Zaplaťte za pandemii. Čína čelí kritice světa, Austrálie žádá vyšetřování

  • 1363
Na Čínu se kvůli pandemii koronaviru snáší ostrá kritika ze všech stran. Peking je odsuzován za údajné tajení epidemie, pomalou reakci a je i podezírán, že virus vytvořil. Austrálie i USA proto požadují vyšetření původu viru. Dalším státům se nelíbí projevy čínských diplomatů, které obhajují Čínu a haní Západ.

Ač je Čína nejdůležitějším obchodním partnerem Austrálie, mezi oběma zeměmi dlouhodobě vládne napětí kvůli mocenským ambicím asijského obra v Tichomoří. Koronavirová krize nedůvěru Canberry vůči Pekingu ještě posílila. Austrálie nyní požaduje, aby nezávislá mezinárodní komise vyšetřila původ a šíření koronaviru.

Koronavirus ve světě

Muž s rouškou se dívá na moře v Havaně, hlavním městě Kuby. (15. dubna 2020)
Pětiletý Reuben Goodman pózuje v kostýmu narozeninové oslavy v prázdné ulici...
Stávkující lidé na ulici v Dháce, hlavním městem Bangladéše. (15. dubna 2020)

Australská ministryně zahraničí Marise Payneová řekla australské stanici ABC, že Čína by měla být ochotná se vyšetřování zúčastnit. „Musí se to stát realitou. Ano, my to podporujeme a očekáváme a věříme, že Čína bude spolupracovat.“

Payneová přiznala, že její znepokojení čínskou netransparentností je na „velmi vysokém bodě“. Podotkla, že vyšetřování by neměla provádět Světová zdravotnická organizace (WHO), protože by zřejmě nedokázala zajistit nezávislou perspektivu.

Australští čelní představitelé vyjádřili nespokojenost s tím, jak se WHO ke krizové situaci postavila. Australský ministr zdravotnictví Greg Hunt řekl, že Austrálii pomohlo, když šla proti doporučení organizace a zakázala čínským občanům vstup do země. Podle australského premiéra Scotta Morrisona jsou některé výtky na adresu WHO oprávněné, ačkoliv připustil, že v jiných ohledech byla organizace nápomocná.

Australské kritické poznámky v mnohém připomínají mnohem tvrdší, odsuzující postoj amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten WHO obviňuje, že je „čínocentrická“, a naznačuje, že slouží zájmům Pekingu. Proto se rozhodl stáhnout americký příspěvek.

Zjišťujeme, zda koronavirus pochází z wuchanské laboratoře, uvedl Trump

Trump též požaduje důkladnou analýzu původu a rozšíření koronaviru v Číně. Americký prezident známý svým vstřícným postojem ke konspiračním teoriím nevyloučil, že virus mohl vzniknout v laboratoři ve Wu-chanu. Varoval Čínu, že pokud je za nákazu „vědomě odpovědná“, pak ponese následky. Nespecifikoval, o jaké následky by se mělo jednat.

WHO a Čínu v otevřeném dopise odsoudila ze zakrývání skutečných informací o pandemii i více jak stovka akademiků, výzkumníků a politiků. Reakce Číny na šíření viru je podle nich její „černobylský moment“.

Nepodařená propagandistická kampaň

Peking odmítá, že by koronavirus vznikl v laboratoři, a tvrdí, že byl ohledně epidemie od začátku absolutně otevřený. Analytici si nicméně všímají, že čínská propagační mašinérie začala rozsáhlou kampaň, jež má za úkol zpochybnit zprávy o čínském původu koronaviru a postavit do kontrastu neefektivní západní způsoby řešení pandemie s těmi úspěšnými, které uplatnil Peking.

KOMENTÁŘ: Pandemie jako nástroj propagandy. Čína rozehrála velkou hru

Podle listu The Washington Post však Číně tato strategie příliš nevychází a spíše se obrací proti ní. Čínští diplomaté se v poslední době několikrát dostali do konfliktu se světovými politiky, kteří se vyjadřovali kriticky vůči jejich zemi, například s brazilským ministrem školství nebo íránským ministrem zdravotnictví.

Čínský velvyslanec ve Francii musel kvůli propagandistickému příspěvku na oficiálním twitterovém účtu velvyslanectví dokonce předstoupit před francouzského ministra zahraničí. Ambasáda zveřejnila příspěvek údajného francouzského diplomata, podle něhož Francie ponechala seniory v pečovatelských domovech svému osudu, což Francii velmi pobouřilo. 

Čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že nikdy neřeklo cokoliv negativního o francouzském zvládání epidemie. Francouzský prezident Emmanuel Macron nicméně několik dní poté uvedl, že by bylo naivní předpokládat, že Čína zvládla situaci lépe, protože o některých věcech, „které se staly, nic nevíme“.

Zaplaťe za koronavirus, požaduje německý deník

Proti Číně vznikají též iniciativy požadující, aby zaplatila za ekonomické škody, které pandemie způsobila. Konzervativní think-tank Henry Jackson Society částku odhadl na 6,3 bilionu dolarů. Nejčtenější německý deník Bild požaduje, aby Peking Berlínu zaplatil 150 miliard eur za únorové a březnové ztráty způsobené koronavirem.

Vše o koronaviru

Speciální příloha iDNES.cz.

  • příznaky nemoci
  • zpravodajství a rozhovory
  • kontakty a pomoc

Čínské velvyslanectví napsalo Bildu otevřený dopis, v němž tvrdí, že deník „ignoruje některá zásadní fakta“ a podporuje „nacionalismus, předsudky a xenofobii“. Podle velvyslanectví mají žádosti politiků a médií, aby Čína zaplatila účet za koronavirus, pouze odvrátit pozornost od jejich „selhání“.

Šéfredaktor listu Julian Reichel odpověděl vlastním otevřeným dopisem, adresovaným přímo čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi. Čínu obvinil, že vládne přísným dohledem nad svými občany a zavírá „byť vzdáleně kritické“ noviny a servery, ale neumí si pohlídat „chorobné mokré trhy“ a „toxické laboratoře“.

„Plánujete posílit Čínu morem, který jste exportovali. Neuspějete. Korona bude dříve či později vaším politickým koncem,“ nebral si servítky šéfredaktor v dopise nadepsaném „Ohrožujete svět“.

Ačkoliv se nedá čekat, že by tyto iniciativy došly naplnění, Peking bude za koronavirus zřejmě přesto platit. The Washington Post poukazuje, že řada států se zavázala, že minimálně ve zdravotnické oblasti sníží svou závislost na Číně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video