Dvě děti nestačí. Čína zvažuje, že omezování počtu dětí zcela zruší

  6:16aktualizováno  6:16
Přestože je Čína s 1,4 miliardy obyvatel nejlidnatější zemí planety, začíná čím dál silněji pociťovat nedostatek pracovní síly. Společnost stárne a dětí se rodí stále méně. Demografové tvrdí, že je to přímý důsledek politiky jednoho dítěte, která se v zemi uplatňovala od roku 1980, aby zbrzdila populační explozi.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

Od roku 2015 Peking umožňuje každému páru, aby měl děti dvě. Ukazuje se, že ani to nestačí. A tak tamní úřady začínají zvažovat, že omezení zcela zruší a přestanou rodinám mluvit do toho, kolik si pořídí potomků.

Agentura Bloomberg minulý týden napsala, že čínská vláda nařídila detailně prozkoumat společenské dopady takového kroku.

Čínské vedení zjevně cítí, že je potřeba začít záležitost urychleně řešit. Na jedné straně vsadilo na automatizaci a robotizaci, na straně druhé usiluje o zvýšení porodnosti.

Porodnost stále jedna z nejnižších

Uvolnění politiky jednoho dítěte nepřineslo očekávané výsledky. Tři roky poté, co bylo omezení zrušeno, zůstává míra porodnosti v Číně jednou z nejnižších na světě.

Číňané touží po nevěstách z Ruska. Pochvalují si, že jim nejde jen o peníze

Rodí se tam v průměru 1,24 dítěte na jednu ženu, přitom očekávání bylo takové, že porodnost se ustálí někde kolem 1,6 dítěte. V absolutních číslech se počet narozených dětí každoročně snižuje zhruba o čtyři procenta.

Ukazuje se, že mnohé čínské rodiny, zejména ty, které hodně zbohatly, už netouží po více dětech, tak jako v dobách nouze, kdy více potomků dávalo větší pravděpodobnost, že zajistí rodiče ve stáří.

Rozhodnutí o tom, zda limity na počet dětí v rodině budou definitivně zrušeny, má podle Bloombergu padnout ještě letos, nejpozději pak příští rok.

O třicet milionů mužů víc než žen

Čínská politika plánování rodiny byla ve světě silně kritizována. Zejména za to, že způsobila miliony nucených potratů, sterilizací a pokut, jež tvrdě dopadly na ty, kteří si přes zákaz pořídili více potomků než jednoho. Omezení je také příčinou masivní nerovnováhy pohlaví – Čína má zhruba o třicet milionů mužů víc než žen. Kritici hovoří o jednom z nejkřiklavějších případů státní intervence do lidské reprodukce v moderních dějinách.

Obří země, která je závislá na udržení vysokého hospodářského růstu, čelí rychlému stárnutí populace. Zaměstnanci, zejména do dělnických profesí, se tam shánějí rok od roku hůř.

„Nyní se znovu objevila celá řada problémů. Jediným řešením je opustit omezení počtu dětí, čínská vláda nemá jinou možnost,“ řekla listu Guardian I Fu-sien, vědkyně z univerzity ve Wisconsinu a dlouholetá kritička limitů na počet dětí.

Podle I Fu-sien nemusí stačit ani samotné zrušení omezení počtu dětí. Aby se nepříznivá demografická situace vyrovnala, musí podle ní vláda řešit rovněž potíže, které páry odrazují od toho, aby zakládaly početnější rodiny. Jde zejména o drahé bydlení, nákladné vzdělání a diskriminaci žen v zaměstnání. „Nejobtížnější bude změnit přístup lidí,“ dodává I Fu-sien.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Vyšetřovatelé oznámí nová zjištění o sestřelu MH17, do médií unikla jména

Trosky malajsijského boeingu na základně v nizozemském městě Gilze Rijen (13....

Mezinárodní skupina vyšetřovatelů ve středu oznámí nová zjištění v případu letadla malajsijského letounu sestřeleného v...

Uprchlíků je nejvíce za téměř sedmdesát let, na světě je 71 milionů běženců

Nově jmenovaný Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi

Na světě bylo loni 70,8 milionu uprchlíků, kteří museli odejít z domovů kvůli válkám nebo pronásledování. Počet běženců...

Chceme demisi Babiše, volali demonstranti u budovy Evropské komise v Bruselu

Asi dvě stovky převážně českých občanů protestovaly v Bruselu u budovy Evropské...

Asi dvě stovky demonstrantů v Bruselu žádaly v úterý demisi českého premiéra Andreje Babiše. Nedaleko budovy Evropské...

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na iDNES.cz