Na vysokou školu s kufrem a maminkou. Číňané vodí za ruku i dospělé děti

  10:00aktualizováno  10:00
Nástup na vysokou školu je pro mladého člověka často šancí, jak se osamostatnit a „odstřihnout“ od rodičů. V Číně to však úplně neplatí. Mnozí své potomky doprovázejí i na univerzitu a v prvních dnech studia jim asistují z okolních hotelů či stanů, které školy nabízejí chudým rodinám. Podle kritiků však tradice ze studentů dělá nesamostatné „mamánky“.

Čínské studenty vysokých škol na kolej často doprovázejí i jejich rodiče. (24. srpna 2017) | foto: Profimedia.cz

„S mámou se tu cítím bezpečněji, ještě nikdy jsem neopustil domov,“ říká osmnáctiletý Jang Če-jü, který právě nastoupil do prvního ročníku vysoké školy v Tchien-ťinu. Při stěhování na kolej ze svého rodného města urazil více než jedenáct set kilometrů. 

Děti čínského venkova strádají. Roky neviděly rodiče, kteří dřou ve městech

A jeho matka s ním, připravená synovi kdykoliv přinést misku nudlí, vydrhnout podlahu pokoje, ale i poradit. Třeba jaká je ještě přijatelná cena oběda nebo jak správně randit (během studia ideálně vůbec). Sama přitom žije ve stanu v nedaleké tělocvičně, stejně jako tisícovka dalších starostlivých rodičů. 

Ti se chtějí ujistit, že se jejich dítěti v novém městě dobře povede, další zase potomkův nový začátek využijí k tomu, aby si prohlédli místa, na která by se jinak nedostali. Často pocházejí z chudých venkovských oblastí a nemají na to, aby si pronajali pokoj v hotelu, jiní už žádný volný nesehnali. V minulých letech se tak se začátkem nového semestru nezřídka stávalo, že spávali i na lavičkách v parku.

Stany „lásky“ zdarma

Tchienťinská univerzita proto v roce 2012 přišla s nabídkou „stanů lásky“ zdarma. Kromě toho, že mají kde složit hlavu, se rodiče mohou v tělocvičně i osprchovat a s ostatními probrat nejvíce perspektivní obory pro své děti. Pokud si tedy rozumějí, v hale se často sejdou Číňané všech dialektů.

Nová tradice se podle amerického deníku The New York Times postupně rozšířila na další univerzity, zároveň však v čínské společnosti vyvolala debatu, jestli dětem na prahu dospělosti spíš neškodí a nevytváří z nich rozmazlené a nesamostatné „mamánky“. 

Podle Číňanů ze starších generací, kteří vyrůstali v tvrdých podmínkách extrémní chudoby, si dnešní mladí lidé nebudou umět poradit s těžkostmi života. Další podotýkají, že podobná praxe jen přispěje k trendu „malých císařů“. Tak se v Číně říká panovačným a sebestředným dětem, které kvůli dlouholeté vládní politice jednoho dítěte nemají sourozence. 

Dvě děti nestačí. Čína zvažuje, že omezování počtu dětí zcela zruší

„Já jsem chodil do školy sám už od školky. Doba se změnila a dnes tu máme samé jedináčky, tak drahocenné pro své rodiče,“ cituje čínský blog What’s on Weibo jednoho z uživatelů sociální sítě Weibo. 

Mladý Jang Če-jü však s kritikou nesouhlasí a věří, že se naučí starat sám o sebe dřív, než se jeho matka vrátí zpět domů na pole. „Ničeho se nebojím,“ prohlašuje. Rodiče brání i další Číňané. „Kdo říká, že je jejich doprovod znakem nesamostatnosti?“ reaguje jeden z diskutérů a dodává, že i on sám vysokou školu začínal s rodiči v zádech.

„Bydleli v hotelu, já na koleji, a když byl proces zápisu hotový, šli jsme si společně prohlédnout město i univerzitu. Bylo to jako rodinný výlet. Nevím, co je na tom špatného,“ dodává.

Díky obrovskému rozvoji vysokého školství v Číně studentů v posledních letech přibývá. Loni se ke studiu zapsalo téměř 38 milionů lidí, o dvacet procent více než před osmi lety. Mnozí jsou ve své rodině první, kdo šel studovat. „Občas jsou rodiny na svého vysokoškoláka tak pyšné, že na univerzitu přijedou i s prarodiči, strýci, tetami i bratranci,“ popisuje blog s tím, že některé univerzity už studentům doprovod rodičů raději zakázaly.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Omlouvám se vám za chování politiků, řekl rakouský prezident spoluobčanům

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen se v projevu omluvil občanům za...

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen se v úterý večer v projevu k národu omluvil za to, jaký obrázek nyní...

Nejsem opilec, bouřil se Juncker a označil novináře za hlupáky

Německá kancléřka Angela Merkelová a předseda EK Jean-Claude Juncker na...

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker znovu velmi razantně popřel, že by měl problém s alkoholem. Svoje pády a...

Jaký je Černobyl dnes? Ráj pro zvířata i útočiště pro uprchlíky z Donbasu

Kdysi v Pripjati žilo 50 tisíc obyvatel, dnes je to město duchů.

Populární seriál Černobyl rekonstruuje události po osudném výbuchu jaderné elektrárny na severu Ukrajiny v roce 1986....

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz