Čínská zoo vydávala rotvajlera za vlka. Podobné případy nejsou ojedinělé

  • 46
Na sociálních sítích se objevilo kuriózní video údajného vlka z čínské zoo ve městě S'-en-ning v provincii Chu-pej, který vypadal spíše jako rotvajler. Zoologická zahrada na post reagovala zdůvodněním, že je to opravdu pes a ve vlčím výběhu se ocitl jen dočasně, neboť jeho původní nájemce pošel. I tak post okamžitě vyvolal množství reakcí.

Toto strohé vysvětlení místním médiím potvrdil později i další pracovník zahrady, uvedl ještě, že psa zoo chová jako hlídacího. Úřady zahradě nařídily, aby nepravdivý nápis z klece co nejrychleji odstranila.

„Haf! Ty jsi vlk?“ zaznívá na krátkém videu, které se ihned stalo virálním a zavdalo podnět pro nejrůznější vtipy. „Sežeňte si aspoň huskyho,“ doporučil zoo jeden z uživatelů na sociální síti Sina Weibo. Takový pes by se vlku podle reakce alespoň podobal. 

Další lidé vyjadřovali úlevu nad tím, že pes v kleci není vlkova večeře. Jiní vzpomínali na své zážitky, když jako děti navštěvovali zoologické zahrady pochybné kvality a nikdy tam nenašli přesně to, na co se těšili.

Případy, kdy se zoologické zahrady pokoušejí o nevydařené náhrady za divoká zvířata, nejsou ojedinělé. V roce 2017 například zahrada v Kchuang-s’ na jihovýchodě Číny slibovala tučňáky, na návštěvníky však čekaly jen nafukovací atrapy. 

V zahradě v provincii Čche-nan zase vydávali tibetského mastifa za lva. Mimo Čínu pak měli v několika případech nabarvení osli vzbudit u návštěvníků zoo zdání, že se dívají na  zebry.

Nejnovější případ ze S’-en-ning vyvolal kromě vtipů také debatu o zoologických zahradách v době pandemie. Čínský deník Global Times podotkl, že zahrady jsou sice přínosné pro místní turismus, mnoho z nich, především ty menší, ale v pandemii bojují o holé přežití. Možná i to je důvod, že se snaží si pomoci, jak jen to jde. 

Nedostatek návštěvníků mnozí považují za důvod k tomu, aby zoo zvířata začala zandbávat.

„Nemáme tolik návštěvníků, abychom plně pokryli provoz zoo,“ řekl majitel zmíněné zahrady deníku Shine.cn. Zahrada chce za vstup 15 jüanů, to je asi 50 korun.

Těžký život zvířat v Číně

Bojovníci za práva zvířat již dlouho upozorňují na zoufalý stav některých zoologických zahrad v Číně. List The South China Morning Post už v roce 2017 přinesl obšírnou reportáž o tom, jak na mnoha místech dochází k jejich týrání. Bohužel zákony na jejich ochranu nejsou v zemi příliš sofistikované, zvířatům nepomáhá ani současná covidová situace. Čína je totiž stále zemí, kde lov divokých zvířat, obchod s nimi anebo jejich konzumace patří nadále ke standardu.   

Třebaže se ochránci práv zvířat snaží nastolit veřejnou diskusi, zda zoologické zahrady nejsou přežitek a jestli by nebylo vhodnější nahradit je nějakou formou parků či safari, stále mají v zemi těžký úkol.

Například loni v dubnu vyvolal velký ohlas na čínských sociálních sítích záznam tygra z pekingské zoo, jak evidentně deprimovaný prochází po kleci v nekonečných kruzích.

Mnoho lidí na sociální síti Weibo poté podotklo, jak by se to líbilo lidem, kdyby byli v jeho kůži, a navrhovalo, že divoká zvířata patří do přírody a ne do zoo.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video