemě

Po celém světě je řada států, republik, království a císařství, které na mapě nenajdete. Jejich vládci totiž vyhlásili nezávislost, kterou jejich mateřské země či zbytek světa neuznaly. 

Jaký je příběh zemí jako je Lakota, Seborga, Azavad nebo Bangsamoro? Nový seriál portálu iDNES.cz představí některé z nich. 

V roce 1977 kvůli tomu dokonce na několik dní vyhlásil Austrálii válku. Později nicméně připustil, že úřadům dává něco, co povýšeně nazval „dary“. Rád se také ohání dopisem daňového úřadu z roku 2005, v němž stojí, že Austrálie není pro daňové účely bydlištěm Casleyho ani jeho dnes již zesnulé manželky Shirley.

Nejvyšší soud Západní Austrálie přesto předloni rozhodl, že kníže a jeho syn Arthur musí zpětně doplatit přes 3 miliony australských dolarů (48 milionů korun). Částka zahrnuje neuhrazené daně z příjmů z finančních let 2006 až 2013 plus penále a úroky. Farmářovu obhajobu označil soudce výrazem, který lze přeložit jako žvásty. 

Československý honorární konzul Kříž díky knížectví emigroval

Samozvané knížectví vyváží pšenici a květiny. Hlavně však představuje magnet pro turisty, jejichž zvědavost plní Casleyho kasu. Zájemci o návštěvu platí za „vízum“ čtyři australské dolary (64 korun). Za ty je separatisté po státečku osobně provedou.

Samostatnost Hutt River neuznal žádný stát světa. Farmářova rodina nicméně tvrdí, že navázala diplomatické styky s Chorvatskem, Keňou, Pobřežím slonoviny a Beninem. Chlubí se i přáním k 46. výročí nezávislosti Hutt River, které Casleymu zaslala britská královna Alžběta II. 

Hutt River

Rozloha: 75 km²

Počet obyvatel: 30

Rok vzniku: 1970

Místo vzniku: Austrálie

Hlavní město: Nain

Vlajka: modré pole s bílým kruhem s modrým ptákem, který drží zlaté váhy 

Jazyky: angličtina, francouzština, esperanto

Měna: dolar Hutt River

S farmářem si od roku 1976 dopisoval také jihlavský rodák Vladimír Kříž, kterého Casley ustavil honorárním konzulem Hutt River v Československu. Kříž sobě a manželce vyrobil diplomatické pasy knížectví, s nimiž oba v roce 1984 přejeli z Rumunska do Jugoslávie, odkud se dostali do Rakouska a USA. Fiktivní státeček jim tak prorazil cestu do svobodných zemí za železnou oponou

V roce 1996 získal diplomatický pas knížectví dobrodruh Petr Suchý, který se s Casleyem potkal v Keni a stal se jeho zástupcem v Česku. Když se však v říjnu 1999 vykázal pasem na ruzyňském letišti, byl zadržen a vyslýchán. Policie a prokuratura následně půl roku zkoumala, zda nespáchal trestný čin padělání veřejné listiny.

„Není důvodu nevěřit výpovědi obviněného, že předložil předmětný pas v žertu, se záměrem vyzkoušet pozornost pracovníků cizinecké policie,“ zdůvodnila nakonec státní zástupkyně, proč šetření ukončila.

Nemocný kníže Leonard loni ve svých 91 letech předal symbolickou korunu. Dostal ji nejmladší syn a bývalý učitel Graeme. Na abdikační obřad separatisté pozvali i tehdejšího australského premiéra Malcolma Turnbulla, který však nabídku zdvořile odmítl. 

Co bude v důchodu dělat Casley, kterého stanice ABC označila za showmana, není jasné. Objevily se třeba informace, že zveřejní něco ze svého výzkumu. Prohlašuje se totiž i za matematika a fyzika a soukromě už publikoval několik (pseudo)vědeckých článků i knih. Nový kníže Graeme každopádně oznámil, že chce zlepšit vztahy svého státu s Austrálií. 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Po srážce bombardérů našli ruští záchranáři třetího letce, ani on nepřežil

Ruský stíhací bombardér Su-34

Ruští námořníci našli v noci z pátku na sobotu v Japonském moři mrtvé tělo dalšího ze čtyř vojáků, kteří se v pátek...

Pořadatelé neofašistického koncertu na památku Palacha přišli o další místo

Student mělnického gymnázia Jan Palach v roce 1966

Italský zábavní park, kde se měl v sobotu večer konat koncert neofašistických kapel na památku Jana Palacha, odřekl...

Tisíce Finů chtějí odebrat azyl imigrantům usvědčeným ze sexuálních zločinů

Svíčky zapálené na připomínku obětí sexuálních útoků ve městě Oulu na severu...

V dubnu se ve Finsku konají volby a již teď je jasné, že migranti budou hlavním tématem předvolební kampaně. Desítky...

Najdete na iDNES.cz