Při cvičení NATO nad Finskem mizel signál GPS. Ruský útok, tvrdí Finové

  16:39aktualizováno  16:39
Finsko během vojenského cvičení NATO v Norsku trpělo záhadnými poruchami signálu globálního pozičního systému, neboli GPS. Abnormální výpadky v úterý a ve středu ovlivnily civilní letový provoz, piloti dostali bezpečnostní varování. Signál GPS prý někdo rušil úmyslně. Podle finského premiéra Juha Sipila je za výpadky signálu zodpovědné Rusko.

Cvičení Trident Juncture v Norsku | foto: DVIDS

„Nejde o žádnou malichernost, ohrožená byla bezpečnost obyčejných lidí,“ řekl v neděli Sipila v reakci na problémy se signálem, kterým minulý týden čelili civilní piloti nad severovýchodem země. Úřady jim doporučily spoléhat se na jiné navigační systémy. 

„Incident budeme vyšetřovat a příslušně na něj odpovíme. Je možné, že za výpadky stojí Rusko,“ uvedl finský premiér pro deník Yle. Pokud by se prokázal ruský podíl na rušení signálu GPS, Finsko by je považovalo za nezákonné vniknutí do finského vzdušného prostoru a mohlo by vyvodit důsledky. 

„O Rusku se ví, že vlastní technologie, které něco takového dokáží,“ poznamenal k údajným útokům Sipila. Hledání důkazů v případech použití elektromagnetických zbraní je ale velmi obtížné. I kdyby se prokázalo, že zdroj rušení signálu GPS pochází z Ruska, Finové nebudou moci s jistotou ukázat na konkrétního útočníka, natož na zapojení vlády státu.

Fotogalerie

Premiér Sipila Rusko podezřívá, že rušení signálu nad Finskem, zatímco se země účastnila vojenského cvičení, mělo sloužit k „demonstraci ruských schopností.“ Během cvičení jednotek NATO například ruské námořnictvo otestovalo při pobřeží Norska  své balistické střely.

„Je to zpráva všem stranám, které se účastnily cvičení,“ komentoval výpadky signálu finský premiér. Problém s GPS se vyskytly ve finském regionu Laponsko a v severovýchodní část Norska. Obě oblasti leží v blízkosti hranice s Ruskem. 

Největšího cvičení NATO od dob studené války, které běželo od konce října do začátku listopadu, se účastnilo 50 tisíc vojáků z celkem 31 zemí. Jeho první fáze se uskutečnila v severním Norsku a simulovala obranu proti ruské invazi. Kreml na manévry reagoval negativně. Ruský ministr obrany Sergei Shoigu účastnící se státy obvinil, že simulují „útočnou vojenskou akci.“

Jak funguje GPS

Navigační systém GPS funguje díky družicím, které obíhají Zemi na nízké orbitě. Na palubě těchto družic jsou přesné atomové hodiny a družice vysílají přesný čas. Přijímač GPS zachytí signál ze tří a více těchto družic a na základě rozdílu v těchto časech spočítá pomocí řešení čtyř rovnic o čtyřech neznámých. Výsledkem je poloha s přesností na metry.

Více o historii GPS.

Finsko není členem NATO, s aliancí ale spolupracuje v rámci programu Partnerství pro mír. Rusko, které s Finskem sdílí 1 300 km dlouhou hranici, je na zapojení této severské země do aktivit Aliance citlivé. V roce 2016 ruský prezident Vladimir Putin naznačil, že pokud Finsko vstoupí do NATO, přesune ruské vojenské jednotky blíže k jeho hranicím. 

Podobné výpadky signálu GPS zaznamenalo na severovýchodě země Norsko již před rokem. Podle deníku Yle tehdy norské úřady taktéž odhadovaly, že za incident je zodpovědné Rusko. Norsko proto letos v říjnu vydalo preventivní varování civilním pilotům o nespolehlivosti GPS hned při začátku cvičení NATO. 

Cvičných operací se účastnilo přes 50 tisíc vojáků z 31 zemí:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Nový Zéland odmítl podmínečně propustit českého pašeráka drog

Vězení (ilustrační foto)

Novozélandské úřady odmítly žádost o podmínečném propuštění českého občana Karla Šroubka z vězení, kde si odpykává...

Souprava metra v Paříži projela bez zastavení tři stanice, lidé panikařili

Pařížské automatické metro

Automaticky řízená souprava linky pařížského metra v pondělí večer projela bez zastavení tři stanice a pak zabrzdila až...

Modelku, která svědčila proti Berlusconimu, neotrávili. Měla vzácnou nemoc

Marocká modelka Imán Fadílová na snímku z roku 2011

Marocká modelka, která u soudu svědčila proti italskému expremiérovi Silviu Berlusconimu a byla pravidelnou návštěvnicí...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz