Stavební firmy na okraji čínského města Š'-ťia-čuang v provincii Che-pej...

Stavební firmy na okraji čínského města Š'-ťia-čuang v provincii Che-pej pracují na vybudování velkého karanténního zařízení. (19. ledna 2021) | foto: Profimedia.cz

Nulová tolerance v praxi. Čína posílá obyvatele do karanténních táborů

  • 156
Čínská politika nulové tolerance vůči covidu-19 se projevuje drakonickými opatřeními. Na sociálních sítích se objevují záběry z takzvaných karanténních táborů, kam země posílá obyvatelé uzavřených čínských měst. Ti si stěžují na nuzné podmínky v nich, velmi přísná pravidla vládnou i v samotných městech.

Jedno z videí například ukazuje pracovníky v bílém ochranném oděvu, kteří stojí poblíž řady krychlových zařízení, které mají být zmíněné tábory. Další záběry už zevnitř „cely“ ukazují holou místnost s toaletou a postelí. 

Není jisté, odkud přesně záběry jsou. Čína před blížícími se zimními olympijskými hrami uzavřela kvůli covidu tři města, celkem se nyní v lockdownu nachází až dvacet milionů lidí.

Karanténní zařízení u čínského města Šao-sing. (19. prosince 2021)

Značné znepokojení vyvolává u vlády covidová situace ve městě Tchien-ťin, které se nachází v blízkosti Pekingu, kde se budou hry odehrávat. Aby například úřady zabránily rozšíření koronaviru během her, v hlavním novinářském sále podávají jídlo roboti, příchozí účastníci musí jít do karantény na tři týdny.

Videa by také mohla pocházet z už několik týdnů uzavřeného města čínského města Si-an. Zařízení pro pacienty podezřelé z nákazy covidem připomínají ty, které dělníci postavili na okraji čínského města Š’-ťia-čuang v provincii Che-pej.

Neověřené zprávy tvrdí, že úřady poslaly do karanténních táborů „miliony“ lidí. Podle listu The New York Times do zařízení muselo odejít nanejvýš 45 tisíc lidí.

Stanice BBC na počátku ledna uvedla, že úřady v Si-anu o půlnoci vzbudily obyvatele jednoho obytného domu a poslaly je do karanténních zařízení. Příkaz se týkal seniorů, těhotných žen i malých dětí.

Obyvatelé si na jednání úřadů stěžovali na sociálních sítích. Místnosti jsou podle nich velmi malé, je v nich zima a nikdo jim nepodává jídlo. „Nic tu není, jen základní nutnosti. Nikdo nás nekontroluje, co je to za karanténu,“ uváděl jeden příspěvek na čínské sociální síti Weibo.

V samotném Si-anu stále vládnou přísná pravidla. Obyvatelé celých čtvrtí nemohou vůbec vycházet ven, protože ta jsou považována za „riziková“. Jsou odkázáni na dodávky jídla, přičemž ale kvůli nedostatku pracovníků a distribučním problémům se na některé vůbec nedostane. 

Konec rande naslepo

Lehce humorně dokresluje realitu každodenního života v drastickém čínském lockdownu případ ženy jménem Wang, která kvůli náhlé uzávěře města musela zůstat u muže, který ji pozval na jídlo k sobě domů v rámci rande naslepo. Wang nyní zveřejňuje informace o životě s neznámým mužem, k němuž nic necítí, v populárních krátkých videopříspěvcích.

Číňanka v uzavřeném městě potratila před nemocnicí. Nepustili ji dovnitř

Jiné příběhy jsou ovšem tragické. Velké pobouření vyvolal například případ těhotné ženy, která potratila, protože ji čínská nemocnice nechtěla vpustit dovnitř bez platného testu na koronavirus. Zdravotníci též odmítli muže, jehož postihl infarkt, protože byl z oblasti „středního rizika“ . Muž zemřel.

Banalita zla

Dodržování pořádku v Číně zajišťuje armáda komunitních pracovníků a úředníků. Ti věří, že tím plní vůli čínského prezidenta a generálního tajemníka Ústředního výboru Komunistické strany Číny Si Ťin-pchinga, píše list The New York Times. Oddanost těchto lidí komunistickému režimu udivuje intelektuály i běžné občany. Poukazují na německou filozofku Hannah Arendtovou a používají její termín „banalita zla“. Arendtová pojem používala k vysvětlení byrokratického jednání úředníků v nacistickém Německu, kteří se podíleli na pronásledování a likvidaci lidí nikoliv z přesvědčení, ale protože to pro ně byla náplň jejich běžné práce.

Podle zpráv někteří horliví strážci pořádku těm jedincům, které odhalí, fyzicky ubližují proto, že porušují karanténní pravidla. Dva pracovníci bezpečnosti měli zmlátit mladého muže, který se pokoušel si sehnat něco k snědku.

Podle listu existují důvody, proč lidé v systému neprojevují soucit vůči obyvatelům uzavřených měst. Nejmenovaný lékař z provincie An-chuej musel na patnáct měsíců do vězení za to, že selhal v dodržování pandemických protokolů a léčil pacienta s horečkou. 

Čínští vědci jsou přesvědčeni, že nekompromisní přístup vlády nese své ovoce. „Protože Čína už dva roky udržuje covidová čísla tak nízko, nemusí vybírat mezi zdravím lidí a ekonomickými aktivitami, jako je to v rozvinutých zemích v Evropě a Americe,“ řekl docent ekonomie Li Wen-po z univerzity Tchien-ťin. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video