Sarah Palinová

Sarah Palinová | foto: Reuters

Chci vidět Sarah, i kdyby mi měly zmrznout prsty

  • 7
Od zvláštního zpravodaje MF DNES - Přichází ve fialovém kabátku, s broží v podobě americké vlajky na klopě. Mávátka letí vzhůru, propuká jásot. Sarah Palinová, kandidátka republikána McCaina na viceprezidentský post. Žena, která svými konzervativními postoji zpočátku vyvolala nadšení mezi konzervativními voliči. Pro liberální Američany je naopak terčem posměchu.

Mítink republikánských stoupenců začal už brzy dopoledne, tři hodiny před příchodem Palinové. Střídají se řečníci. Skanduje se refrén písně "We will rock you" od skupiny Queen. Dojde i na společnou modlitbu za to, aby USA měly moudré vůdce.

Lidem je však zima. Fouká vítr, teplota na prostranství ve fredericksburském parku musí být jen pár stupňů nad nulou. Pomyšlení, že se tady v okolí za americké občanské války před necelým půldruhým stoletím strhly dvě krvavé bitvy, také moc nezahřívá.

Jedna paní nabádá svoje dvě děti v předškolním věku, kterým už se celou dobu chce pryč, ať si sednou na volební letáky a zahrají si piškvorky. Vedle postávající otec má na kšiltovce placku s nápisem "Je mi špatně z liberálů". Lidé trpělivě čekají na hlavní hvězdu.

"Vidět Sarah mi stojí za to. I kdyby mi měly umrznout prsty," říká Charlene Campbellová, paní ve středním věku, která má na své bundě odznak ve tvaru pušek. Je to věc, nad kterou lidé z Evropy obvykle jen kroutí hlavou. Mnozí Američané prostě mají pocit, že nošení zbraní patří mezi jejich základní práva. Myslí si to i tato paní. Sarah Palinová, která ve volném čase ráda loví na Aljašce soby, je její hrdinkou.

Stejně to vidí i muž, který má na rameni placku, na níž je Palinová nakreslená jako Amazonka. Oděná do plavek třímá v rukou velkou pušku.

"Tak co, vyšlete mě s Johnem McCainem do Washingtonu, abychom to tam pořádně zametli?" chopí se Palinová mikrofonu, když se konečně objeví na pódiu. Lidé ji takřka nepustí ke slovu, prokřehlost je pryč. "Ano, ano!" vítají ji. "Tohle počasí miluji, připomíná mi to můj domov na Aljašce," rozesměje je. To už začíná hustě pršet.

Palinová tu a tam špatně načasuje gradaci, řada jejích slovních obratů je poněkud obehraná. Zjevně není nejlepším řečníkem na světě, zejména ne ve srovnání Barackem Obamou, jenž je v tomto ohledu brilantní.

Přesto umí rezonovat s lidmi. Její úsměv je odzbrojující, rozmáchlá gesta přesvědčivá, slova trefná a hlavně nenamyšlená. Zatímco Obama je co do řečnického umění houslovým virtuosem, jejím nástrojem v hudební soutěži s ním by nejspíše byl jednoduchý vozembouch.

Pravicová feministka
USA se podle ní musí vrátit ke zdravým kořenům, k seškrtávání vládních výdajů, k odhodlání "války vyhrávat a ne z nich utíkat, jak to chce náš oponent". Déšť jí už hodně smáčí účes, když ukáže prstem do davu. "To nejlepší z Ameriky není shromážděno ve Washingtonu, jste to vy tady v tomhle dešti!"

Muži na to reagují, jako by padl gól. Mávají rukama, hlasitě volají "Sarah". Vnucuje se pocit, že u nich trochu pracuje i mužský pohlavní hormon testosteron. Ženy jsou však také uchvácené. U nich zase zabírá to, že tato politička má pět dětí, a přesto zvládla být úspěšnou guvernérkou.

"Holky, do toho," zní nápis na ceduli, kterou jedna žena drží nadšeně nad hlavou. Palinová je pravicová feministka. Až dosud by něco takového vlastně bylo považováno za protimluv.

Osm tisíc v. šestadvacet tisíc
"Obama není upřímný. Říká, že nebude zvyšovat daně. Jenže bude, to si pište. Vždycky pro takové plány hlasoval. A teď navíc přiznal, že chce zdanit lidi, kteří si tvrdou prací vydělají slušný majetek, aby jejich bohatství mohl přerozdělovat. To je socialismus," hřímá kandidátka.

"Je to komunista," křičí hned jeden muž, který celou dobu objímal svoji manželku, jež zjevně hodně podcenila dnešní počasí. "Lže, Obama jenom lže," přidávají se ostatní.

V parku se shromáždilo zhruba osm tisíc lidí. Je to o dost méně, než se jich sem sjelo před měsícem, když ve Fredericksburgu pořádali mítink Obama spolu se svým viceprezidentským kandidátem Joem Bidenem. Přišlo je podpořit šestadvacet tisíc lidí, čili o pár tisíc více, než vůbec má město obyvatel.

Tomu odpovídají i průzkumy, z nichž jasně vyplývá, že jižanská Virginie bude po více než čtyřiceti letech poprvé v prezidentských volbách hlasovat pro kandidáta demokratů. Palinová umí vytvářet pocit, že nic není ještě ztraceno – i když už asi dávno je. "Nevzdávejte to, co je správné," uzavírá svůj projev.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video