Nesvrchované postsovětské země? Čína žehlí výrok ambasadora, EU se bouří

  • 409
Čínské ministerstvo zahraničí ujistilo, že výroky čínského velvyslance ve Francii zpochybňující suverenitu postsovětských zemí nejsou oficiálním stanoviskem Pekingu. Mluvčí čínské diplomacie uvedla, že Čína uznává země existující od rozpadu SSSR jako svrchované státy. Výroky velvyslance odsoudili představitelé EU, vlády v Pobaltí si předvolaly čínské diplomaty ve svých zemích.

Velvyslanec ve Francii Lu Ša-jie v pátek televizi LCI řekl, že „bývalé sovětské státy nemají efektivní status v mezinárodním právu“. Vyjádření přišlo poté, co na něj moderátor tlačil v souvislosti s postavením Krymu, který diplomat odmítl označit za území náležící Ukrajině. Ukrajinský poloostrov v roce 2014 protiprávně anektovalo Rusko, jejíž síly loni v únoru zaútočily na Ukrajinu.

Čínské ministerstvo zahraničí v pondělí při dotazech na toto téma uvedlo, že „respektuje svrchovaný status“ zemí vzešlých z rozpadu SSSR roku 1991. Na otázku, zda slova velvyslance ve Francii představují oficiální čínskou politiku, odpověděla mluvčí Mao Ning, že oficiální politikou je to, co řekla ona sama.

V Evropě mezitím vypukla diplomatická bouře, přičemž slova čínského velvyslance označovali za nepřijatelná představitelé EU včetně českého ministra zahraničí Jana Lipavského, jakož i zástupci Ukrajiny a Moldavska.

Francouzské ministerstvo zahraničí na pondělé předvolalo Lu Ša-jie, už o víkendu obdobný postup vůči čínským velvyslancům či chargés d’affaires ohlásily vlády Estonska, Litvy a Lotyšska.

Skupina politiků zahrnující členy národních parlamentů a Evropského parlamentu v komentáři v deníku Le Monde vyzvala francouzskou vládu, aby čínského velvyslance označila za nežádoucí osobu.

Ukrajina a další postsovětské státy nejsou svrchované, řekl čínský vyslanec

Francouzské ministerstvo zahraničí si v pondělí Lua předvolalo, aby ho vyzvalo k „používání svého veřejného projevu v souladu s oficiálními postoji své země“. Velvyslance podle ministerstva přijal ředitel kabinetu ministryně Catherine Colonnaové a poukázal na „nepřijatelnou povahu zpochybňování respektování suverenity, nezávislosti a územní celistvosti všech států, což jsou základní principy Charty OSN, závazné pro všechny“.

Čínskému velvyslanci bylo také připomenuto, že Peking „uznal ve svých stávajících hranicích patnáct států, které získaly nebo znovu získaly svou nezávislost po rozpadu Sovětského svazu“.

K diplomatickému incidentu se v pondělí vyjádřil také francouzský prezident Emmanuel Macron. „Nemyslím si, že je vhodné, aby diplomat používal takový typ jazyka,“ řekl Macron na okraj summitu o větrných elektrárnách v belgickém Ostende.

Někdy to bylo velmi šokující, řekla o návštěvě Číny německá ministryně zahraničí

Diplomatická roztržka přichází na pozadí obav západních vlád z prohlubování spolupráce mezi Pekingem a Moskvou v době pokračující ruské války proti Ukrajině. Peking neustále opakuje, že svrchovanost a územní celistvost všech zemí by měla být respektována, Rusko však za loňský vpád do sousední země nijak viditelně nepostihuje.

Čínští činitelé se naopak vymezují proti „jednostranným“ protiruským sankcím Západu, zatímco ničení ukrajinských měst ruskými silami nekritizují.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video