Čínské bojové vozidlo s laserovou zbraní na vojenské přehlídce v Ču-chaj (9....

Čínské bojové vozidlo s laserovou zbraní na vojenské přehlídce v Ču-chaj (9. listopad 2022) | foto: Profimedia.cz

Čína hlásí průlom v laserových zbraních. Tvrdí, že má lék na jejich přehřívání

  • 111
Čínští armádní vědci ohlásili velký průlom v technologii laserových zbraní. Oznámili, že se jim povedlo vyvinout nový chladicí systém, jenž umožňuje laserům fungovat nekonečně dlouho, aniž by se přehřály. Čína i USA již dlouho usilují o vyvinutí takové laserové zbraně, která by byla uplatnitelná v bojových podmínkách.

Vysokoenergetické lasery se potýkaly s problémem, s nímž si vědci dlouho nevěděli rady. Kvůli vysokému přehřívání vyvíjené zbraně velmi rychle přestávají účinně pracovat. Specialisté z čínské Národní univerzity obranných technologií ve městě Čchang-ša nyní tvrdí, že nalezli řešení tohoto problému. Podle portálu The South China Morning Post využívají optimalizované proudění plynu k odvádění tepla z vnitřku laserové zbraně.

„Jde o obrovský průlom ve zlepšování výkonu vysokoenergetických laserových systémů,“ uvedl vedoucí týmu vědců z univerzity Jüan Šeng-fu v čínskojazyčném recenzovaném časopise Acta Optica Sinica. „Vysoce kvalitní paprsky lze vyprodukovat nejen během sekundy, ale také je udržet po neomezenou dobu,“ napsal.

Teplo je problém

Laserový paprsek vzniká tím, že v takzvaném aktivním prostředí dochází k vybuzení elektronů, z kterých pak následně vyzařují částice světla, tedy fotony. Ty jsou pak usměrněny prostřednictvím zrcadel. Aktivním prostředím může být sklo s příměsí atomů kovových prvků nebo krystaly, ve vojenství jsou časté lasery plynové a chemické.

Čím více ale laser odebírá energii, tím rychleji se zahřívá. Vyšší teplota ovlivňuje vlnové délky paprsku, které jsou nespolehlivější a méně účinné.

Laserové zbraně: revoluce, nebo technický naivismus?

Čínští vědci tvrdí, že vyvinuli vnitřní regulátor dráhy paprsku. Do zbraně vhání plyn, který oslabuje nadměrné teplo. Čistý, suchý vzduch prochází výměníkem tepla, aby se ochladil na požadovanou teplotu, udržovanou systémem řízení průtoku plynu. Systém vstřikování a nasávání pak plyn po splnění jeho účelu odsaje pryč.

Vědci připouštějí, že i tato nová metoda ochlazování má své vlastní problémy. Plyn vanoucí do vnitřní dráhy paprsku může vytvářet turbulence a vibrace, které následně ovlivňují kvalitu a stabilitu laseru.

Výzkumníci tvrdí, že novou technologii několikrát otestovali, aby splňovala podmínky armády. Vyzkoušeli ji údajně v několika vyvíjených laserových zbraních.

Použití laserových zbraní

Americké tajné služby a armáda opakovaně varují, že Čína vyvíjí kosmické lasery, aby zvrátila strategickou výhodu, kterou USA poskytují soustavy satelitů. V souvislosti s válkou na Ukrajině čínští vojenští analytici poukazují na důležitost satelitního internetu Starlink od americké společnosti miliardáře Elona Muska Space X. Zdůrazňují, že je urgentně nutné najít prostředky zneškodnění satelitů.

Lasery lze též použít proti dronům, které se na Ukrajině výrazně osvědčily. Výhodou laserů je jejich rychlost, která je účinná proti rychle se pohybujícím cílům. Také na rozdíl od běžných systémů protivzdušné obrany nepotřebují munici.

Rusko hlásí použití laserové zbraně. Vzývá zázrak jako nacisté, míní Zelenskyj

USA již otestovaly několik laserových zbraní. Middle Infrared Advanced Chemical Laser (MIRACL) dokázal sestřelil hypersonické střely, Tactical High Energy Laser (THEL) 48 letících cílů a Airborne Laser (ABL) zlikvidoval střely používající kapalné palivo. Projekty ale přesto nesplnily očekávání, lasery byly příliš těžké a velké.

USA i další státy se potýkají s otázkou vývoje a výroby laserů, aby byly cenově dostupné, spolehlivé a vhodné k použití na bojišti. „Řízená energie je oblast, o které toho tolik nevíme, a to nejen z hlediska toho, jak zařízení vyrobit, ale i jak je používat,“ uzavřel pro portál Defense News americký generálporučík Rob Rasch.

12. prosince 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video