Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Petr Topič, MAFRA

Britové se vrátí k tmavě modrým pasům, mají probudit národní identitu

  • 5
Britská vláda odtajnila první důsledek brexitu v oblasti cestování. Od října 2019 nahradí „evropskou“ vínovou barvu cestovních pasů tradiční tmavě modrá se zlatým písmem, která byla poprvé použita už v roce 1921. Podle slov ministra pro migraci Brandona Lewise to bude jeden z kroků, jak obnovit britskou národní identitu.

O změně podoby cestovních pasů informoval Independent. Datum brexitu je stanovené na 29. března 2019, i po něm by však stále měly úřády ještě zhruba půl roku vydávat vínové dokumenty. Zmizí z nich ale nápisy odkazující k Evropské unii. Na základě údajů z minulého roku by mohl počet těchto přechodných pasů dosáhnout čtyř milionů.

Náklady spojené s výrobou nové podoby pasů se mohou vyšplhat až k 500 milionům liber. Paradoxní přitom je, že by se doklady nemusely vyrábět v Británii. Do finále výběrového řízení se dostaly tři firmy - britská, francouzská a německá.

Přechodné období po brexitu vyprší na konci roku 2020, navrhuje EU

„Po odchodu z Evropské unie budeme mít unikátní možnost, jak v sobě znovu oživit svou národní identitu a vykročit novou cestou,“ řekl Lewis. „Proto jsem nadšený, že mohu oznámit návrat k ikonickému tmavě modrému a zlatému designu,“ dodal.

Tradičních britských pasů s pevnou vazbou, které byly kompletně nahrazeny v roce 1988, se ale příznivci brexitu nedočkají. Změní se pouze barva, jinak budou nové dokumenty velmi podobné těm současným, včetně zvoleného materiálu. Rozměry a další podrobnosti totiž předepisuje Mezinárodní organizace pro civilní letectví - orgán OSN se sídlem v Montrealu.

Podle vládního vyjádření bude mít nový pas dokonalejší ochranu proti padělání. Nejdůležitější stránka s fotografií a osobními údaji držitele bude nahrazena „vysoce pevným polykarbonátovým materiálem, který bude obtížné jakkoliv napodobit“.

Do Schengenu za pět euro

V současnosti mohou všichni britští občané s platným pasem cestovat po Evropské unii bez udání důvodu. Po brexitu ale o toto právo přijdou. Své platné „evropské“ pasy si ale budou moct až do data expirace ponechat, ačkoliv bez výše zmíněných výhod.

Britové stále čekají, jaké další byrokratické náležitosti od nich budou v budoucnu vyžadovány. Evropská unie plánuje spustit systém cestovních povolenek ETIAS (European Travel Information and Authorisation System), ve kterém by turisté ze zemí mimo EU museli online vyplnit své osobní údaje a zadat důvod své cesty (více čtěte v článku EU chystá povinnou registraci turistů, do Schengenu je pustí za pět eur).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video